25-noyabr - Xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish kuni
25-noyabrdan boshlab Toshkentda "Zo‘ravonlikka qarshi 16 kunlik faol harakat" global kampaniyasi boshlandi. Bu tashabbus Xalqaro ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurash kuni munosabati bilan joriy yilning 26-noyabr kuni Markaz hamda viloyat filiallari ayollari o’rtasida davra suhbati tashkil qilindi.
Suhbatda Shayxontohur tumani hokimi o’rinbosari-oila va xotin-qizlar bo’limi boshlig’i Ziyoda Nimatullayevna hamda Toshkent davlat Yuridik Universiteti professori, yuridik fanlari doktori Firuza Abdurashidovnalar tashrif buyurdilar.
Asosiy Qonunimizga ko‘ra - insonning sha’ni va qadr-qimmati daxlsizdir. Hech narsa ularni kamsitish uchun asos bo‘lishi mumkin emas. Yig'ilish davomida hech kim qiynoqqa solinishi, zo‘ravonlikga, boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki inson qadr-qimmatini kamsituvchi muomalaga yoxud jazoga duchor etilishi mumkin emasligi haqida so’z olib bordilar.

25 ноября – день прекращения насилия в отношении женщин
Согласно соответствующей резолюции Генеральной Ассамблеи ООН в 1999 году, 25 ноября широко отмечается как «Международный день борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин».
С 25 ноября в Ташкенте стартовала глобальная кампания «16 дней активных действий против насилия». Данная инициатива была организована в связи с Международным днем ​​борьбы с насилием в отношении женщин 26 ноября этого года между женщинами Центра и региональных отделений.С 25 ноября в Ташкенте стартовала глобальная кампания «16 дней активных действий против насилия». Данная инициатива была организована в связи с Международным днем ​​борьбы с насилием в отношении женщин 26 ноября этого года между женщинами Центра и региональных отделений.
На интервью присутствовали заместитель акима Шайхонтохурского района, заведующая отделом семьи и женщин Зияда Ниматуллаевна и профессор Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук Фируза Абдурашидовна.
Согласно нашему Основному закону, честь и достоинство человека неприкосновенны. Ничто не может быть причиной для их дискриминации. В ходе встречи они заявили, что никто не должен подвергаться пыткам, насилию, другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство обращению и наказанию.