QISHLOQ XO‘JALIGI TEXNIKALARINI NOQONUNIY BOSHQARGAN HUQUQBUZARLARGA CHORA KO‘RILMOQDA
Qashqadaryo viloyatida  jami 41 ming 897 ta qishloq xo‘jalik, yo‘l qurilish texnika hamda agregatlari mavjud.
Joriy yilning 1-iyunga qadar jami 12 ming 668 ta qishloq xo‘jalik texnikalarini yillik majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, ko‘rsatilgan barcha davlat xizmatlari evaziga jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan 1 mlrd. 714 mln. so‘m to‘lovlar amalga oshirilgan.
O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari texnika holatini nazorat qilish bo‘yicha mutaxassislari tomonidan 2025- yilning o‘tgan davri mobaynida sohada qonun ustuvorligini ta’minlash va qishloq xo‘jalik texnikalaridan foydalanish talablariga rioya etmagan huquqbuzarlarga nisbatan 220 ta ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, O‘zbekiston Respublikasining MJTKning tegishli moddalariga asosan ta’sir choralar qo‘llanildi.
Bundan tashqari, “O‘zagroinspeksiya” va Ichki Ishlar Vazirligi Yo‘l Harakati Xavfsizligi bosh boshqarmasi hamkorligidagi qo‘shma tadbirlar rejasiga ko‘ra inspeksiyaning viloyat boshqarma va tumanlar bo‘limlari tomonidan qo‘shma reyd tadbirlari doimiy tarzda o‘tkazilib kelinmoqda.
Qashqadaryo viloyatida o‘tgan may oyi davomida 48 ta qo‘shma reyd o‘tkazilgan.
Xususan, inspeksiyaning Mirishkor va Kasbi tuman bo‘limlari va tuman IIB  YXXB  inspektorlari hamkorligida qishloq xo‘jaligi texnikalarini soz xolda ishga chiqarilishi yuzasidan nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Tadbir davomida, Kasbi tumani “Oq Qamish” MFYda 7 ta majburiy yillik texnik ko‘rikdan o‘tmagan, 2 ta davlat ro‘yxatiga olinmagan qishloq xo‘jaligi texnikalaridan foydalanayotganligi aniqlandi. Jumladan, tuman hududida harakatlanib kelayotgan “Jasurbek Javohir  Kapital” MCHJ ga tegishli  Frontal yuklagich ZLY920 rusumli texnika  to‘xtatilib tekshirilganida texnik ko‘rikdan o‘tmagan  aniqlandi. Ushbu texnikadan foydalanib kelayotgan mulk egalariga nisbatan Ma’muriy Javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning tegishli moddalari bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, texnika jarima maydoniga yuborildi.

There are a total of 41,897 agricultural and road construction equipment and aggregates in the Kashkadarya region.
As of June 1 of this year, a total of 12,668 agricultural machinery underwent annual mandatory technical inspections, and 1 billion 714 million soums were paid by individuals and legal entities for all state services provided.
During the past period of 2025, specialists from the regional department and district departments of the Uzagroinspection on technical condition control issued 220 administrative reports against violators who did not comply with the requirements for ensuring the rule of law in the sector and the use of agricultural machinery, and applied sanctions in accordance with the relevant articles of the Code of Civil Procedure of the Republic of Uzbekistan.
In addition, in accordance with the joint action plan in cooperation with the “Uzagroinspection” and the Main Department of Road Safety of the Ministry of Internal Affairs, joint raids are being carried out regularly by the regional and district departments of the inspection.
48 joint raids were conducted in the Kashkadarya region last May.
In particular, in cooperation with the Mirishkor and Kasbi district departments of the inspection and the inspectors of the district Internal Affairs Department, control measures are being taken to ensure that agricultural machinery is put into operation in good condition.
During the event, it was revealed that 7 agricultural machinery that had not passed the mandatory annual technical inspection and 2 were not registered in the state were being used in the Kasbi district “Aq Qamish” MFE. In particular, the ZLY920 front-end loader, which belongs to “Jasurbek Javohir Kapital” LLC, which was moving in the district, was stopped and checked, and it was found that it had not passed the technical inspection. An administrative report was drawn up against the owners of the property using this equipment in accordance with the relevant articles of the Code of Administrative Responsibility, and the equipment was sent to the penalty area.