AGROINSPEKSIYA HUZURIDAGI MARKAZDA DON URUG‘LARI NAVDORLIGINI BAHOLASH YUZASIDAN SINOVLAR O‘TKAZILDI
17 May 2023 3321
Urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash, urug‘liklarni maxsus uchastkalarda ekish va kelgusida ularning genetik (nav) sifatini tekshirish orqali urug‘liklarning muayyan turga, navga mansubligini hamda nav jihatdan sofligini belgilaydi.
"Urug‘chilik to‘g‘risida" gi Qonunining 20-moddasiga asosan, urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash “O‘zagroinspeksiya” tomonidan o‘tkaziladi.
Shuningdek, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining asosiy vazifalaridan etib, qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining genetik sofligi va urug‘lari sifati sohasidagi davlat siyosatining ijro qilinishi, akkreditatsiya sohasiga muvofiq urug‘larni sertifikatlash, urug‘ hamda ko‘chat materiallarining sifatini aniqlash va nazorat qilish bo‘yicha ishlarning amalga oshirilishi belgilangan.
Joriy yil, 17 may kuni “O‘zagroinspeksiya” huzuridagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi"ning Toshkent viloyati Qibray tamanida joylashgan urug‘chilik yo‘nalishidagi dala tajriba maydonida boshoqli don ekinlarining navdorligini baholash yuzasidan nav nazorati tashkil etildi.
Markazda bunday sinovlar respublikada davlat ehtiyoji uchun yetishtiriladigan boshoqli don urug‘lari nav namunalarining genetik (nav) sifati (navdorligi)ni baholash bo‘yicha doimiy o‘tkazilib boriladi.
Nav nazorati ilmiy-tadqiqot institutlari, urug‘lik yetishtiruvchi xo‘jaliklar va xorijda yetishtirilib (import qilingan) Respublika hududida ekish uchun tavsiya etilgan, Davlat reyestriga kiritilgan qishloq xo‘jalik ekinlari va istiqbolli boshoqli don ekinlari navlarining dorilanib tayyorlangan urug‘lik to‘dalaridan tanlab olinib, nav namunalarini ekib o‘rganish yo‘li bilan amalga oshirilmoqda.
Qonun hamda qarorda belgilangan vazifalar, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan amalga oshiriladi.
Navlarning genetik (nav) sifati (navdorligi) ko‘rsatkichlarini aniqlash malakali mutaxassislar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining davlat standarti va Hukumatning tegishli qaror talablari asosida olib boriladi.
Hozirgi kunda, Markazning 3 gektarlik dala tajriba maydonida “O‘zdonmahsulot” AK tizimidagi don korxonalari, elita urug‘chilik xo‘jaliklari hamda ilmiy-tadqiqot institutlarida ekish uchun tayyorlangan urug‘lik bug‘doylarning 50 ta navlari bo‘yicha 3 ta avlodidan jami 330 ta nav namunalari, yaʼni ko‘paytirish ko‘chatzori avlodidan 44 ta, original (superelita) avlodidan 176 ta va elita avlodidan 110 ta nav namunalari ekilib parvarish qilinmoqda. (18 ta xorijiy nav va 32 ta mahalliy navlar ekilgan)
Bunday nav sinovlarini o‘tkazishdan asosiy maqsad, qonun, hukumat qarorlari va qonunosti normativ hujjatlar ijrosi taʼminlash bo‘lsa, ikkinchidan, respublikada davlat ehtiyojlari uchun yetishtiriladigan urug‘liklarning genetik (nav) sifatini taʼminlash, nav aralashmalari yuqori bo‘lgan maydonlaridan urug‘lik don olinishini oldini olish, navdorlikning buzilib ketishi, yaʼni nav aralashishini oldini olish, don sifatini yaxshilab borish hamda urug‘lik don yetishtiruvchi subyektlarga navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan urug‘liklar yetkazib berishdan iboratdir.

В ЦЕНТРЕ В ПРИСУТСТВИИ АГРОИНСПЕКЦИИ ПРОВЕДЕНЫ ИСПЫТАНИЯ ПО ОЦЕНКЕ ПРОДУКТИВНОСТИ СЕМЯН ЗЕРНОВЫХ
Семенные культуры, используемые для семеноводства, определяют путем посева их в почву, посева семян на специальные делянки и проверки их генетического (сортового) качества в дальнейшем.
Согласно статье 20 Закона «О севе», оценку семенных культур после заделки их в грунт осуществляет «Узагроинспекция».
Также среди основных задач инспекции контроля за АПК - реализация государственной политики в области генетической чистоты и качества семян сельскохозяйственных культур, сертификация семян в соответствии с областью аккредитации, определение и контроль качества семян и посадочного материала.Определяется выполнение работ.
В этом году 17 мая был организован сортоконтроль на полевом опытном участке «Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции» при «Узагроинспекции» в области семеноводства, расположенном в Кибрайском Таманском районе Ташкентской области. область, край.
В центре постоянно проводятся такие испытания для оценки генетического (сортового) качества (сортности) образцов зерна, выращенных для государственных нужд в республике.
Сортоконтрольными научно-исследовательскими институтами, семеноводческими хозяйствами и из семенных групп, приготовленных из лечебных сортов сельскохозяйственных культур и перспективных зерновых культур, выращенных (завезенных) за границу, рекомендованных к посеву на территории республики, включенных в Государственный реестр осуществляется путем отбора и посадки сортообразцов.
Задачи, определенные законом и решением, выполняет государственное унитарное предприятие «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» под контрольной инспекцией АПК.
Определение генетических (сортовых) качественных (сортовых) показателей сортов осуществляется квалифицированными специалистами на основании государственного стандарта Республики Узбекистан и требований соответствующего постановления Правительства.
В настоящее время в зерновых хозяйствах системы АК «Оздонмахсулот», элитных семеноводческих хозяйствах и НИИ на опытном поле Центра площадью 3 га подготовлено в общей сложности 3 поколения 50 сортов семенной пшеницы, из них 330 сортообразцов, а именно 44 из выращивается и ухаживается поколение племенных питомников, 176 из исходного (суперэлитного) поколения и 110 из элитного поколения. (высажено 18 зарубежных и 32 местных сорта)
Основной целью проведения таких сортоиспытаний является обеспечение выполнения законодательства, решений правительства и нормативно-правовых документов, а во-вторых, обеспечение генетического (сортообразующего) качества семян, выращиваемых для государственных нужд в республике, семян из районов с Высокосортные смеси. Заключается в предотвращении потерь зерна, предупреждении ухудшения плодородия, т. е. в предупреждении смешения сортов, повышении качества зерна, обеспечении зерновых хозяйств семенами с высокими показателями плодородия и качества.