Mobil arbitraj guruhlariga 244 ta nizoli holat bo‘yicha murojaatlar kelib tushgan
"O‘zagroinspeksiya" tomonidan 2023 yilda yetishtirilgan paxta hosilini sifatli qabul qilinishi, topshiruvchi hamda qabul qiluvchilar o‘rtasida yuzaga keladigan nizoli holatlarni tezkorlik bilan adolatli hal etish yuzasidagi ishlar davom etib kelmoqda
Maʼlumot uchun, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, “O‘zbekiston paxta-to‘qimachilik klasterlari” uyushmasi, O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari Kengashi, “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” vakillari bilan birgalikda tayyorlov maskanlarida paxta xom-ashyosini qabul qilishda nizoli holatlarni adolatli hal etish uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarning har birida 3 tadan jami 39 ta Mobil arbitraj guruhlari tashkil etilgan.
Joriy yilning 16 oktyabr holatiga Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi jami 384 ta paxta tayyorlov maskanlarida qabul qilinayotgan paxta xom-ashyosining namligi va iflosligini aniqlash yuzasidan Inspeksiyaning hududiy boshqarmalarida tashkil etilgan 39 ta Mobil arbitraj guruhlariga 244 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, shundan, 65 ta holatda paxtaning sinfi bo‘yicha 179 ta holatda paxta xom-ashyosining iflosligi va namligi bo‘yicha nizolarning 182 tasi fermer xo‘jaliklari foydasiga, 62 tasi tayyorlov korxonasi foydasiga hal etilgan.
Tadbirkorlik subyektlarining murojaatlariga asosan Mobil arbitraj guruhlari tomonidan nizoli holatlarni hal etish natijalari bo‘yicha dalolatnomalar rasmiylashtirib borilmoqda.
Bu yilgi paxta hosilini sifatli qabul qilinishi «O‘zagroinspeksiya» tomonidan muntazam nazorat etilishi natijasida, respublikada tayyorlangan paxta xom-ashyosi yuqori navlarga qabul qilinmoqda.
«O‘zagroinspeksiya» va uning hududlardagi boshqarma hamda bo‘limlar mutasaddilari tomonidan fermer xo‘jaliklari, paxta to‘qimachilik klasterlari va tashkil etilgan kooperatsiyalarga yetishtirilgan paxta xom-ashyosini yuqori navlarga topshirish orqali qo‘shimcha daromad manbasini yaratish hamda paxta xom-ashyosini sifatli qabul qilib va uni qayta ishlash orqali raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish mumkinligi yuzasidan tushuntirishlar va kerakli tavsiyalar berib borilmoqda

В мобильные арбитражные группы поступили апелляции по 244 спорным делам
«Узагроинспекция» продолжает работу по качественной приемке хлопка урожая 2023 года, оперативному и справедливому разрешению споров между отправителем и получателями.
Для информации совместно с представителями Министерства сельского хозяйства, Ассоциации «Хлопко-текстильные кластеры Узбекистана», Агентства технического регулирования Узбекистана, Совета фермеров, крестьян и приусадебных землевладельцев, «Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции». Для справедливого разрешения споров созданы 39 мобильных арбитражных групп, по 3 в каждой из областей и Республике Каракалпакстан.
По состоянию на 16 октября текущего года в 39 мобильных арбитражных групп, созданных при территориальных управлениях Инспекции, поступило 244 обращения по определению влажности и загрязненности хлопкового сырья, поступивших в общей сложности на 384 хлопкоперерабатывающих предприятия Республики Каракалпакстан и ее областей. , а в 65 случаях - класс хлопка, в 179 случаях 182 спора по поводу загрязненности и влажности хлопкового сырья решены в пользу фермерских хозяйств, 62 - в пользу перерабатывающих предприятий.
На основании обращений субъектов предпринимательства Мобильные Арбитражные группы оформляют документы по результатам разрешения споров.
В результате регулярного контроля качества приемки урожая хлопка текущего года со стороны «Узагроинспекции» произведенное в республике хлопковое сырье принимается высокого качества.
Создать дополнительный источник дохода за счет передачи фермерским хозяйствам, хлопково-текстильным кластерам и созданным кооперативам высококачественного хлопкового сырья, выращенного «Узагроинспекцией» и ее областной администрацией и ведомствами, а также производить конкурентоспособную продукцию за счет получения высококачественного хлопкового сырья. и их обработка, даются разъяснения и необходимые рекомендации относительно возможности выдачи