NAZORAT: 2024-yil paxta mavsumiga tayyorgarlik va jarayon
2024-yil paxta hosilini o‘z vaqtida yig‘ib-terib olish maqsadida respublikada 136 ta paxta to‘qimachilik klasterlari korxonalari hamda 30 mingdan ortiq fermer xo‘jaliklari paxta xomashyosini yetishtirish ishlari bilan shug‘ullanib kelishmoqda.
Respublika bo‘yicha faoliyat olib borayotgan paxta to‘qimachilik klasterlariga qarashli  394 ta paxta tayyorlov maskanlari  2024-yil paxta hosilini qabul qilish bo‘yicha barcha zaruriy tadbirlarni amalga oshirilganligi bo‘yicha “O‘zagroinspeksiya” tomonidan monitoring tadbirlari o‘tkazildi. Monitoring tadbirlarida tarozi-xonalarning tayyorgarligi, tarozilarni metrologik qiyoslovdan o‘tganligi, paxta qabul qilish maskanlari va ulardagi sinov laboratoriyalari qiyoslovdan o‘tkazilganligi, yopiq va ochiq g‘aram maydonlar, shuningdek, yuklash-tushirish mexanizatsiya vositalari hamda yoritish moslamalarini taʼmirlanishi kabi muhim jihatlar eʼtiborga olindi. Bir so‘z bilan aytganda paxta  qabul qilish maskanlarini to‘liq shay holatiga keltirilishi Inspeksiya tomonidan nazoratga olindi.
Qishloq xo‘jaligi korxonalari va tadbirkorlik subyektlarida paxta mahsuloti yetishtirish va qabul qilish bo‘yicha tuzilgan shartnomaviy majburiyatlarning bajarilishi, nobudgarchilikni kamaytirish, kelib chiqishi mumkin bo‘lgan zararlarni oldini olish va nizolarni o‘z vaqtida joyida hal etish maqsadida “O‘zagroinspeksiya” tomonidan barcha viloyat boshqarmalarida mobil arbitraj guruhlari tashkil etildi.
Shuningdek, sentyabr oyida Inspeksiya huzuridagi  “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasining hududiy filiallarida paxta xom-ashyosini davlat standartlari asosida qabul qilinishi bo‘yicha sohada faoliyat olib borayotgan barcha mutaxassislar ishtirokida o‘quv seminarlari tashkil etildi.
Seminarda “O‘zagroinspeksiyaning viloyatlar boshqarmalari mutaxassislari ishtirok etib, yig‘ilganlarga Mobil arbitraj guruhlarining vazifalari, fermer xo‘jaliklari, klasterlar va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalariga ko‘rsatilishi belgilangan amaliy yordam tadbirlari bo‘yicha rasman xabardor qilish va dastlab ularda qonunbuzilishlarga yo‘l qo‘yilishini oldini olish hamda sohaga oid amaldagi qonunchilik hujjatlarining mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida batafsil tushuntirishlar berildi.
2024-yil paxta hosilini qabul qilishda nizolarni joyida tezkor hal etish shuningdek, qabul qilinayotgan paxta xom-ashyosining sifat ko‘rsatkichlari to‘g‘ri tahlil qilinishi “O‘zagroinspeksiya” tomonidan muntazam nazorat qilib borilmoqda.

CONTROL: Preparation and process for the 2024 cotton season
In order to harvest the cotton crop in time in 2024, 136 cotton textile cluster enterprises and more than 30,000 farms are engaged in the cultivation of raw cotton.
"Uzagroinspeksiya" carried out monitoring activities to ensure that 394 cotton processing facilities belonging to cotton textile clusters operating throughout the republic have implemented all the necessary measures to receive the 2024 cotton harvest. In the monitoring activities, important aspects such as the preparation of weighing rooms, the passing of metrological comparison of scales, the passing of comparison of cotton receiving facilities and their testing laboratories, closed and open storage areas, as well as loading and unloading mechanized means and lighting devices are taken into consideration. received. In a word, the inspection took control of bringing the cotton receiving facilities to a state of complete readiness.
"Uzagroinspeksiya" in order to fulfill contractual obligations for the production and acceptance of cotton products at agricultural enterprises and business entities, to reduce negligence, to prevent possible damages and to resolve disputes on the spot in a timely manner. mobile arbitration groups were established in all regional offices.
Also, in September, educational seminars were organized with the participation of all experts working in the field on the acceptance of cotton raw materials based on state standards in the regional branches of the state institution "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under the Inspectorate.
Specialists from the regional departments of "Uzagroinspeksiya" participated in the seminar and officially informed the participants about the tasks of mobile arbitration groups, practical support measures to be provided to farms, clusters and other agricultural enterprises, and initially Detailed explanations were given about the content and importance of the current legislation on the prevention of violations of the law.
"Uzagroinspeksiya" regularly monitors the prompt resolution of disputes on the acceptance of the 2024 cotton harvest, as well as the correct analysis of the quality indicators of the received cotton raw materials.