Bog‘ va tok qator oralariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekilishi ustidan nazorat o‘rnatilgan
Joriy yil 23 oktyabr kuni Prezident huzurida o‘tkazilgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari bog‘ va tok qator oralariga ekin ekish tadbirlariga alohida to‘xtalib, O‘zbekistonda 331 ming gektar bog‘ va 153 ming gektar tokzor bor. Ularda qator oralaridagi yerlarga piyoz, sarimsoq, sabzi, bahor oylarida yeryong‘oq, kartoshka, pomidor va bodring ekilsa, bozorlarimizga qo‘shimcha mahsulot, aholiga daromad bo‘lishi taʼkidlab ketilgan edi.
Demak, bugungi kunda mavjud yer va suv resurslaridan samarali foydalanish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash va eksport hajmlarini yana-da oshirish, mahsulot yetishtiruvchilarning iqtisodiy va moliyaviy barqarorligini taʼminlash maqsadida “O‘zagroinspeksiya” tomonidan respublikada 2024-yil hosili uchun bog‘ va tok qator oralariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekilishi ustidan doimiy nazorat o‘rnatilgan.
Joriy yilning noyabr-dekabr oylarida respublika bo‘yicha jami 356 ming 338 gektar bog‘ va tokzorlar, shundan 257 ming 880 gektari bog‘ va 98 ming 457 gektar tok qator oralariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish ishlarini amalga oshirish rejalashtirilgan.
O‘zagroinspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish boshqarmasi va uning hududiy boshqarmalardagi soha mutaxassislar tomonidan hududlardagi qishloq xo‘jaligi boshqarmalaridan olingan maʼlumotlarga ko‘ra joriy yilning 21-noyabr holatiga bir kunda 3 ming 719 gektar, mavsum boshidan buyon jami 339 ming 337 gektar yoki rejaga nisbatan 95,2 foiz bog‘ va tok qator oralariga qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilganligi maʼlum bo‘ldi.
Shundan, bog‘ qator oralariga 244,1 ming gektar yoki 94,7 foiz (jumladan, 52,8 ming gektar piyoz, 11,4 ming gektar sarimsoqpiyoz, 30,5 ming gektar sabzi, 11,8 ming gektar lavlagi, 36,4 ming gektar ko‘kat, 8,9 ming gektar karam va 92,1 ming gektar boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlari) ekilganligi hamda tok qator oralariga esa 95,1 ming gektar yoki 96,7 foiz maydonlarga (jumladan, 24,9 ming gektar piyoz, 4,2 ming gektar sarimsoqpiyoz, 12,5 ming gektar sabzi, 2,1 ming gektar lavlagi, 9,5 ming gektar ko‘kat, 2,4 ming gektar karam va 39,3 ming gektar rezavor ekinlar ekilganligi aniqlandi.
Hududlarda inspeksiyaning urug‘chilik sohasini nazorat qiluvchi mutaxassislar tomonidan tumanlardagi fermer xo‘jaliklar va qishloq xo‘jaligi korxonalarining mavjud bog‘ va tokzorlarining qator oralariga belgilab berilgan qishloq xo‘jaligi ekinlari ekilishi monitoring qilinganda, qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish uchun ob-havoning qulay kelishi va barcha sharoitlar bo‘lishiga qaramasdan ekish ishlari qoniqarsiz tashkil etilgan xo‘jalik subyektlari ham aniqlandi.
Mazkur holat bo‘yicha bog‘ va tok qator orasiga qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish ishlariga kirishilmagan yoki sifatsiz o‘tkazilganligi yuzasidan 21-noyabr kuniga qadar inspeksiya mutaxassislari tomonidan 7 ming 333 ta xo‘jalik subyektlarida nazorat tadbirlari o‘tkazilib, tadbirlar davomida 6 ming 160 tasida qonunbuzarlik holatlari aniqlandi.
Aniqlangan qonunbuzarlik holatlarini bartaraf etish yuzasidan inspeksiya tomonidan 5 ming 722 ta ogohlantirish, 1 ming 419 ta yozma ko‘rsatmalar, 76 ta taqdimnomalar kiritilib, 35 ta holatda maʼmuriy qarorlar qabul qilinishi taʼminlandi.
M.Qurbonboyev,   "O‘zagroinspeksiya" ning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i Z.Ismatov Boshqarma bosh mutaxassisi.

Установлен контроль за посадкой сельскохозяйственных культур между садом и виноградником.
На совещании, состоявшемся в присутствии Президента 23 октября текущего года, глава нашего государства особо остановился на посадке сельскохозяйственных культур между садами и виноградниками, заявив, что в Узбекистане 331 тысяча гектаров садов и 153 тысячи гектаров виноградников. Было отмечено, что если на полях между рядами посадить лук, чеснок, морковь, арахис, картофель, помидоры и огурцы, то на наших рынках появится дополнительная продукция, а населению – дополнительные доходы.
Поэтому в целях эффективного использования имеющихся сегодня земельных и водных ресурсов, увеличения производства сельскохозяйственной продукции, обеспечения продовольственной безопасности и дальнейшего увеличения объемов экспорта, обеспечения экономической и финансовой стабильности производителей продукции, «Узагроинспекция» в республике К урожаю 2024 года установлен постоянный контроль за посадкой сельскохозяйственных культур между садовыми и виноградниками.
В ноябре-декабре текущего года планируется засадить сельскохозяйственными культурами 356 тысяч 338 га садов и виноградников, из них 257 тысяч 880 га садов и 98 тысяч 457 га виноградников.
По информации, полученной от региональных управлений сельского хозяйства Управлением контроля семян сельскохозяйственных культур «Узагроинспексии» и его региональными управлениями, по состоянию на 21 ноября текущего года 3719 га в сутки, сезона с начала сезона всего 339 тыс. 337 га. или 95,2 процента садовых и виноградных рядов засажены сельскохозяйственными культурами.
Из них 244,1 тыс. га или 94,7 процента садов (в том числе 52,8 тыс. га лука, 11,4 тыс. га чеснока, 30,5 тыс. га моркови, 11,8 тыс. га свеклы, 36,4 тыс. га зелени, 8,9 тыс. га) капусты и 92,1 тыс. га других сельскохозяйственных культур) и 95,1 тыс. га или 96,7 процента площадей (в том числе 24,9 тыс. га) установлено, что лук репчатый, 4,2 тыс. га чеснока, 12,5 тыс. га моркови, 2,1 тыс. га свеклы. Посажено 9,5 тыс. га зелени, 2,4 тыс. га капусты и 39,3 тыс. га ягодных культур.
При наблюдении за посевом сельскохозяйственных культур, указанных среди рядов существующих садов и виноградников фермерских и сельскохозяйственных предприятий в районах специалистами, контролирующими семеноводческий сектор инспекции, погодные условия для посева сельскохозяйственных культур благоприятны. и всех условиях, также были выявлены хозяйственные субъекты, посевная работа которых была неудовлетворительной.
При этом в связи с тем, что посадка сельскохозяйственных культур между садом и виноградным рядом не была начата или проведена некачественно, до 21 ноября специалистами инспекции были проведены контрольные мероприятия в 7 тыс. 333 хозяйствующих субъектах, за время Мер 6. Случаи нарушений закона выявлены в 160 тысячах.
В целях устранения выявленных нарушений проверкой вынесено 5 тысяч 722 предупреждений, 1 тысяча 419 письменных предписаний, 76 представлений, по 35 делам приняты административные решения.
Гурбанбоев М. – начальник отдела контроля семян сельскохозяйственных культур ООО «Узагроинспекция» Исматов З. – главный специалист управления.