Qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zarar 77 milliard so‘mni tashkil etmoqda
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan qatʼiy belgilangan maqsadlarda foydalanish ustidan nazorat bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi «O‘zagroinspeksiya» tomonidan amalga oshirib kelinmoqda.
"O‘zagroinspeksiya"ning Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish mutaxassislari tomonidan o‘zlariga yuklatilgan vazifalardan kelib chiqib, joylarda monitoring tadbirlari amalga oshirildi.
2024-yilning avgust oyida jami 195 ta holatda qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan 274 gektar yer maydonlarida yerga oid qonunbuzarlik holatlari qayd etilganligi aniqlandi. Shundan sug‘oriladigan 127,0 gektar yerlarda, 83,0 gektar lalmi yerlarda, 2,4 gektar bo‘z yerlarda, 62,0 gektar yaylov yerlarda qonunbuzarlik holatlari qayd etilgan bo‘lib, buning oqibatida yerlarning o‘zboshimchalik bilan qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilishiga sabab bo‘lgan. Ushbu holatlarda qonunbuzarlarga nisbatan jami 76 milliard 916 million so‘m miqdorida qishloq xo‘jaligiga yetkazilgan zarar hisoblangan.
Eng ko‘p qonunbuzarlik holatlari viloyatlar kesimida olib qaralganda Andijon viloyati (30 ta holatda), Qashqadaryo (43 ta holatda), Namangan (41 ta holatda), Samarqand (29 ta holatda), Surxondaryo viloyatlarida (19 ta holatda) aniqlangan.
Aniqlangan yer qonunbuzarlik holatlaridan 109 tasi prokuratura organlariga 47 tasi esa IIV hududiy bo‘linmalariga chora ko‘rish uchun, 42 ta holatda boshqa tashkilotlarga, 8 ta holatda yerdan foydalanuvchilarga ogohlantirish xatlari yuborilgan.

Damage to agricultural land is 77 billion soums
Today, control over the use of agricultural land for specific purposes is carried out by "Uzagroinspektsiya" under the Ministry of Agriculture.
Based on the tasks assigned to them, monitoring activities were carried out on the ground by specialists of "Ozagroinspektsiya" for monitoring the use of land intended for agriculture.
In August 2024, it was found that there were 195 cases of land violations on 274 hectares of agricultural land. Out of this, 127.0 hectares of irrigated land, 83.0 hectares of dry land, 2.4 hectares of gray land, and 62.0 hectares of pasture land were violated. In these cases, a total of 76 billion 916 million soums of damage to agriculture was calculated against the violators.
The largest number of cases of violation of the law were found in Andijan region (30 cases), Kashkadarya (43 cases), Namangan (41 cases), Samarkand (29 cases), and Surkhandarya regions (19 cases).
In 109 cases of land violations, warning letters were sent to the prosecutor's office, 47 to the regional units of the Ministry of Internal Affairs, in 42 cases to other organizations, and in 8 cases to land users.