Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, qishloq xo‘jaligi ekinlaridan mo‘l hosil olishda soha vakillari oldida doimo ulkan mas’uliyat turadi.
Ayniqsa, pishib yetilish arafasida turgan g‘alla hosilini nest-nobud qilmay, qisqa muddatlarda sifatli qilib o‘rib olish hozirda nafaqat dehqonlarimiz balki sohaga aloqador tashkilotlar oldida turgan eng dolzarb vazifalardan biri sanaladi.
“O‘zagroinspeksiya”ning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi tomonidan tumanlarda 2025-yil g‘alla o‘rimida qatnashadigan don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash ishlari ustidan doimiy nazorat o‘rnatilgan.
Joriy yilgi mavsumda Respublika bo‘yicha jami 157 dona don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash rejalashtirilgan.
Ushbu kombaynlarning 37 donasi “Keys” va “Nyu Xolland”, 115 donasi “Klass”, 5 donasi “Vektor" rusumli kombaynlar tashkil etadi.
Bu yildan kombaynlarni mavsumga tayyorlashning yangi tizim joriy etilib, bunda avvalo hududlarda kombaynlarni markazlashgan holda sifatli ta’mirini tashkil etish maqsadida dislokatsiya manzillari aniqlab olindi.
Ushbu maskanlarda ta’mirlash uchun moddiy-texnika ta’minoti (temirchilik sexi, payvandlash apparati, stanoklar va boshqalar) bilan ta’minlandi, shuningdek, ta’mirlash ishlariga jalb etilgan ishchi-xizmatchilar uchun issiq ovqat va boshqa shart-sharoitlar tashkil etildi.
Ta’mirlash maskanlariga kiritilgan 157 dona kombaynlar servis korxonalari mutaxassislari ishtirokida birma-bir ko‘zdan kechirilib, jami 3152,0 mln/so‘mlik talab etiladigan ehtiyot qismlari ro‘yxati shakllantirilib, har bir kombaynga alohida defekt aktlari tuzildi va ushbu defekt aktlari asosida ta’mirlash ishlariga kirishildi.
Ta’mirlash ishlarining tizimli tashkil etilishi natijasida, bugungi kun holatiga 143 dona yoki 91 foiz kombaynlarning ta’mirlash ishlari yakunlanib, 2858,8 mln/so‘mlik ehtiyot qismlari uchun talab etiladigan mablag‘lari o‘zlashtirildi.
Jumladan, Amudaryo tumanida mavsumda qatnashadigan g‘alla o‘rish kombaynlari to‘liq ta’mirdan chiqarilib, hududiy komissiyalar tomonidan 10-15 km masofaga yurgizilib, ularning ishchi organlari chiniqtirilib, mavsumga qay darajada shay holatda ekanligi o‘rganildi.
Shuningdek, ta’mirlanishi lozim bo‘lgan  g‘alla o‘rish kombaynlariga tajribali mutaxassislar biriktirilib, ta’mirlash ishlarini qisqa kunlar ichida yakunlash choralari ko‘rilmoqda.
Respublikada ta’mirdan chiqqan g‘alla o‘rish kombaynlarini belgilangan tartibda texnik ko‘rikdan o‘tkazish tadbirlari amalga oshirilmoqda.

COMBINE HARVESTERS ARE BEING SET UP BEFORE THE SEASON
Representatives of the sector always have a huge responsibility in ensuring food security and obtaining abundant harvests from agricultural crops.
In particular, harvesting grain crops that are about to ripen in a short period of time without damaging them is currently one of the most urgent tasks facing not only our farmers, but also organizations related to the sector.
In particular, harvesting the grain crop that is about to ripen without destroying it and in a short time is currently one of the most urgent tasks facing not only our farmers, but also organizations related to the industry.
The Karakalpakstan Department of the Uzagroinspection has established constant control over the preparation of grain harvesters that will participate in the 2025 grain harvest in the districts for the season.
This year, a total of 157 grain harvesters are planned to be prepared for the season in the Republic.
37 of these combines are "Keys" and "New Holland", 115 are "Class", and 5 are "Vector" combines.
This year, a new system for preparing combines for the season has been introduced, in which, first of all, locations were identified for the purpose of organizing centralized, high-quality repair of combines in the regions.
These facilities were provided with material and technical support for repairs (blacksmith shop, welding machine, machine tools, etc.), as well as hot meals and other conditions for workers involved in repair work.
157 combines included in the repair facilities were individually inspected with the participation of specialists from service enterprises, a list of required spare parts worth a total of 3152.0 million soums was formed, separate defect acts were drawn up for each combine, and repair work began on the basis of these defect acts.
As a result of the systematic organization of repair work, as of today, the repair work of 143 units or 91 percent of combines has been completed, and the funds required for spare parts in the amount of 2858.8 million soums have been utilized.
In particular, in the Amudarya district, grain harvesters participating in the season have been completely overhauled, driven 10-15 km by regional commissions, their working bodies have been tested, and their readiness for the season has been studied.
Also, experienced specialists have been assigned to grain harvesters that need to be repaired, and measures are being taken to complete the repair work in a short time.
In the republic, measures are being taken to conduct technical inspections of grain harvesters that have been repaired in accordance with the established procedure.
Head of the Technical Control Department of the Republic of Karakalpakstan Department of "Uzagroinspection"