2024-yil hosili uchun 1 mln gektar maydonlarda g‘o‘za navlari ekish rejalashtirilgan
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda "O‘zagroinspeksiya" axborot xizmati rahbari Xolida Shodiyeva maʼlum qildi.
Xususan, bahorgi dala ishlarida qatnashadigan qishloq xo‘jalik texnikalarini mavsumga tayyorgarlik ishlari ustidan nazorat o‘rnatilib, taʼmirlash ishlarini sifatli tashkil etilishi bo‘yicha joylarda tegishli amaliy yordamlar ko‘rsatib kelinmoqda.
Respublika bo‘yicha bu yilgi bahorgi dala ishlarida jami 136 ming donadan ortiq qishloq xo‘jaligi texnikalari qatnashishi rejalashtirilgan.
Mavsumda qatnashadigan texnikalarning qariyb 57 ming donadan ortig‘i yoki 42 foizini so‘nggi 5 yilda xarid qilingan zamonaviy yuqori unumli qishloq xo‘jaligi texnikalari tashkil etadi.
Hududlarda texnikalarni markazlashgan holda taʼmirlash ishlari tashkil etilib, bundan maskanlar uchun zarur bo‘ladigan moddiy-texnika taʼminoti, jumladan: temirchilik sexi, payvandlash apparati, stanok va boshqalar bilan taʼminlandi.
Taʼmirlash ishlariga jalb etilgan ishchi-xizmatchilar uchun issiq-ovqat va boshqa shart-sharoitlar yetarlicha tashkil etilganligi natijasida, bu yil mavsumda qatnashadigan texnikalar taʼmiri o‘tgan yilga nisbatan 15-20 kun ertaroq  yakuniga yetkazildi. Inspeksiya tomonidan mavsumda faqatgina soz holatdagi texnikalarni qatnashishi nazoratga olinmoqda.
G‘alla parvarishi bo‘yicha, bugungi kunda Respublika hududlarida  2024 yil hosili uchun 1 mln. 169 ming 775 gektar suvli maydonlarda boshoqli don ekinlari parvarish qilinayotgan bo‘lib, ushbu maydonlarning 1 mln. 131 ming gektari yoki 93 foizi tuplash, hamda 38 ming gektari yoki 6 foizi 3-4 barg fazasida rivojlanmoqda.
G‘alla maydonlarida bugungacha qariyib 2 marta sug‘orish ishlari amalga oshirildi.
Hududlardagi g‘allani qishlovga tuplagan holda kirishini taʼminlash maqsadida kuz oylarida g‘alla maydonlari gektariga (fizik holda) 100-150 kg.dan azotli mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirildi va bugungi kunda hududlarda g‘allani azotli o‘g‘itlar bilan bahorgi 1-oziqlantirish ishlari boshlab yuborildi.
Respublikada hozirgacha 81 ming gektar yoki 7 foiz g‘alla maydonlarida oziqlantirish ishlari amalga oshirildi.
Bugungi kunda, g‘alla maydonlariga gektariga 3 tonnadan mahalliy o‘g‘it chiqarish belgilangan bo‘lib, bugungi kungacha joylarda fevral oyi uchun 413 ming 660 tonna yoki 12 foiz mahalliy o‘g‘it g‘alla maydonlariga chiqarildi.
Soha mutaxassislari tomonidan, mavsum davomida joylarda g‘alla parvarishida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida, sifatli bajarilishi yuzasidan 108 ta profilaktik tadbirlari, 189 ta tekshirishlar amalga oshirildi.
Ushbu tadbirlar davomida 228 ta kamchiliklar aniqlanib, kamchiliklarni bartaraf qilish bo‘yicha, 73 ta ogohlantirish, 145 ta yozma ko‘rsatmalar, 61 ta taqdimnomalar berildi.
Joriy yil paxta hosili uchun urug‘lik chigitni ekishga tayyorlash yuzasidan ham bir qator tadbirlar amalga oshirildi.
Jumladan, ayni kunlarda mamlakatimizda urug‘lik chigitni tozalash-saralash, tuksizlantirish hamda qishloq xo‘jalik ekinlarining kasallik va zararkunandalariga qarshi dorilash ishlari qizg‘in pallaga kirgan. Mazkur tadbirlarni davlat standarti talablari asosida o‘z muddatlarida bajarilishi joylardagi Agroinspeksiyaning hududiy boshqarmalari va tuman bo‘limlari inspektorlari tomonidan to‘liq nazoratga olingan.
Xususan, Respublika bo‘yicha jami 2024-yil hosili uchun 1 mln gektar maydonlarda g‘o‘za navlari ekish rejalashtirilgan bo‘lib, ekish uchun 50 ming tonna urug‘lik chigit talab etiladi.
G‘o‘za navlarining iqlim sharoitiga mos 22 ta ertapishar, 3 ta o‘rtapishar, 4 ta ingichka tolali hamda 24 istiqbolli va yangi navlarni ekish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Respublika bo‘yicha mavjud 46 ta urug‘lik chigit tayyorlash sexlari to‘liq ishlashi uchun barcha zaruriy choralar ko‘rilgan.
Urug‘lik chigitlarni qadoqlash uchun yetarli miqdorda qop va yorliqlar, kimyoviy preparatlar zaxirasi yaratilgan.
Mavsum boshidan rejaga nisbatan 45,5 ming tonna yoki 81,3 foiz urug‘lik chigit tozalanib, saralangan va bu ishlar davom ettirilmoqda.
Qolaversa, mavsum davomida hududiy boshqarma va tuman bo‘limi xodimlari tomonidan 188 ta nazorat tadbirlari olib borilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan ogohlantirishlar berilishi taʼminlangan.

By the 2024 harvest, it is planned to plant cotton varieties on 1 million hectares
Khalida Shodieva, head of the information service of Uzagroinspectorate, announced this at a briefing at AOKA.
In particular, control is established over the seasonal preparation of agricultural machinery involved in spring field work, and appropriate practical assistance is provided on site for the quality organization of repair work.
In total, more than 136 thousand units of agricultural machinery are planned to take part in this year’s spring field work throughout the country.
More than 57,000 units, or 42% of the equipment participating in the season, are modern high-performance agricultural machines purchased over the past 5 years.
In the regions, centralized repair of equipment was organized and the logistics necessary for settlements were provided, including: a forge shop, a welding machine, a lathe, etc.
As a result of providing hot meals and other conditions for workers involved in repair work, the repair of equipment participating in this year’s season was completed 15-20 days earlier than last year. Only vehicles that are in good condition during the season are monitored for technical inspection.
1 million. 169 thousand 775 hectares of irrigated areas are sown with grain crops, of which 1 million areas. 131,000 hectares or 93% are in the budding stage, and 38,000 hectares or 6% are developing in the 3-4 leaf stage.
Irrigation work was carried out on grain fields twice.
In order for grain in the regions to arrive in the villages in bulk, grain fields in the autumn months were fed with nitrogenous mineral fertilizers at the rate of 100-150 kg per hectare (in physical terms), and today the grain is fertilized with nitrogen fertilizers in the regions. The 1st spring fertilizing has begun .
At the moment, 81 thousand hectares or 7 percent of grain fields in the republic have been fertilized.
Today, 3 tons of local fertilizers per hectare have been installed on grain fields, and in February, 413,660 tons or 12 percent of local fertilizers were released on grain fields to date.
During the season, industry specialists carried out 108 preventive measures and 189 inspections to ensure timely and high-quality implementation of agrotechnical measures for grain care.
During these activities, 228 deficiencies were identified, 73 warnings were issued, 145 written instructions were issued, and 61 recommendations were given to eliminate deficiencies.
This year, a number of activities were carried out to prepare seeds for planting cotton.
In particular, in our country, cleaning and sorting of seeds, depilation and treatment of agricultural crops from diseases and pests are in full swing. The implementation of these activities in accordance with the requirements of the state standard was fully controlled by inspectors of the regional departments of the Agroinspectorate and district departments.
In particular, it is planned to sow 1 million hectares of cotton varieties in the republic for the 2024 harvest, and 50 thousand tons of seeds are needed for planting.
It is planned to plant 22 early-ripening, 3 mid-ripening, 4 fine-fiber and 24 promising and new varieties of cotton suitable for climatic conditions.
All necessary measures have also been taken for the full operation of 46 seed production workshops across the republic.
A sufficient number of bags and labels have been created for packaging seeds and chemicals.
Since the beginning of the season, 45.5 thousand tons or 81.3 percent of seeds have been cleaned and sorted compared to the plan, and this work continues.
In addition, during the season, employees of the regional department and district department carried out 188 control activities and issued warnings regarding identified deficiencies.