NAZORAT: 2024-yil paxta mavsumiga tayyorgarlik va jarayon
2024-yil paxta hosilini o‘z vaqtida yig‘ib-terib olish maqsadida respublikada 136 ta paxta to‘qimachilik klasterlari korxonalari hamda 30 mingdan ortiq fermer xo‘jaliklari paxta xomashyosini yetishtirish ishlari bilan shug‘ullanib kelishmoqda.
Respublika bo‘yicha faoliyat olib borayotgan paxta to‘qimachilik klasterlariga qarashli  394 ta paxta tayyorlov maskanlari  2024-yil paxta hosilini qabul qilish bo‘yicha barcha zaruriy tadbirlarni amalga oshirilganligi bo‘yicha “O‘zagroinspeksiya” tomonidan monitoring tadbirlari o‘tkazildi. Monitoring tadbirlarida tarozi-xonalarning tayyorgarligi, tarozilarni metrologik qiyoslovdan o‘tganligi, paxta qabul qilish maskanlari va ulardagi sinov laboratoriyalari qiyoslovdan o‘tkazilganligi, yopiq va ochiq g‘aram maydonlar, shuningdek, yuklash-tushirish mexanizatsiya vositalari hamda yoritish moslamalarini taʼmirlanishi kabi muhim jihatlar eʼtiborga olindi. Bir so‘z bilan aytganda paxta  qabul qilish maskanlarini to‘liq shay holatiga keltirilishi Inspeksiya tomonidan nazoratga olindi.
Qishloq xo‘jaligi korxonalari va tadbirkorlik subyektlarida paxta mahsuloti yetishtirish va qabul qilish bo‘yicha tuzilgan shartnomaviy majburiyatlarning bajarilishi, nobudgarchilikni kamaytirish, kelib chiqishi mumkin bo‘lgan zararlarni oldini olish va nizolarni o‘z vaqtida joyida hal etish maqsadida “O‘zagroinspeksiya” tomonidan barcha viloyat boshqarmalarida mobil arbitraj guruhlari tashkil etildi.
Shuningdek, sentyabr oyida Inspeksiya huzuridagi  “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasining hududiy filiallarida paxta xom-ashyosini davlat standartlari asosida qabul qilinishi bo‘yicha sohada faoliyat olib borayotgan barcha mutaxassislar ishtirokida o‘quv seminarlari tashkil etildi.
Seminarda “O‘zagroinspeksiyaning viloyatlar boshqarmalari mutaxassislari ishtirok etib, yig‘ilganlarga Mobil arbitraj guruhlarining vazifalari, fermer xo‘jaliklari, klasterlar va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalariga ko‘rsatilishi belgilangan amaliy yordam tadbirlari bo‘yicha rasman xabardor qilish va dastlab ularda qonunbuzilishlarga yo‘l qo‘yilishini oldini olish hamda sohaga oid amaldagi qonunchilik hujjatlarining mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida batafsil tushuntirishlar berildi.
2024-yil paxta hosilini qabul qilishda nizolarni joyida tezkor hal etish shuningdek, qabul qilinayotgan paxta xom-ashyosining sifat ko‘rsatkichlari to‘g‘ri tahlil qilinishi “O‘zagroinspeksiya” tomonidan muntazam nazorat qilib borilmoqda.

КОНТРОЛЬ: Подготовка и подготовка к хлопковому сезону 2024 года.
Чтобы вовремя собрать урожай хлопка в 2024-году, выращиванием хлопка-сырца занимаются 136 предприятий хлопково-текстильного кластера и более 30 тысяч фермерских хозяйств.
«Узагроинспекция» провела мониторинговые мероприятия по контролю за тем, чтобы 394 хлопкоперерабатывающих предприятия, входящих в хлопкотекстильные кластеры, действующие по всей республике, реализовали все необходимые меры для получения урожая хлопка 2024 года. В мониторинговой деятельности важные аспекты, такие как подготовка помещений для взвешивания, прохождение метрологического сличения весов, прохождение сличения хлопкоприемных сооружений и их испытательных лабораторий, закрытых и открытых складских помещений, а также погрузки и разгрузки механизированных средств. и осветительные приборы принимаются во внимание полученные. Словом, инспекция взяла на контроль приведение хлопкоприемных сооружений в состояние полной готовности.
В «Узагроинспекции» в целях выполнения договорных обязательств по производству и приемке хлопчатобумажной продукции на сельскохозяйственных предприятиях и субъектах хозяйствования, снижения халатности, предотвращения возможных повреждений и своевременного разрешения спорных ситуаций на месте были созданы мобильные арбитражные группы. все региональные офисы.
Также в сентябре в региональных филиалах государственного учреждения «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» при Инспекции были организованы образовательные семинары с участием всех специалистов, работающих в сфере по приемке хлопкового сырья по государственным стандартам. .
В семинаре приняли участие специалисты региональных отделений «Узагроинспексии», которые официально проинформировали участников о задачах мобильных арбитражных групп, мерах практической поддержки, которые будут оказаны фермерским хозяйствам, кластерам и другим сельскохозяйственным предприятиям, а первоначально были даны подробные разъяснения по содержанию. и важность действующего законодательства по предотвращению правонарушений.
«Узагроинспекция» регулярно контролирует оперативное разрешение споров по приемке хлопка урожая 2024 года, а также правильный анализ показателей качества полученного хлопкового сырья.