AGROINSPEKSIYA HUZURIDAGI MARKAZDA DON URUG‘LARI NAVDORLIGINI BAHOLASH YUZASIDAN SINOVLAR O‘TKAZILDI
17 May 2023 3321
Urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash, urug‘liklarni maxsus uchastkalarda ekish va kelgusida ularning genetik (nav) sifatini tekshirish orqali urug‘liklarning muayyan turga, navga mansubligini hamda nav jihatdan sofligini belgilaydi.
"Urug‘chilik to‘g‘risida" gi Qonunining 20-moddasiga asosan, urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash “O‘zagroinspeksiya” tomonidan o‘tkaziladi.
Shuningdek, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining asosiy vazifalaridan etib, qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining genetik sofligi va urug‘lari sifati sohasidagi davlat siyosatining ijro qilinishi, akkreditatsiya sohasiga muvofiq urug‘larni sertifikatlash, urug‘ hamda ko‘chat materiallarining sifatini aniqlash va nazorat qilish bo‘yicha ishlarning amalga oshirilishi belgilangan.
Joriy yil, 17 may kuni “O‘zagroinspeksiya” huzuridagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi"ning Toshkent viloyati Qibray tamanida joylashgan urug‘chilik yo‘nalishidagi dala tajriba maydonida boshoqli don ekinlarining navdorligini baholash yuzasidan nav nazorati tashkil etildi.
Markazda bunday sinovlar respublikada davlat ehtiyoji uchun yetishtiriladigan boshoqli don urug‘lari nav namunalarining genetik (nav) sifati (navdorligi)ni baholash bo‘yicha doimiy o‘tkazilib boriladi.
Nav nazorati ilmiy-tadqiqot institutlari, urug‘lik yetishtiruvchi xo‘jaliklar va xorijda yetishtirilib (import qilingan) Respublika hududida ekish uchun tavsiya etilgan, Davlat reyestriga kiritilgan qishloq xo‘jalik ekinlari va istiqbolli boshoqli don ekinlari navlarining dorilanib tayyorlangan urug‘lik to‘dalaridan tanlab olinib, nav namunalarini ekib o‘rganish yo‘li bilan amalga oshirilmoqda.
Qonun hamda qarorda belgilangan vazifalar, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan amalga oshiriladi.
Navlarning genetik (nav) sifati (navdorligi) ko‘rsatkichlarini aniqlash malakali mutaxassislar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining davlat standarti va Hukumatning tegishli qaror talablari asosida olib boriladi.
Hozirgi kunda, Markazning 3 gektarlik dala tajriba maydonida “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi don korxonalari, elita urug‘chilik xo‘jaliklari hamda ilmiy-tadqiqot institutlarida ekish uchun tayyorlangan urug‘lik bug‘doylarning 50 ta navlari bo‘yicha 3 ta avlodidan jami 330 ta nav namunalari, yaʼni ko‘paytirish ko‘chatzori avlodidan 44 ta, original (superelita) avlodidan 176 ta va elita avlodidan 110 ta nav namunalari ekilib parvarish qilinmoqda. (18 ta xorijiy nav va 32 ta mahalliy navlar ekilgan)
Bunday nav sinovlarini o‘tkazishdan asosiy maqsad, qonun, hukumat qarorlari va qonunosti normativ hujjatlar ijrosi taʼminlash bo‘lsa, ikkinchidan, respublikada davlat ehtiyojlari uchun yetishtiriladigan urug‘liklarning genetik (nav) sifatini taʼminlash, nav aralashmalari yuqori bo‘lgan maydonlaridan urug‘lik don olinishini oldini olish, navdorlikning buzilib ketishi, yaʼni nav aralashishini oldini olish, don sifatini yaxshilab borish hamda urug‘lik don yetishtiruvchi subyektlarga navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan urug‘liklar yetkazib berishdan iboratdir.

AT THE CENTER IN THE PRESENCE OF THE AGROINSPECTION, TESTS WERE CONDUCTED ON ASSESSING THE PRODUCTIVITY OF CEREAL SEEDS
17 May 2023 3320
Seed crops used for seed production are determined by planting them in the soil, planting seeds in special plots and checking their genetic (variety) quality in the future.
According to Article 20 of the Law "On Seeding", the evaluation of seed crops after planting them in the soil is carried out by "Uzagroinspeksiya".
Also, among the main tasks of the inspection of control over the Agro-industrial complex are the implementation of the state policy in the field of genetic purity and quality of seeds of agricultural crops, certification of seeds in accordance with the field of accreditation, determination and control of the quality of seeds and planting materials. the implementation of the work is determined.
This year, on May 17, a variety control was organized in the field experiment area of ​​the "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under the "Uzagroinspeksiya" in the field of seed production, located in the Kibrai Taman of the Tashkent region.
In the center, such tests are constantly conducted to assess the genetic (varietal) quality (variety) of grain samples grown for state needs in the republic.
Variety control scientific-research institutes, seed-growing farms, and from seed groups prepared by medicated varieties of agricultural crops and promising grain crops grown (imported) abroad, recommended for planting on the territory of the Republic, included in the State Register it is carried out by selecting and planting variety samples.
The tasks defined by the law and the decision are carried out by the state unitary enterprise "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under the control inspection of the Agro-Industrial Complex.
Determination of the genetic (variety) quality (variety) indicators of varieties is carried out by qualified specialists based on the state standard of the Republic of Uzbekistan and the requirements of the relevant decision of the Government.
Currently, a total of 3 generations of 50 varieties of seed wheat prepared for planting in grain enterprises of the "Ozdonmahsulot" AK system, elite seed farms and research institutes in the 3-hectare experimental field of the Center 330 variety samples, namely 44 from the breeding nursery generation, 176 from the original (super-elite) generation and 110 from the elite generation, are being planted and cared for. (18 foreign varieties and 32 local varieties are planted)
The main purpose of conducting such variety tests is to ensure the implementation of the law, government decisions and statutory regulatory documents, and secondly, to ensure the genetic (variety) quality of the seeds grown for state needs in the republic, seeds from areas with high variety mixtures It consists in preventing the loss of grain, preventing deterioration of fertility, i.e., preventing the mixing of varieties, improving the quality of grain, and supplying seeds with high fertility and quality indicators to grain-growing subjects.