Xorazm: Qishloq xo‘jalik texnikalarini ro‘yxatga olish va ko‘rikdan o‘tkazish ishlari jadallashmoqda.
21 Iyul 2023 3390
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida Xorazm viloyatida qishloq xo‘jalik texnikalarini ro‘yxatga olish, texnik ko‘rikdan o‘tkazish va yangi turdagi plastik kartalarini rasmiylashtirib berish borasidagi davlat xizmatlarini ko‘rsatishda muayyan ishlar amalga oshirildi.
Xususan, viloyatda 29 ming 865 ta qishloq xo‘jalik va yo‘l qurilish texnika hamda agregatlari mavjud bo‘lib, 2023 yil yanvar-iyun oylarida viloyat bo‘yicha 255 ta texnika yangidan, 840 ta qishloq xo‘jalik texnikalari qayta ro‘yxatga olinib, 1 ming 177 ta o‘zi yurar texnikalarga davlat raqam belgilari berilishi taʼminlandi.
Shuningdek, joriy yilning shu davrigacha 2 ming 220 ta qishloq xo‘jalik texniklariga yangi tipdagi plastik shakldagi texnik pasportlar rasmiylashtirildi, 881 ta fuqarolarning traktorchi-mashinist guvohnomalarini yangi tipdagi plastik shaklga almashtirib berishga erishildi.
Viloyatdagi 30 mingtaga yaqin qishloq xo‘jalik texnikalarini yillik majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazish maqsadida "O‘zagroinspeksiya"ning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlaridagi 11 ta sohaviy xodimlar tomonidan 12 ming 190 ta (41 foiz) texnikalar texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, ko‘rsatilgan davlat xizmatlari evaziga 1 milliard 870 million so‘mdan oshiq mablag‘lar undirilishi taʼminlandi. Jumladan, Bog‘ot, Gurlan, Xiva va Shovot tumanlarida mavjud qishloq xo‘jalik texniklarining 60 foizdan ortiq qismi majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazilishiga erishildi.
Bundan tashqari, viloyatning texnika nazorati sohasidagi xodimlar tomonidan sohada qonun ustuvorligini taʼminlash va qishloq xo‘jalik texnikalaridan foydalanish talablariga rioya qilmagan huquqbuzarlarga nisbatan 110 ta maʼmuriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, 19 million 530 ming so‘mlik jarimalar belgilandi va ushbu mablag‘lar to‘liq undirilishiga erishildi.
Bugungi kunda viloyatning ushbu sohaga masʼul bo‘lgan xodimlari tomonidan nazorat tadbirlari jadal surʼatlarda davom ettirilmoqda va aniqlangan qonunbuzilish holatlari yuzasidan tegishli tartibda taʼsir choralari ko‘rib borilmoqda.

Khorezm: Registration and inspection of agricultural machinery is accelerating.
During the past period of this year, in the Khorezm region, certain works were carried out in the provision of state services related to registration of agricultural machinery, technical inspection and issuance of new types of plastic cards.
In particular, there are 29 thousand 865 agricultural and road construction machinery and aggregates in the region. In January-June 2023, 255 new machinery, 840 agricultural machinery were re-registered, and 1 thousand 177 self-propelled machinery were provided with state license plates.
Also, by this time of this year, 2 thousand 220 agricultural technicians were issued technical passports in a new type of plastic form, and 881 citizens' tractor driver's licenses were replaced with a new type of plastic form.
In order to conduct the annual mandatory technical inspection of about 30 thousand agricultural machinery in the province, 12 thousand 190 (41 percent) machinery were inspected by 11 branch employees of the regional department and district departments of "Uzagroinspeksiya", and more than 1 billion 870 million soums were collected in exchange for the provided state services. In particular, more than 60 percent of existing agricultural technicians in Bogot, Gurlan, Khiva, and Shavot districts were passed mandatory technical inspection.
In addition, 110 administrative reports were issued against offenders who did not comply with the requirements of ensuring the rule of law in the field and using agricultural machinery, and fines of 19,530,000 soums were imposed, and the full recovery of these funds was achieved.
Today, the officials of the region in charge of this field are continuing the control activities at a rapid pace, and appropriate measures are being taken in connection with the cases of violations of the law.