Xalqaro hamkorlik: ilg‘or tajribalar sohaga tatbiq etiladi
Avgust oyining so‘ngi kunlari "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi" DM da soha yuzasidan xalqaro aloqalarni mustahkamlash va "O‘zagroinspeksiya"ning oziq-ovqat xavfsizligi tizimida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida kelgan mutaxassislar tashrifi bilan boy bo‘ldi.
Jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkilotiga qarashli FAOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sh.Umarov hamda Turkiya Respublikasi Turizm va madaniyat vazirligi huzuridagi Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari – Ali Riza Tezcan boshchiligidagi vakillardan iborat delegatsiya Markazga tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida, rasmiy vakillar "O‘zagroinspeksiya"ning laboratoriyalar majmuasida bo‘lishib, laboratoriyalar faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.Shuningdek, "O‘zagroinspeksiya"ning oziq-ovqat xavfsizligi tizimida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirildi hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash va sertifikatlashtirish faoliyatlariga doir jarayonlar yuzasidan taqdimotlar namoyish qilindi.Jumladan, FAO tomonidan amalga oshirilayotgan “FOLIO” O‘zbekistonda g‘allachilikni rivojlantirishga doir loyiha doirasida tashkil etilayotgan o‘quv-treningda Markaz mutaxassislarini xorijiy ilg‘or tajribalar bilan tanishtirish va malaka oshirishga kelishib olindi.
Hozirgi vaqtda FAO tashabbusi bilan 2025 yilda amalga oshirilishi rejalashtirilgan “Bioxavfsizlik bo‘yicha Kartaxen bayonnomasi talablarini O‘zbekistonga joriy qilish” loyihasini shakllantirish bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan bo‘lib, mazkur guruhga Markaz tomonidan ikki nafar malakali mutaxassislar biriktirildi.
Loyiha bilan Bioxavfsizlik bo‘yicha Kartaxen bayonnomasi talablarini mamlakatimizda joriy etilishi rejalashtirilgan, bunda GMO yo‘nalishidagi tashkilotlar faoliyatini yana-da kuchaytirish, mutaxassislar malakasini oshirish va sohaga doir zamonaviy asbob-uskunalar bilan laboratoriyalarni taʼminlash ko‘zda tutilgan.
Xuddi shuningdek, Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TIKA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari – Ali Riza Tezcan boshchiligidagi vakillar bilan uchrashuvda ham joriy yil 5 - 6 iyun kunlari ikki mamlakat Rahbarlari uchrashuvidagi kelishuvlar orasidagi “O‘zbek-Turk urug‘chilik test markazi”ni ochilishi loyihasini to‘laqonli va o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida, TIKA tashkiloti bilan hamkorlikni yana-da kengaytirish va amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlarni jadallashtirish ko‘zda tutildi.
Shu bilan birga, “O‘zbek-Turk urug‘chilik test markazi”ni ochilishi yuzasidan muzokaralar olib borish maqsadida, Turkiyaning sohaga doir turli tashkilotlaridan iborat vakillarining O‘zbekistonga tashrifi joriy yil sentyabr oyida amalga oshirilishi taʼkidlab o‘tildi. O‘zbekistonga tashrif davomida soha bilan yaqindan tanishish uchun Turkiya tomonining tegishli tashkilotlari bilan uchrashuvlar rejalashtirildi.

Международное сотрудничество: лучшие практики внедряются в сфере
Последние дни августа были обогащены визитом специалистов, приехавших в «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» для укрепления международных связей в сфере и ознакомления с работой, проводимой в системе пищевой безопасности «Узагроинспекции».
В частности, делегация, возглавляемая главой представительства ФАО ООН в Узбекистане Ш. Умаровым, и руководитель представительства Турецкого агентства сотрудничества и координации (TIKA) при Министерстве туризма и туризма Али Риза Тезкан. Культура Турецкой Республики посетила Центр.
В ходе встречи официальные представители посетили лабораторный комплекс «Узагроинспекции» и ознакомились с деятельностью лабораторий. Также были ознакомлены с работой, проводимой в системе пищевой безопасности «Узагроинспекции», и были сделаны презентации. процессов оценки качества и сертификации сельскохозяйственной продукции, в частности, решено ознакомить специалистов Центра с передовым зарубежным опытом и повысить их квалификацию на тренинге, организованном в рамках проекта «ФОЛИО» по развитию зернового производства. в Узбекистане, реализован ФАО.
В настоящее время по инициативе ФАО сформирована рабочая группа по формированию проекта «Реализация требований Картахенского протокола по биобезопасности в Узбекистане», реализацию которого планируется реализовать в 2025 году, и прикреплены два квалифицированных эксперта. этой группе Центром.
С помощью проекта в нашей стране планируется внедрить требования Картахенского протокола по биобезопасности, в котором предусмотрено дальнейшее усиление деятельности организаций в сфере ГМО, повышение квалификации специалистов и оснащение лабораторий современным оборудованием. для поля.
Также на встрече с представителями во главе с главой представительства Турецкого агентства сотрудничества и координации (TIKA) в Узбекистане Ali Riza Tezcan 5-6 июня текущего года был рассмотрен проект открытия «Узбекско- Турецкий центр испытаний семян» между соглашениями встречи лидеров двух стран завершено и в целях своевременной реализации предусмотрено дальнейшее расширение сотрудничества с организацией ТИКА и ускорение проводимых работ.
При этом было отмечено, что в сентябре текущего года состоится визит представителей различных турецких организаций, связанных с областью, в Узбекистан с целью проведения переговоров об открытии «Узбекско-турецкого центра испытаний семян». В ходе визита в Узбекистан были запланированы встречи с соответствующими организациями турецкой стороны для ознакомления с отраслью.