Dunyoning 156 mamlakatida yiliga 376,9 million tonnadan ortiq kartoshka ishlab chiqariladi. O‘zbekiston ushbu mamlakatlar orasida 23-o‘rinni egallaydi. Eng yirik ishlab chiqaruvchilar Xitoy, Hindiston, Rossiya, Ukraina, AQSH, Germaniya, Bangladesh, Polsha, Fransiya va Gollandiya hisoblanadi.
Aholining kartoshkaga bo‘lgan talabini qondirish va ichki bozorlardagi narx-navolar barqarorligini saqlash maqsadida fermer, dehqon va tadbirkorlarga asosiy va bog‘-tok qator oralariga kartoshka ekishda ko‘mak ko‘rsatilmoqda. Ular yuqori hosilli urug‘liklar bilan taʼminlanmoqda.
Toshkent viloyatida isteʼmol va urug‘lik kartoshka yetishtirishni oshirish, kartoshkachilik sohasida klaster va kooperatsiya mexanizmlarini kengaytirish hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan yana-da qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, kartoshkaga bo‘lgan ichki bozor talabini to‘liq qondirish maqsadida Prezidentning 2020-yil 6 maydagi PQ-4704-son qarori qabul qilingan. Mazkur qaror bilan Toshkent viloyatida 9 ta tuman kartoshka yetishtirishga, shundan 4 ta tumanni urug‘lik kartoshkaga ixtisoslashtirish belgilab olingan.
Shuningdek, viloyatda Hukumatning 193-sonli qarori bilan tashkil etilgan “Agrover” agrosanoat kartoshkachilik klasteri -kartoshka ishlab chiqarishning urug‘chiligidan tortib, chuqur qayta ishlashgacha bo‘lgan butun jarayonini qamrab olgan. Klaster ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirish, yer-suv resurslaridan oqilona va samarali foydalanish uchun zamonaviy texnologiyalar va uskunalardan foydalanadi.
“Agrover” agrosanoat kartoshkachilik klasteri tomonidan 420 gektar maydonda yomg‘irlatib sug‘orish va mexanizatsiyalashtirish tizimini joriy etildi.
Kartoshkaning yangi hosildor navlarini yaratish, dehqonlarni sifatli urug‘lik bilan taʼminlash yo‘lidagi izchil izlanishlar o‘z samarasini bermoqda.
Bunda klaster tarkibiga kiritilgan Bo‘stonliq kartoshkachilik markazi tomonidan yaxlit plantatsiya maydonlarida urug‘lik kartoshka yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan.
Bo‘stonliq kartoshkachilik markazi” tomonidan xorijdan "Fontane", "Alyaska", "Arizona", "Aluetta", "Belorossa", "Silvana", "Sante", "Sunita", "Evolyushin", “Esmi”, "Arnova", "Manitu" kabi 14 ta navlar urug‘lari keltirilib, mahalliylashtirilmoqda.
Ushbu urug‘lik kartoshkaning ekishdan boshlab to yig‘ishtirib olgunga qadar bo‘lgan davr mobaynida bajariladigan agrotexnik tadbirlarning bajarilishi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining Toshkent viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan muntazam nazoratga olingan.
Joriy yilda Toshkent viloyatida 14 800 gektar maydonga kartoshka yetishtirish rejalashtirilgan.
Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan kartoshka ekiladigan maydonlarga muvfiqlik sertifikatiga ega bo‘lmagan urug‘lik kartoshkaning viloyatimiz hududiga kirib kelishi va reyalizatsiya qilinishiga barham berish bo‘yicha kartoshka yetishtiruvchi tuman hokimliklari, fermer xo‘jaliklari va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalariga ogohlantirish xatlari berilib, muvofiqlik sertifikatiga ega bo‘lmagan kartoshka ekishning salbiy oqibatlari tushuntirib borilmoqda.

В Ташкентской области в этом году посажено более 14 тысяч гектаров картофеля
Ежегодно в 156 странах мира производят более 376,9 млн тонн картофеля. Узбекистан занимает 23-е место среди этих стран. Крупнейшими производителями являются Китай, Индия, Россия, Украина, США, Германия, Бангладеш, Польша, Франция и Нидерланды.
В целях удовлетворения спроса населения на картофель и поддержания ценовой стабильности на внутреннем рынке фермерам, фермерам и предпринимателям оказывается помощь в посадке картофеля между основными и садовыми рядами.
Они поставляются с высокоурожайными семенами.В целях удовлетворения спроса населения на картофель и поддержания ценовой стабильности на внутреннем рынке фермерам, фермерам и предпринимателям оказывается помощь в посадке картофеля между основными и садовыми рядами. Они поставляются с высокоурожайными семенами.
В целях увеличения производства потребительского и семенного картофеля в Ташкентской области, расширения кластерных и кооперационных механизмов в области картофелеводства, дальнейшей поддержки внедрения государством современных технологий, а также полного удовлетворения отечественных рыночный спрос на картофель принято Постановление Президента от 6 мая 2020 года № PQ-4704. Данным решением под выращивание картофеля было выделено 9 районов Ташкентской области, из них 4 района специализировались на выращивании семенного картофеля.
Также агропромышленный картофелеводческий кластер «Агровер», созданный в регионе постановлением Правительства №193, охватывает весь процесс производства картофеля от получения семян до глубокой переработки. В кластере используются современные технологии и оборудование для оптимизации производственных процессов, рационального и эффективного использования земельных и водных ресурсов.
Агропромышленный картофелеводческий кластер «Агровер» внедрил дождевальную систему орошения и механизации на площади 420 га.
Последовательные исследования по созданию новых высокоурожайных сортов картофеля и обеспечению фермеров качественными семенами приносят свои плоды.
При этом Бостанлыгский картофелеводческий центр, входящий в состав кластера, приступил к выращиванию семенного картофеля на всех плантационных площадях.
«Фонтане», «Аляска», «Аризона», «Алуэтта», «Белоросса», «Сильвана», «Санте», «Сунита», «Эволюшин», «Эсми», Семена 14 сортов, таких как Арнова, Маниту, привезены и локализованы.
Выполнение агротехнических мероприятий в период от посадки до уборки этого семенного картофеля регулярно контролировалось Ташкентским областным управлением и районными отделами Инспекции контроля агропромышленного комплекса.
В этом году в Ташкентской области планируется выращивать картофель на площади 14,8 тыс. га.
Сотрудники областного отдела инспекции раздали предупреждающие письма в адрес картофелеводческих районных администраций, фермерских хозяйств и других сельскохозяйственных предприятий о прекращении ввоза и реализации семенного картофеля, не имеющего сертификата пригодности для посадки картофеля.Негативные последствия разъяснены вопросы посадки картофеля, не имеющего сертификата соответствия.