Andijon: qishloq xo‘jaligi yerlariga oid huquqbuzarliklar aniqlanmoqda
"O‘zagroinspeksiya"ning Andijon viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Jumladan, Andijon tumaniy.Oxunboboyev” nomli massivi hududidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 9636-konturdagi 71.2 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan fuqaro Q. Z. tomonidan o‘ziga issiqxona uchun ajratib berilgan 0.50 gektar yer maydonini, tegishli ruxsat olmasdan, asosli hujjatlarsiz o‘zboshimchalik bilan 0,30 gektar maydoniga noqonuniy tarzda beton devor bilan o‘rab olib, uy-joy ko‘rinishida bino va inshootlar qurib olishi natijasida qishloq xo‘jaligi yer maydoni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilgan. Natijada 333 mln 1 ming 375 so‘m zarar yetkazilgan.
Shuningdek, Andijon tumani “Y.Oxunboboyev” nomli massivi hududidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 9636-konturdagi 71.2 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan fuqaro R. G‘. ga issiqxona uchun ajratib berilgan 0.50 gektar yer maydonining 0,20 gektar qismi ushbu fuqaro tomonidan tegishli ruxsat olinmasdan, asosli hujjatlarsiz o‘zboshimchalik bilan noqonuniy tarzda beton devor bilan o‘rab olinib, uy-joy ko‘rinishida bino inshootlar qurib olish natijasida qishloq xo‘jaligi yer maydonlariga yetkazilgan zarar miqdori qishloq xo‘jaligi 222 mln 916 so‘mni tashkil etmoqda.
Hukumatning 2011-yil 25-maydagi  146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jalik muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi nizomida o‘zboshimchalik bilan  yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari qo‘shib hisoblanganda 2 ta holatda jami 555 mln 2 ming 291 so‘mni tashkil etadi.
Aniqlangan yerga oid qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda sudlarga daʼvo arizalari kiritilmoqda.

Андижан: выявляются нарушения, связанные с землями сельскохозяйственного назначения
Отдел контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Андижанского областного управления «Узагроинспекции» постоянно отслеживает ситуации, повлекшие вывод земель сельскохозяйственного назначения из использования в результате самоправного завладения ими.
В частности, из земель сельскохозяйственного назначения с кредитным рейтингом 71,2 по контуру 9636 сельскохозяйственной карты на территории массива «Ё.Охунбобоев» Андижанского района гражданину К. З. 0,50 га земли, отведенной ему под теплицу, без надлежащего разрешения и без действительных документов он самовольно окружил 0,30 га земли бетонной стеной и построил здания и сооружения в виде жилья, земли сельскохозяйственного назначения были выведены из сельскохозяйственного оборота. В результате нанесен ущерб на сумму 333 миллиона 1 тысяча 375 сумов.
Также из земель, предназначенных для сельского хозяйства с кредитоспособностью 71,2 балла по контуру 9636 сельскохозяйственной карты на территории массива имени «Ё.Охунбобоева» Андижанского района гражданину Р. Г'. Из 0,50 га земли, отведенной под теплицу, 0,20 га было самовольно обнесено бетонной стеной без получения соответствующего разрешения и без наличия действительных документов, а размер ущерба, причиненного сельскохозяйственным землям в результате строительства построек, в виде жилищного хозяйства составляет 222 миллиона 916 сумов.
Порядок возмещения убытков, причиненных собственникам, пользователям, арендаторам и владельцам земельных участков, невыполнению сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, а также в случаях вывода земель из сельскохозяйственного использования, утвержден постановлением правительства № 146 от мая В Постановлении от 25 января 2011 года «О» размер ущерба, причиненного в случаях самовольного вывода земель из сельскохозяйственного оборота, составляет 555 миллионов 2 тысячи 291 сум в общей сложности по 2 случаям.
Иски подаются в суды в установленном порядке для предотвращения нарушений законодательства в отношении выявленных земель и взыскания суммы причиненного ущерба.