Dunyoning 156 mamlakatida yiliga 376,9 million tonnadan ortiq kartoshka ishlab chiqariladi. O‘zbekiston ushbu mamlakatlar orasida 23-o‘rinni egallaydi. Eng yirik ishlab chiqaruvchilar Xitoy, Hindiston, Rossiya, Ukraina, AQSH, Germaniya, Bangladesh, Polsha, Fransiya va Gollandiya hisoblanadi.
Aholining kartoshkaga bo‘lgan talabini qondirish va ichki bozorlardagi narx-navolar barqarorligini saqlash maqsadida fermer, dehqon va tadbirkorlarga asosiy va bog‘-tok qator oralariga kartoshka ekishda ko‘mak ko‘rsatilmoqda. Ular yuqori hosilli urug‘liklar bilan taʼminlanmoqda.
Toshkent viloyatida isteʼmol va urug‘lik kartoshka yetishtirishni oshirish, kartoshkachilik sohasida klaster va kooperatsiya mexanizmlarini kengaytirish hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan yana-da qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, kartoshkaga bo‘lgan ichki bozor talabini to‘liq qondirish maqsadida Prezidentning 2020-yil 6 maydagi PQ-4704-son qarori qabul qilingan. Mazkur qaror bilan Toshkent viloyatida 9 ta tuman kartoshka yetishtirishga, shundan 4 ta tumanni urug‘lik kartoshkaga ixtisoslashtirish belgilab olingan.
Shuningdek, viloyatda Hukumatning 193-sonli qarori bilan tashkil etilgan “Agrover” agrosanoat kartoshkachilik klasteri -kartoshka ishlab chiqarishning urug‘chiligidan tortib, chuqur qayta ishlashgacha bo‘lgan butun jarayonini qamrab olgan. Klaster ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirish, yer-suv resurslaridan oqilona va samarali foydalanish uchun zamonaviy texnologiyalar va uskunalardan foydalanadi.
“Agrover” agrosanoat kartoshkachilik klasteri tomonidan 420 gektar maydonda yomg‘irlatib sug‘orish va mexanizatsiyalashtirish tizimini joriy etildi.
Kartoshkaning yangi hosildor navlarini yaratish, dehqonlarni sifatli urug‘lik bilan taʼminlash yo‘lidagi izchil izlanishlar o‘z samarasini bermoqda.
Bunda klaster tarkibiga kiritilgan Bo‘stonliq kartoshkachilik markazi tomonidan yaxlit plantatsiya maydonlarida urug‘lik kartoshka yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan.
Bo‘stonliq kartoshkachilik markazi” tomonidan xorijdan "Fontane", "Alyaska", "Arizona", "Aluetta", "Belorossa", "Silvana", "Sante", "Sunita", "Evolyushin", “Esmi”, "Arnova", "Manitu" kabi 14 ta navlar urug‘lari keltirilib, mahalliylashtirilmoqda.
Ushbu urug‘lik kartoshkaning ekishdan boshlab to yig‘ishtirib olgunga qadar bo‘lgan davr mobaynida bajariladigan agrotexnik tadbirlarning bajarilishi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining Toshkent viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan muntazam nazoratga olingan.
Joriy yilda Toshkent viloyatida 14 800 gektar maydonga kartoshka yetishtirish rejalashtirilgan.
Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan kartoshka ekiladigan maydonlarga muvfiqlik sertifikatiga ega bo‘lmagan urug‘lik kartoshkaning viloyatimiz hududiga kirib kelishi va reyalizatsiya qilinishiga barham berish bo‘yicha kartoshka yetishtiruvchi tuman hokimliklari, fermer xo‘jaliklari va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalariga ogohlantirish xatlari berilib, muvofiqlik sertifikatiga ega bo‘lmagan kartoshka ekishning salbiy oqibatlari tushuntirib borilmoqda.

More than 14 thousand hectares of potatoes were planted in the Tashkent region this year
More than 376.9 million tons of potatoes are produced annually in 156 countries. Uzbekistan ranks 23rd among these countries. The largest producers are China, India, Russia, Ukraine, USA, Germany, Bangladesh, Poland, France and the Netherlands.
In order to meet the population's demand for potatoes and maintain price stability in the domestic market, farmers, farmers and entrepreneurs are provided with assistance in planting potatoes between the main and garden rows.
They come with high yielding seeds.In order to meet the population's demand for potatoes and maintain price stability in the domestic market, farmers, farmers and entrepreneurs are provided with assistance in planting potatoes between the main and garden rows. They come with high yielding seeds.
In order to increase the production of consumer and seed potatoes in the Tashkent region, expand cluster and cooperation mechanisms in the field of potato growing, further support the state's implementation of modern technologies, as well as fully satisfy domestic market demand for potatoes, Presidential Resolution No. PQ-4704 was adopted on May 6, 2020. By this decision, 9 districts of the Tashkent region were allocated for growing potatoes, of which 4 districts specialized in growing seed potatoes.
Also, the agro-industrial potato cluster “Agrover”, created in the region by Government Decree No. 193, covers the entire process of potato production from obtaining seeds to deep processing. The cluster uses modern technologies and equipment to optimize production processes, rational and efficient use of land and water resources.
The agro-industrial potato cluster "Agrover" introduced a sprinkler irrigation and mechanization system on an area of 420 hectares.
Consistent research on creating new high-yielding potato varieties and providing farmers with quality seeds is bearing fruit.
At the same time, the Bostanlyg Potato Growing Center, which is part of the cluster, began growing seed potatoes on all plantation areas.
“Fontane”, “Alaska”, “Arizona”, “Alouette”, “Belorossa”, “Silvana”, “Sante”, “Sunita”, “Evolyushin”, “Esmi”, Seeds of 14 varieties, such as Arnova, Manitou, brought and localized.
The implementation of agrotechnical measures during the period from planting to harvesting of these seed potatoes was regularly monitored by the Tashkent regional department and the district departments of the Inspectorate for Control of the Agro-Industrial Complex.
This year in the Tashkent region it is planned to grow potatoes on an area of 14.8 thousand hectares.
Employees of the regional inspection department distributed warning letters to potato-growing district administrations, farms and other agricultural enterprises to stop the import and sale of seed potatoes that do not have a certificate of suitability for planting potatoes. The negative consequences of planting potatoes that do not have a certificate of conformity are explained.