Jizzax viloyati urug‘lik paxta maydonlarida aprobatsiya jarayonining sifatli o‘tkazilishini tashkil etish to‘g‘risida
23 Avgust 2023 3636
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 7-avgust 2023-yildagi 146-sonli buyrug‘i ijrosi hamda urug‘lik paxta maydonlarida aprobatsiya jarayonini sifatli o‘tkazilishini taminlash maqsadida,  joriy yilning 10-avgust kuni Jizzax viloyati Zafarobod tumani “Yorug‘lik” fermer xo‘jaligida ko‘rgazmali seminar Kengash tashkil etildi.
Seminar Kengashda viloyat Qishloq xo‘jalik boshqarmasi, viloyat “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DM, “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi rahbar va xodimlari, paxtachilik tumanlari qishloq xo‘jalik bo‘limlari boshliqlari, paxta to‘qimachilik klasterlari, urug‘chilik fermer xo‘jaliklari rahbarlari hamda aprobatsiya ishchi guruhi aʼzolari ishtirok etishdi.
Seminar ishtirokchilari, viloyatdagi jami 276 ta subyektlar tomonidan 6140 gektar urug‘lik paxta maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishini taʼminlash yuzasidan o‘zaro fikr almashib, kelishib olindi.
Bundan tashqari, viloyat “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DK mutaxassislari tomonidan urug‘chilik subyektlariga urug‘lik yetishtirishda qo‘yiladigan talablar, dala ko‘rigining o‘tkazilish tartibi va vazifalari to‘g‘risida tushunchalar berib o‘tildi.
Shuningdek, seminarda “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi tomonidan aprobatsiya ishchi guruh aʼzolari, paxta to‘qimachilik klasterlari va fermer xo‘jaliklari rahbarlariga, urug‘lik paxta maydonlarda aprobatsiya ko‘rigining o‘tkazilishi O‘zbekiston Respublikasi “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi O‘RQ-521-sonli Qonuni hamda Vazirlar Mahkamasining 641-sonli qaror talablari asosida nazoratga olinishi hamda urug‘chilik sohasiga oid normativ-huquqiy hujjatlar talablariga asosan amalga oshirilishini taʼminlash yuzasidan tegishli tavsiyalar berildi.

About the organization of the quality approval process in the seed cotton fields of Jizzakh region
August 7 of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan In order to ensure the implementation of Order No. 146 of 2023 and the quality of the approval process in seed cotton fields, On August 10 of this year, an exhibition seminar was organized by the Council at the "Yoruglik" farm, Zafarabad district, Jizzakh region.
The seminar was attended by leaders and employees of the Regional Department of Agriculture, Regional Director of the Regional Seed Development Center, Regional Department of Uzagroinspeksiya, Heads of Agricultural Departments of Cotton-growing Districts, Cotton Textile Clusters, Seeds heads of farms and members of the approval working group took part.
By the participants of the seminar, a total of 276 subjects in the region It was agreed upon to ensure timely and high-quality field approval inspection of 6,140 hectares of seed cotton fields.
In addition, the specialists of the regional "Seed Development Center" provided understanding to the seed producers about the requirements for seed production, the procedure and tasks of field inspection.
Also, at the seminar, the regional department of "Ozagroinspeksiya" told the members of the approval working group, leaders of cotton textile clusters and farms, that the inspection of seed cotton fields will be carried out by the Republic of Uzbekistan "Seed to Appropriate recommendations were made regarding the implementation of the Law No. 521 and the Cabinet of Ministers' decision No. 641 and the implementation of the regulatory legal documents related to the field of seed production.