Qarorga sharh: Paxta xom-ashyosi yetishtiruvchilar moliyaviy qo‘llab quvvatlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan joriy yilning 13-sentyabr kunida “Paxta xom-ashyosi yetishtiruvchilarning moliyaviy qo‘llab quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 574-sonli qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq:
2024-yildan boshlab paxta xom-ashyosi yetishtiruvchi xo‘jaliklar va klasterlar hamda paxta xomashyosini qayta ishlash va ip kalava ishlab chiqarish zanjiriga ega to‘qimachilik korxonalar o‘rtasida paxta xom-ashyosini yetkazib berish bo‘yicha fyuchers shartnomalari tuproq hosildorligi normativlari doirasida O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasining “Paxta xom ashyo seksiyasi”da har bir hudud bo‘yicha alohida o‘tkaziladigan savdolar natijalariga ko‘ra tuziladi.
Shuningdek, Fyuchers shartnomaga muvofiq yetkazib berilishi lozim bo‘lgan hajmdan ortiqcha yetishtirilgan, shuningdek qayta ishlovchilar bilan fyuchers shartnomasi tuzmagan holda, o‘z mablag‘lari, shu jumladan jalb qilingan mablag‘lari va tijorat kreditlari hisobiga yetishtirilgan paxta xom-ashyosi yetishtiruvchilar tomonidan birja orqali tadbirkorlik subyektlariga sotilishi yoki (va) qayta ishlanishi ko‘rsatib o‘tilgan.
2024-yil hosili yig‘im-terim davrida jahon bozoridagi paxta tolasining shakllangan fyuchers kotirovkalari bo‘yicha paxta xom-ashyosining boshlang‘ich fyuchers narxlari bir tonnasi uchun 6 mln 800 ming so‘m atrofida shakllanayotganligi hamda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xom ashyo birjasida 2024-yil hosilidan birinchi nav ikkinchi sinf bir tonna paxta xom-ashyosining boshlang‘ich fyuchers narxi 7 mln 800 ming so‘m miqdorida eʼlon qilinishi belgilangan.
Paxta yetishtiruvchilar tomonidan birja savdolari orqali realizatsiya qilingan (elektron hisob-faktura asosida) bir tonna paxta xom-ashyosi (paxta-to‘qimachilik korxonalari tomonidan yetishtirilgan paxta xom-ashyosi hamda urug‘lik paxta bundan mustasno) uchun Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 1 mln so‘m miqdorida subsidiya ajratiladi.
2024-yil uchun paxta yetishtiruvchilar va qayta ishlovchilar o‘rtasida birja savdolarida tuzilgan shartnomalar bo‘yicha qo‘shimcha kelishuv tuzish, bunda paxta xom-ashyosining sotish narxi 6 mln 800 ming so‘mdan kam bo‘lmasligini inobatga olinadi.
2024-yil hosilidan fyuchers shartnomalaridan tashqari paxta xom-ashyosini birja savdolariga chiqarishda uning boshlang‘ich narxini bir tonnasi uchun 6 mln 800 ming so‘mdan kam bo‘lmagan miqdorida eʼlon qilish;
Qolaversa, 2024-yilda barcha hududlarda paxta terish mashinalari tomonidan terilgan har bir tonna paxta xom-ashyosini yig‘ib-terib olish xizmati bahosining 20 foizini, biroq 250 ming so‘mdan oshmagan qismini Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan qoplab berilishi ko‘rsatib o‘tilgan.
Shunga ko‘ra, Joriy yil paxta hosilini o‘z vaqtida yig‘ib-terib olish va nizolarni o‘z vaqtida joyida hal etish maqsadida “O‘zagroinspeksiya” tomonidan barcha viloyat boshqarmalarida mobil arbitraj guruhlari tashkil etildi.
2024-yil paxta hosilini qabul qilishda nizolarni joyida tezkor hal etish shuningdek, qabul qilinayotgan paxta xom-ashyosining sifat ko‘rsatkichlari to‘g‘ri tahlil qilinishi “O‘zagroinspeksiya” tomonidan nazorat qilib borilmoqda

Commentary on the decision: Cotton raw material growers will receive financial support
On September 13 of this year, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted decision No. 574 "On financial support measures for cotton raw material growers".
According to the decision:
Starting from 2024, futures contracts for the supply of cotton raw materials between cotton raw material growing farms and clusters and textile enterprises with a cotton raw material processing and yarn production chain will be implemented within the framework of soil fertility regulations. It is compiled according to the results of trades held separately for each region in the "Cotton Raw Materials Section" of the Republic of Uzbekistan Commodity Exchange.
Also, Futures is the stock exchange of raw cotton produced by producers in excess of the volume that should be delivered according to the contract, as well as without concluding a futures contract with processors, at the expense of their own funds, including attracted funds and commercial loans. It is indicated that it will be sold or (and) processed to business entities.
According to futures quotations of cotton fibers in the world market during the harvest of 2024, the initial futures prices of cotton raw materials are around 6 million 800 thousand soums per ton, and the raw materials of the Republic of Uzbekistan The initial futures price of one ton of cotton raw materials of the first grade and second grade from the harvest of 2024 will be announced at the stock exchange in the amount of 7 million 800 thousand soums.
Agriculture under the Ministry of Economy and Finance for one ton of cotton raw materials (excluding cotton raw materials and seed cotton grown by cotton-textile enterprises) sold by cotton growers through stock exchanges (on the basis of electronic invoices) A subsidy in the amount of 1 million soums will be allocated from the funds of the state support fund.
For the year 2024, the conclusion of an additional agreement between cotton growers and processors on contracts concluded in the stock market, taking into account that the selling price of cotton raw materials will not be less than 6 million 800 thousand soums.
In addition to the futures contracts from the harvest of 2024, announcing the starting price of cotton raw materials in the stock market in the amount of not less than 6 million 800 thousand soums per ton;
In addition, in 2024, 20 percent of the cost of the picking service for each ton of cotton picked by cotton picking machines in all regions, but not exceeding 250 thousand soums, will be covered from the funds of the Fund. passed.
Accordingly, "Uzagroinspeksiya" organized mobile arbitration groups in all regional offices in order to harvest the cotton crop on time this year and resolve disputes on the spot.
"Uzagroinspeksiya" monitors the prompt resolution of disputes on the acceptance of the 2024 cotton harvest, as well as the correct analysis of the quality indicators of the received cotton raw materials.