XORAZM: Don korxonalari g‘alla qabul qilish mavsumiga tayyor
Viloyatda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirib beruvchi xo‘jaliklar va don klasterlari tomonidan 2024-yil g‘alla qabul qilish mavsumida 85 000 tonna bug‘doy doni qabul qilish rejalashtirilgan bo‘lib, 77 000 tonna tovar don, shundan jamg‘arma hisobiga 26 900 tonna, vaqtincha saqlash uchun 50 100 tonna hamda 8000 tonna urug‘lik bug‘doy donini tashkil qiladi.
Yetishtirilgan hosil viloyatdagi don qabul qiluvchi 4 ta don korxonalari, jumladan “Xorazmdonmahsulotlari”, “Xonqadonmahsulotlari”, “Shovot don” va “Bog‘ot don” AJlar hamda ularga qarashli  4 taChinobod”, “Jayxun”, “Qoraqum”, “Amirqum” don qabul qilish shahobchalarida qabul qilinishi belgilangan.
Bugungi kunda "O‘zagroinspeksiya"ning viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan “Metrologiya to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni talablari bo‘yicha 8 ta laboratoriyalarni jihozlari va 12 ta avtomobil tarozilarini davlat qiyoslovidan o‘tkazilganligi, shuningdek don saqlashga mo‘ljallangan 77,2 ming tonnalik omborlarni, 48 ming tonnalik elevator siloslarini va 36,8 ming tonnalik sig‘imga ega ayvonlarni kapital taʼmirlanganligini hamda omborlarda donlarni shamollatish uchun maxsus shamollatish tizimlari o‘rnatilganligi, korxonalarda don saqlash sig‘imlarida kompleks dezinseksiyalash ishlari amalga oshirilgani, 21 ta donni yuklab tushirish uskunalari, 7 ta don tozalash mashinalarini kapital taʼmirlanganligi, donni quritib olish uchun mo‘ljallangan 38,8 ming kv/M asfaltlangan maydonlar bilan taʼminlanganligi va bajarilgan ishlarning sifat darajasi nazorat qilib borilmoqda.
Xususan, joriy yilning o‘tgan davri mobaynida sohaviy xodimlar tomonidan 251 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilib, buning natijasida 251 ta holatda qonunbuzarliklar aniqlandi va bunga nisbatan 251 ta taʼsir choralari qo‘llanildi. Yaʼni, aniqlangan qonunbuzarlikni kelgusida takrorlanishini oldini olish maqsadida bajarilishi majburiy tusga ega bo‘lgan 247 ta yozma ko‘rsatmalar kiritildi. Joriy yil g‘alla mavsumida yetishtirilgan donlarni uzluksiz qabul qilish, nes-nobud qilmasdan yig‘ib olish maqsadida don qabul qiluvchi korxonalarga moddiy-texnika bazani mavsumgacha sifatli tayyorlash bo‘yicha bajarilishi majburiy bo‘lgan yozma ko‘rsatmalar berilib, normativ-huquqiy hujjatlar talablarining bajarilishi to‘liq nazoratga olingan.

KHORAZM: Grain enterprises are ready for the grain receiving season
It is planned to receive 85,000 tons of wheat grain by farms and grain clusters producing agricultural products in the region in the grain receiving season of 2024, 77,000 tons of commercial grain, of which 26,900 tons are for savings, 50,100 tons for temporary storage and 8,000 tons of seeds. constitutes a grain of wheat.
4 grain enterprises in the region, including "Khorazmdon products", "Khonkadon products", "Shavot don" and "Bogot don" JSCs, and 4 affiliated companies "Chinabad", "Jaykhun", "Karaqum", "Amirqum" received the harvested crop. It is set to be received at grain reception offices.
Today, according to the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Metrology", the employees of the regional department of "Ozagroinspektsiya" carried out a state comparison of the equipment of 8 laboratories and 12 vehicle scales, as well as 77.2 thousand tons of grain storage warehouses, 48 thousand tons of elevator silos and 36,800-ton awnings have been overhauled, and special ventilation systems have been installed in warehouses for grain ventilation, comprehensive disinfection of grain storage facilities has been carried out at enterprises, 21 grain unloading equipment, 7 grain cleaning machines have been overhauled, and grain drying machines have been overhauled. The provision of 38,8 thousand sq/m paved areas and the quality level of the completed works are being monitored.
In particular, during the past period of this year, 251 control activities were carried out by the branch employees, as a result of which violations of the law were detected in 251 cases, and 251 measures of influence were applied in this regard. In other words, 247 written instructions were introduced, which are mandatory to be followed in order to prevent future repetition of the identified violation. In order to receive the grains grown in the grain season this year, and to collect them without destruction, written instructions were given to grain receiving enterprises on the quality preparation of the material and technical base before the season, and the fulfillment of the requirements of regulatory and legal documents was fully controlled.