Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, qishloq xo‘jaligi ekinlaridan mo‘l hosil olishda soha vakillari oldida doimo ulkan mas’uliyat turadi.
Ayniqsa, pishib yetilish arafasida turgan g‘alla hosilini nest-nobud qilmay, qisqa muddatlarda sifatli qilib o‘rib olish hozirda nafaqat dehqonlarimiz balki sohaga aloqador tashkilotlar oldida turgan eng dolzarb vazifalardan biri sanaladi.
“O‘zagroinspeksiya”ning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi tomonidan tumanlarda 2025-yil g‘alla o‘rimida qatnashadigan don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash ishlari ustidan doimiy nazorat o‘rnatilgan.
Joriy yilgi mavsumda Respublika bo‘yicha jami 157 dona don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash rejalashtirilgan.
Ushbu kombaynlarning 37 donasi “Keys” va “Nyu Xolland”, 115 donasi “Klass”, 5 donasi “Vektor" rusumli kombaynlar tashkil etadi.
Bu yildan kombaynlarni mavsumga tayyorlashning yangi tizim joriy etilib, bunda avvalo hududlarda kombaynlarni markazlashgan holda sifatli ta’mirini tashkil etish maqsadida dislokatsiya manzillari aniqlab olindi.
Ushbu maskanlarda ta’mirlash uchun moddiy-texnika ta’minoti (temirchilik sexi, payvandlash apparati, stanoklar va boshqalar) bilan ta’minlandi, shuningdek, ta’mirlash ishlariga jalb etilgan ishchi-xizmatchilar uchun issiq ovqat va boshqa shart-sharoitlar tashkil etildi.
Ta’mirlash maskanlariga kiritilgan 157 dona kombaynlar servis korxonalari mutaxassislari ishtirokida birma-bir ko‘zdan kechirilib, jami 3152,0 mln/so‘mlik talab etiladigan ehtiyot qismlari ro‘yxati shakllantirilib, har bir kombaynga alohida defekt aktlari tuzildi va ushbu defekt aktlari asosida ta’mirlash ishlariga kirishildi.
Ta’mirlash ishlarining tizimli tashkil etilishi natijasida, bugungi kun holatiga 143 dona yoki 91 foiz kombaynlarning ta’mirlash ishlari yakunlanib, 2858,8 mln/so‘mlik ehtiyot qismlari uchun talab etiladigan mablag‘lari o‘zlashtirildi.
Jumladan, Amudaryo tumanida mavsumda qatnashadigan g‘alla o‘rish kombaynlari to‘liq ta’mirdan chiqarilib, hududiy komissiyalar tomonidan 10-15 km masofaga yurgizilib, ularning ishchi organlari chiniqtirilib, mavsumga qay darajada shay holatda ekanligi o‘rganildi.
Shuningdek, ta’mirlanishi lozim bo‘lgan  g‘alla o‘rish kombaynlariga tajribali mutaxassislar biriktirilib, ta’mirlash ishlarini qisqa kunlar ichida yakunlash choralari ko‘rilmoqda.
Respublikada ta’mirdan chiqqan g‘alla o‘rish kombaynlarini belgilangan tartibda texnik ko‘rikdan o‘tkazish tadbirlari amalga oshirilmoqda.

КОМБАЙНЫ НАСТРАИВАЮТСЯ ПЕРЕД СЕЗОНОМ
На представителях отрасли всегда лежит огромная ответственность за обеспечение продовольственной безопасности и получение обильных урожаев сельскохозяйственных культур.
В частности, уборка урожая зерновых культур, приближающихся к созреванию, без их повреждения и в сжатые сроки является в настоящее время одной из самых актуальных задач, стоящих не только перед нашими аграриями, но и перед организациями, связанными с отраслью.
Каракалпакским управлением Узагроинспекции установлен постоянный контроль за подготовкой зерноуборочных комбайнов к сезону в районах, которые будут участвовать в уборке зерновых 2025 года.
В этом году по республике к уборке урожая планируется подготовить 157 зерноуборочных комбайнов.
Из них 37 — комбайны «Кис» и «Нью Холланд», 115 — «Класс» и 5 — «Вектор».
В этом году внедрена новая система подготовки комбайнов к сезону, в рамках которой, в первую очередь, определены места дислокации с целью организации централизованного, качественного ремонта комбайнов в регионах.
На этих объектах было организовано материально-техническое обеспечение ремонтных работ (кузница, сварочное оборудование, станки и т. д.), а также горячее питание и другие условия для рабочих, занятых на ремонтных работах.
С участием специалистов сервисных предприятий поочередно проведен осмотр 157 комбайнов, направленных на ремонт, сформирован перечень необходимых запасных частей на общую сумму 3152,0 млн. сумов, на каждый комбайн составлены отдельные дефектные ведомости, на основании которых начаты ремонтные работы.
В результате планомерной организации ремонтных работ на сегодняшний день завершены ремонтные работы 143 комбайнов, или 91 процент, освоены необходимые средства на запасные части в размере 2 858,8 млн. сумов.
В частности, зерноуборочные комбайны, участвовавшие в сезоне в Амударьинском районе, были полностью отремонтированы и прогнаны региональными комиссиями на расстояние 10-15 км, проведены испытания их рабочих органов, изучена готовность к сезону.
Также к комбайнам, нуждающимся в ремонте, направляются опытные специалисты и принимаются меры по выполнению ремонтных работ в сжатые сроки.
В республике принимаются меры по проведению технических осмотров зерноуборочных комбайнов, прошедших ремонт в установленном порядке.