Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanish bo‘yicha murojaatlar o‘rganilmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Navoiy viloyat boshqarmasi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi tomonidan nazorat tadbirlari davom etmoqda.
Jumladan, Navbahor tuman hokimining 2019-yil 19-fevraldagi q-779-sonli qaroriga asosan, “QorajonMFY hududi “Kesganterak” massivi qishloq xo‘jaligi yerdan foydalanish xaritasi 364q - konturdan jami 5 gektar sug‘oriladigan ekin yeri 49 yil muddatga urug‘chilik yo‘nalishida “Sara urug‘-2020” fermer xo‘jaligiga ijaraga ajratib berilgan.
“Sara urug‘-2020” fermer xo‘jaligi fuqaro Usmonov Farxod boshchiligida tashkil etilgan bo‘lib, fermer xo‘jaligining asosiy yo‘nalishi urug‘chilik bo‘lsada, 2020-2021-yillar davomida to‘liq beda ekib, urug‘larni o‘zini yashash xonadonidagi omborda saqlab, so‘ngra sotganligi, 2022-2023-yillarda esa g‘alla ekib, ekilgan g‘alladan don topshirish bo‘yicha shartnoma tuzmasdan, urug‘chilik yetishtirish uchun g‘alla maydonini davriy aprobatsiyadan o‘tkazmasdan, ekinlarni urug‘ini ekish bo‘yicha yig‘ishtirib olish va topshirish uchun muvofiqlik sertifikati olmasdan, urug‘lik g‘alla bo‘yicha tuman ishchi guruh tomonidan aprobatsiya o‘tkazilganligi to‘g‘risida dalolatnoma tuzmasdan, g‘allani bozorga sotganligi aniqlandi.
Shuningdek, 2024-yil hosili uchun Fermer xo‘jaligi tomonidan 2.43 gektar yer maydoniga g‘alla, qolgan 2.57 gektar yerga beda o‘simligini ekkanligi hamda dala chetidagi ariqlar qazilmaganligi maʼlum bo‘ldi.
“Sara urug‘-2020” fermer xo‘jaligi raisi F.Usmonov tushuntirish xatida 2022-2023-yillarda 5 gektar maydonga g‘alla ekib, ekilgan g‘alladan don topshirish bo‘yicha hech qaysi korxona yokin klasterlar bilan shartnoma tuzmasdan o‘z shaxsiy manfaati yo‘lida foydalanib kelayotganligini bildirgan. Bundan tashqari   “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi Qonunning 8-moddasidagi urug‘chilik subyektlarining majburiyatlariga hamda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi 601-sonli qarori Nizomining 1-3-ilovalarini qo‘pol ravishda buzib, qonun va qarorlarga zid ravishda yerdan foydalanib kelayotganligi maʼlum bo‘ldi.
Yuqoridagilarga asosan, “Sara urug‘-2020” fermer xo‘jaligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi “Yer kodeksi”ning 36-. 40-. 85- moddalarida nazarda tutilgan yer to‘g‘risidagi qonunbuzarlik holatlari aniqlanganligi sababli yer uchastkasiga egalik qilish huquqini tugatish bo‘yicha Navbahor tuman hokimligi tomonidan Sudga daʼvo arizasi kiritish bo‘yicha taqdimnoma kiritildi.

Рассматриваются заявки на использование земель сельскохозяйственного назначения
Меры борьбы проводит отдел контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Навоийского областного управления «Узагроинспекции».
В частности, согласно решению хокима Навбахорского района № q-779 от 19 февраля 2019 года, карта использования земель сельскохозяйственного назначения массива «Кесгантерак» массива «Кесгантерак» «Караджон» MFY площадь 364q - в общей сложности 5 га орошаемая пахотная земля из контура засеяна сроком на 49 лет.Хозяйственное хозяйство «Сара уруг-2020» сдано в аренду в сфере сельского хозяйства.В частности, согласно решению хокима Навбахорского района № q-779 от 19 февраля 2019 года, карта использования земель сельскохозяйственного назначения массива «Кесгантерак» массива
«Кесгантерак» «Караджон» MFY площадь 364q - в общей сложности 5 га орошаемая пахотная земля из контура засеяна сроком на 49 лет.Хозяйственное хозяйство «Сара уруг-2020» сдано в аренду в сфере сельского хозяйства.
Хозяйство «Сара семя-2020» создано под руководством гражданина Фархода Усманова, и хотя основным направлением хозяйства является семеноводство, в течение 2020-2021 годов оно будет сажать люцерну и производить семена. помещение, а затем продал его, а в 2022-2023 годах посадил зерно и не заключил договор о передаче зерна из посаженного зерна, а также прошел периодическое согласование зерновой площади под семеноводство, не проведя, не получив сертификат соответствия на заготовку и передачу семян сельскохозяйственных культур, без оформления сертификата о допуске районной рабочей группы по семенному зерну был признан реализуемым.
Также выяснилось, что под урожай 2024 года в хозяйстве на 2,43 га земли засеяно зерно, на остальных 2,57 га - люцерна, а канавы по краю поля не рыты.
Председатель фермерского хозяйства «Сара семя-2020» Ф.Усманов в своем объяснительном письме засеял зерно на 5 га земли в 2022-2023 годах и передал зерно из посаженного зерна без заключения договора с каким-либо предприятием или кластером. заявил, что использует это в личных целях. Кроме того, установлено грубое нарушение обязательств субъектов семеноводства, предусмотренных статьей 8 Закона «О семеноводстве» и приложениями 1-3 постановления Кабинета Министров от 12 октября 2021 года № 601, законов и постановлений. Выяснилось, что они используют землю незаконно.Председатель фермерского хозяйства «Сара семя-2020» Ф.Усманов в своем объяснительном письме засеял зерно на 5 га земли в 2022-2023 годах и передал зерно из посаженного зерна без заключения договора с каким-либо предприятием или кластером. заявил, что использует это в личных целях. Кроме того, установлено грубое нарушение обязательств субъектов семеноводства, предусмотренных статьей 8 Закона «О семеноводстве» и приложениями 1-3 постановления Кабинета Министров от 12 октября 2021 года № 601, законов и постановлений. Выяснилось, что они используют землю незаконно.
На основании вышеизложенного фермерское хозяйство «Сара уруг-2020», согласно статье 36 «Земельного кодекса» Республики Узбекистан. 40-. В связи с выявлением нарушений законодательства о земле, предусмотренных статьей 85, администрация Навбахорского района внесла в суд представление о прекращении права собственности на земельный участок.