"O‘zagroinspeksiya"ning Xorazm viloyati boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘‘basi tomonidan sug‘oriladigan ekin yer maydonlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Nazorat tadbirlari davomida qator qonunbuzarlik holatlari aniqlandi. Viloyat miqyosida joriy yilning iyul oyida Tuproqqaʼla tumanida 3 nafar fuqarolar tomonidan qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan tuman zaxira yer fondidagi jami 0,066 gektar sug‘oriladigan yer maydonlariga o‘zboshimchalik bilan noqonuniy qurilish ishlari amalga oshirilganligi aniqlandi.
Jumladan, T. A. va B.I. tomonidan tegishli hujjatlari bo‘lmasdan turib tumanning «Yangizamin» mahallasi 888q-konturidagi sug‘oriladigan 54 ball bonitetli 0,016 gektar va 0,02 gektar ekin yer maydonlaridan iborat noqonuniy uy-joy qurilishlar qurilganligi aniqlandi K.U. tomonidan tegishli xujjatlari бўлмасдан turib tumanning “Yangizamin” mahallasi 888q-konturidagi суғориладиган 54 ball bonitetli 0,03 gektar ekin yer maydonlarida qurilish ishlari olib borganligi natijasida davlat manfaatlariga yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar kelib chiqqan. Mazkur holatlarda davlat manfaatlariga yetkazilgan zarar miqdori
46 million 311 ming  884 (qirq olti million uch yuz o‘n bir ming sakkiz  yuz sakson to‘rt) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar bo‘yicha to‘plangan hujjatlar belgilangan tartibda ko‘rib chiqish uchun huquqni muhofaza qilish o‘rganlariga yuborildi.

ХОРАЗМ: Наземный контроль выявил случаи нарушений во время мероприятия
Хорезмское областное управление «Узагроинспекции» постоянно отслеживает ситуации, повлекшие за собой вывод из эксплуатации орошаемых пахотных земель отделом контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения.
В ходе контрольных мероприятий выявлен ряд случаев нарушений законодательства. На областном уровне в июле этого года в Тупроккалинском районе установлено, что незаконные строительные работы велись самовольно на общей площади 0,066 га орошаемых земель районного резервного земельного фонда, используемых в сельском хозяйстве 3 гражданами.
В частности, Т. А. и Б.И. Установлено, что в 888q-контуре микрорайона «Янгизамин» района без соответствующих документов построены незаконные жилищные постройки площадью 0,016 га и 0,02 га пашни с орошаемым кредитным рейтингом 54 балла, К.У. без наличия соответствующих документов причинен ущерб интересам государства в результате строительных работ на 0,03 га орошаемой 54-точечной орошаемой пашни в контуре 888к микрорайона «Янгизамин» района. В данных случаях определяется размер ущерба. государственные интересы
Она составила 46 миллионов 311 тысяч 884 (сорок шесть миллионов триста одиннадцать тысяч восемьсот восемьдесят четыре) сума.
Собранные документы о предотвращении вышеуказанных земельных нарушений и причиненном ущербе в установленном порядке направлены в правоохранительные органы для проверки.