2025-yil g‘alla hosilini sifatli qabul qilishda don qabul qiluvchi korxonalarning moddiy-texnika bazasini tayyorgarligi “O‘zagroinspeksiya” nazoratida
5 May 2025 1358
“O‘zagroinspeksiya” tomonidan 2025-yil g‘alla hosilini qabul qilishda ishtirok etadigan don qabul qiluvchi korxonalarning moddiy-texnika bazasini mavsumga tayyorlash ishlari ustidan doimiy nazorat o‘rnatildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 12-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi faoliyatini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 575-son qarorida yuklatilgan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari tomonidan tasdiqlangan “Tijorat vakillari”ning g‘alla qabul qilish mavsumiga moddiy-texnika bazasini tayyorgarligi o‘rganib chiqildi.
Bugungi kun holatiga donni qabul qiluvchi korxonalar, filiallar va shoxobchalardagi mavjud 3599,2 ming tonna don saqlash sig‘imlarining 82 foizi, 524,9 ming tonna donni saqlashga rejalashtirilgan ayvonlarning 83 foizi, 1 mln. 817 ming kvadrat asfalt maydonlarining 81 foizi, mavjud 188 ta laboratoriyalarning 83 foizi, 57 ta urug‘lik sexlarining 85 foizi, 56 ta avtoag‘dargichlarni 80 foizi, 261 ta avtomobil va vagon tarozilarining 84 foizi, 709 ta ko‘chma uzatuvchi transportyorlarning 79 foizi mavsumga tayyorlangan.
Jumladan, mavsumga moddiy-texnika bazasini tayyorlash ishlari Navoiy, Namangan va Xorazm viloyatlarida to‘liq 100 foiz, Buxoro Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida 90 foizga yakunlangan.
Qolgan hududlarda ham g‘alla hosilini qabul qilish mavsumiga moddiy-texnika bazasi va laboratoriya jihozlarining tayyorgarlik ishlarini qisqa muddatlarda yakunlash bo‘yicha tegishli zarur ishlar olib borilmoqda.
“Tijorat vakillari”ning joriy yil g‘alla hosilini qabul qilish mavsumiga moddiy-texnika bazasini tayyorgarligi bo‘yicha joylardagi “O‘zagroinspeksiya” mutaxassislari tomonidan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatib kelinmoqda.
Shuningdek, joriy yilning 10-mayiga qadar g‘alla qabul qilish mavsumiga tayyorgarlik ishlarini yakunlash choralari ustidan kunlik nazorat o‘rnatildi.
Paxta xom-ashyosi, don va uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlardan foydalanishni nazorat qilish boshqarmasi

Готовность материально-технической базы хлебоприемных предприятий к качественному приему зерна урожая 2025 года находится на контроле Узагроинспекции.
5 Мая 2025 1043
Узагроинспекцией установлен постоянный контроль за подготовкой материально-технической базы хлебоприемных предприятий, участвующих в приемке зерна урожая 2025 года к сезону.
В целях обеспечения реализации задач, возложенных Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 июля 2019 года № 575 «Об утверждении нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность Инспекции по надзору в агропромышленном комплексе при Кабинете Министров Республики Узбекистан», проведена проверка готовности материально-технической базы «Торговых представителей», утвержденных Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей, к сезону приемки зерна.
На сегодняшний день из имеющихся 3599,2 тыс. тонн мощностей по хранению зерна на хлебоприемных предприятиях, филиалах и пунктах выдачи зерна задействовано 82%, из проектных 524,9 тыс. тонн мощностей по хранению зерна задействовано 83%, из проектных 524,9 тыс. тонн мощностей по хранению зерна задействовано 1 млн тонн мощностей по хранению зерна. К сезону подготовлено 81 процент из 817 тысяч квадратных метров асфальтированных площадей, 83 процента из 188 имеющихся лабораторий, 85 процентов из 57 семенных цехов, 80 процентов из 56 самосвалов, 84 процента из 261 автомобильных и вагонных весов, 79 процентов из 709 передвижных конвейеров.
В частности, в Навоийской, Наманганской и Хорезмской областях подготовка материально-технической базы к сезону завершена на 100 процентов, в Бухарской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях – на 90 процентов.
В остальных регионах проводятся необходимые работы по скорейшему завершению подготовки материально-технической базы и лабораторного оборудования к уборке зерновых.
«Торговым представителям» оказывается практическая помощь в устранении недостатков в подготовке их материально-технической базы к сезону приема урожая зерна текущего года специалистами Узагроинспекции.
Также установлен ежедневный контроль за выполнением мероприятий по завершению подготовки к приемке зерна к 10 мая текущего года.