QISHLOQ XO‘JALIGI YERLARIDAN BELGILANGAN MAQSADLARDA FOYDALANILISHI DAVLAT NAZORATIDA
Joriy yilda tizimli olib borilgan nazorat tadbirlarida bir nechta yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan yer to‘g‘risidagi qonunchilikka zid ravishda tegishli ruxsat olmasdan o‘zboshimchalik bilan yerlarni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishga sabab bo‘lgan qonun buzilish holatlari aniqlanmoqda.
Xususan, Mirzaobod tumani “Oq oltin” hududida qishloq xo‘jaligi xaritasining 27-konturlaridagi 47 ball bonitetli sug‘oriladigan ekin yer maydonlarida jami 0,304 gektar yer uchastkasida o‘zboshimchalik bilan qurilish qurish oqibatida, o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan.
Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizomning 55-bandi talablaridan kelib chiqqan holda hisoblab chiqildi. Unga ko‘ra yetkazilgan zarar 148 million 518 ming so‘mni tashkil etgan.
Shuningdek, ushbu hududida faoliyat ko‘rsatayotgan “DEHQONOBOD ISSIQXONA KOMPLEKSI” mas’uliyati cheklangan jamiyati yer maydoni o‘rganilganda MChJ ijarasida bo‘lgan 24q-konturdagi ball boniteti 44 ball bo‘lgan 0,05 gektar yer maydonida o‘zboshimchalik bilan isitish binolari qurilishi oqibatida ushbu yer maydonini qishloq ho‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hamda 22 million 868 ming so‘mlik zarar yetkazilgan.
Xuddi shunday holat “Oq oltin” hamda “T.Axmedov” hududlarida faoliyat yuritayotgan “MIRZAOBOD UNIVERSAL TRADE CLUSTER” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli 26-qism-konturdagi bonitet balli 47 bo‘lgan 0,25 gektar sug‘oriladigan yer maydonida aniqlandi. Ushbu konturda o‘zboshimchalik bilan idora binosi qurib, tarozi o‘rnatilganligi va yerga asfalt yotqizilganligi sababli yer maydonining qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hamda 122 million 137 ming  so‘mlik zarar yetkazilgan.
Yuqorida qayd etilgan holatlarda, Yer to‘g‘risidagi qonunchilikka zid ravishda tegishli ruxsat olmasdan o‘zboshimchalik bilan yerlarni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan yetkazilgan zarar miqdorini undirish yuzasidan belgilangan tartibda sudlarga da’vo arizalar kiritildi.
Bundan tashqari,  qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan yer maydonlarini saqlab avaylash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilishlar qilmaslik yuzasidan joylarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.

ДЛЯ ЦЕЛЕЙ, УСТАНОВЛЕННЫХ ДЛЯ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННЫХ ЗЕМЕЛЬ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ КОНТРОЛЕМ
14 Мая 2025 828
Узагроинспекция постоянно отслеживает ситуацию, приведшую к самовольному изъятию сельскохозяйственных земель Сырдарьинским областным управлением, что привело к утрате ими возможности использования.
В текущем году в ходе системных контрольных мероприятий были выявлены нарушения законодательства, которые привели к самовольному изъятию земель из сельскохозяйственного оборота рядом юридических и физических лиц с нарушением земельного законодательства без получения соответствующих разрешений.
В частности, на территории «Ак Олтин» Мирзаабадского района самовольное строительство здания на общей площади 0,304 га земли в 27-м контуре сельскохозяйственной карты с баллом 47 повлекло самовольное изъятие земель из сельскохозяйственного оборота.
Размер причиненного ущерба в данном случае был рассчитан исходя из требований пункта 55 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 мая 2011 года № 146. По его словам, причиненный ущерб составил 148 миллионов 518 тысяч сумов.
Также при обследовании земельного участка Общества с ограниченной ответственностью «DEHQANOBAD ISSIQXONA KOMPLEXI», действующего в данной местности, установлено, что самовольное строительство отопительных зданий на земельном участке площадью 0,05 га с баллом 44 по 24-квадратному контуру, арендуемом Обществом, повлекло за собой вывод земельного участка из сельскохозяйственного оборота и причинение ущерба в размере 22 млн. 868 тыс. сумов.
Аналогичная ситуация выявлена ​​на участке орошаемого земельного участка площадью 0,25 га с кредитным баллом 47 на участке 26 общества с ограниченной ответственностью «MIRZAOBOD UNIVERSAL TRADE CLUSTER», осуществляющего деятельность в районах «Ак Олтин» и «Т. Ахмедов». Самовольное строительство административного здания, установка весов и укладка асфальта на данном контуре привели к выводу земельного участка из сельскохозяйственного оборота и причинению ущерба в размере 122 млн. 137 тыс. сумов.
По указанным делам в суды в установленном порядке направлены иски о взыскании размера ущерба, причиненного юридическими и физическими лицами, самовольно изъявшими земли из сельскохозяйственного оборота без получения соответствующих разрешений, с нарушением земельного законодательства.
Кроме того, в районах проводится масштабная разъяснительная работа по сохранению сельскохозяйственных угодий, особенно орошаемых земель, а также по предотвращению незаконных захватов и произвольного строительства.
К. Кодиров,
Главный специалист отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Сырдарьинского областного управления Узагроинспекции