Andijon: qishloq xo‘jaligi yerlariga oid huquqbuzarliklar aniqlanmoqda
"O‘zagroinspeksiya"ning Andijon viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Jumladan, Andijon tumaniy.Oxunboboyev” nomli massivi hududidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 9636-konturdagi 71.2 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan fuqaro Q. Z. tomonidan o‘ziga issiqxona uchun ajratib berilgan 0.50 gektar yer maydonini, tegishli ruxsat olmasdan, asosli hujjatlarsiz o‘zboshimchalik bilan 0,30 gektar maydoniga noqonuniy tarzda beton devor bilan o‘rab olib, uy-joy ko‘rinishida bino va inshootlar qurib olishi natijasida qishloq xo‘jaligi yer maydoni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilgan. Natijada 333 mln 1 ming 375 so‘m zarar yetkazilgan.
Shuningdek, Andijon tumani “Y.Oxunboboyev” nomli massivi hududidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 9636-konturdagi 71.2 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan fuqaro R. G‘. ga issiqxona uchun ajratib berilgan 0.50 gektar yer maydonining 0,20 gektar qismi ushbu fuqaro tomonidan tegishli ruxsat olinmasdan, asosli hujjatlarsiz o‘zboshimchalik bilan noqonuniy tarzda beton devor bilan o‘rab olinib, uy-joy ko‘rinishida bino inshootlar qurib olish natijasida qishloq xo‘jaligi yer maydonlariga yetkazilgan zarar miqdori qishloq xo‘jaligi 222 mln 916 so‘mni tashkil etmoqda.
Hukumatning 2011-yil 25-maydagi  146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jalik muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi nizomida o‘zboshimchalik bilan  yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari qo‘shib hisoblanganda 2 ta holatda jami 555 mln 2 ming 291 so‘mni tashkil etadi.
Aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda sudlarga daʼvo arizalari kiritilmoqda.

Andijan: violations related to agricultural land are being detected
The Department of Control of the Use of Agricultural Lands of the Andijan Regional Department of "Uzagroinspektsiya" is constantly monitoring the situations that caused agricultural land to be put out of use as a result of arbitrarily taking possession of it.
In particular, from the land intended for agriculture with a credit rating of 71.2 on the 9636 contour of the agricultural map in the territory of the "Y. Okhunboboev" massif of Andijan district, citizen Q. Z. 0.50 hectares of land allotted to him for a greenhouse, without proper permission and without valid documents, he arbitrarily surrounded 0.30 hectares of land with a concrete wall and built buildings and structures in the form of housing, the agricultural land was removed from agricultural circulation . As a result, 333 million 1 thousand 375 soums were damaged.
Also, from the lands intended for agriculture with creditworthiness of 71.2 points on the 9636 contour of the agricultural map in the territory of the massif named "Y. Okhunboboev" of Andijan district, citizen R. G'. 0.20 hectares of the 0.50 hectares of land allocated for a greenhouse was arbitrarily surrounded by a concrete wall without obtaining the appropriate permission and without valid documents, and the amount of damage caused to the agricultural land as a result of the construction of buildings in the form of housing. economy is 222 million 916 soums.
The procedure for compensating for damages caused to owners, users, tenants and owners of land plots, agricultural and forestry production failure, as well as in cases where land is withdrawn from agricultural use, approved by the decision of the government No. 146 dated May 25, 2011 "On" in the regulation, the amount of damage caused in the cases of arbitrarily leaving the land from agricultural circulation is 555 million 2 thousand 291 soums in total in 2 cases.
Lawsuits are submitted to the courts in accordance with the established procedure to prevent violations of the law regarding the identified land and recover the amount of damage caused.