Qo‘shma reyd: bir oy davomida mingdan ortiq qonunbuzarlik holatlari aniqlangan
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarining texnik holatini nazorat qilishni samarali tashkil etish maqsadida, joylarda “O‘zagroinspeksiya” va IIV YHXB bilan hamkorlikda haftaning payshanba kunlari qo‘shma reydlar tashkil etilib, nazorat tadbirlari o‘tkazib kelinmoqda.
Xususan, joriy yilning iyul oyida respublika bo‘yicha jami 572 ta qo‘shma reydlar tashkil etilib, unda 1 ming 786 ta qonunbuzarlik holatlari aniqlangan.
Jumladan, 477 ta holatda texnikalardan texnik jihatdan foydalanish qoidalarini qo‘pol ravishda buzish va texnikani davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan undan foydalanish, shuningdek, 81 ta holatda texnikani boshqarish huquqini beruvchi hujjatlari bo‘lmagan shaxslarning texnikalarni boshqarish holatlari aniqlangan.
Ushbu aniqlangan holatlar yuzasidan qonunchilikda belgilangan tartibda maʼmuriy bayonnomalar rasmiylashtirilgan.
O‘tkazilgan nazorat tadbirlari natijasida:
54 ta holatda yoritish chiroqlari nosoz va nur qaytargichlari bo‘lmagan traktorlardan foydalanish holatlari aniqlanib, mulk egalari tomonidan ushbu kamchiliklar joyida bartaraf etilishi;
294 ta holatda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmasdan foydalanib kelinayotgan texnikalar aniqlanib, ularni davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi;
872 ta holatda texnik ko‘rikdan o‘tkazilmasdan foydalanib kelinayotgan texnikalar aniqlanib, ushbu texnikalar joyida harakatlanuvchi mobil texnik nazorat liniyalaridan foydalanib texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi taʼminlandi.

Joint raid: more than a thousand violations were detected in one month
In order to effectively control the technical condition of agricultural, reclamation and road construction equipment, joint raids are organized on Thursdays of the week in cooperation with "Uzagroinspektsiya" and the Ministry of Internal Affairs, and control activities are being conducted.
In particular, in July of this year, a total of 572 joint raids were organized across the republic, in which 1,786 cases of law violations were detected.
In particular, in 477 cases, gross violation of the rules of technical use of equipment and use of equipment without state registration, as well as in 81 cases of driving of equipment by persons who do not have the right to operate equipment were found.
In connection with these identified cases, administrative reports were drawn up in accordance with the law.
As a result of the control measures:
In 54 cases, the use of tractors with defective lights and reflectors was identified, and these defects were eliminated by property owners on the spot;
In 294 cases, the techniques used without state registration were identified and their state registration was carried out;
In 872 cases, equipment that was being used without technical inspection was identified, and it was ensured that these equipment were inspected using mobile technical inspection lines.