Urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash, urug‘liklarni maxsus uchastkalarda ekish va kelgusida ularning genetik (nav) sifatini tekshirish orqali urug‘liklarning muayyan turga, navga mansubligini hamda nav jihatdan sofligini belgilaydi.
"Urug‘chilik to‘g‘risida" gi Qonunining 20-moddasiga asosan, urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash "O‘zagroinspeksiya" tomonidan o‘tkaziladi.
Shuningdek, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining asosiy vazifalaridan etib, qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining genetik sofligi va urug‘lari sifati sohasidagi davlat siyosatining ijro qilinishi, akkreditatsiya sohasiga muvofiq urug‘larni sertifikatlash, urug‘ hamda ko‘chat materiallarining sifatini aniqlash va nazorat qilish bo‘yicha ishlarning amalga oshirilishi belgilangan.
Joriy yil, 22 may kuni "O‘zagroinspeksiya" huzuridagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi"ning Toshkent viloyati Qibray tamanida joylashgan urug‘chilik yo‘nalishidagi dala tajriba maydonida boshoqli don ekinlarining NAVDORLIGINI baholash yuzasidan seminar tashkil etildi.
Markazda bunday sinovlar respublikada davlat ehtiyoji uchun yetishtiriladigan boshoqli don urug‘lari nav namunalarining genetik (nav) sifati (navdorligi)ni baholash bo‘yicha doimiy o‘tkazilib boriladi.
Nav nazorati ilmiy-tadqiqot institutlari, urug‘lik yetishtiruvchi xo‘jaliklar va xorijda yetishtirilib (import qilingan) Respublika hududida ekish uchun tavsiya etilgan, Davlat reyestriga kiritilgan qishloq xo‘jalik ekinlari va istiqbolli boshoqli don ekinlari navlarining dorilanib tayyorlangan urug‘lik to‘dalaridan tanlab olinib, nav namunalarini ekib o‘rganish yo‘li bilan amalga oshirilmoqda.
Qonun hamda qarorda belgilangan vazifalar, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan amalga oshiriladi.
Navlarning genetik (nav) sifati (navdorligi) ko‘rsatkichlarini aniqlash malakali mutaxassislar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining davlat standarti va Hukumatning tegishli qaror talablari asosida olib boriladi.
Hozirgi kunda, Markazning 5 gektarlik dala tajriba maydonida “O‘zdonmahsulotAK tizimidagi don korxonalari, elita urug‘chilik xo‘jaliklari hamda ilmiy-tadqiqot institutlarida ekish uchun tayyorlangan urug‘lik bug‘doylarning 55 ta navlari bo‘yicha 3 ta avlodidan jami 270 ta nav namunalari, yaʼni ko‘paytirish ko‘chatzori avlodidan 42 ta, original (superelita) avlodidan 120 ta va elita avlodidan 108 ta nav namunalari ekilib parvarish qilinmoqda.
Bunday nav sinovlarini o‘tkazishdan asosiy maqsad, qonun, hukumat qarorlari va qonunosti normativ hujjatlar ijrosi taʼminlash bo‘lsa, ikkinchidan, respublikada davlat ehtiyojlari uchun yetishtiriladigan urug‘liklarning genetik (nav) sifatini taʼminlash, nav aralashmalari yuqori bo‘lgan maydonlaridan urug‘lik don olinishini oldini olish, navdorlikning buzilib ketishi, yaʼni nav aralashishini oldini olish, don sifatini yaxshilab borish hamda urug‘lik don yetishtiruvchi subyektlarga navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan urug‘liklar yetkazib berishdan iboratdir.

В ЦЕНТРЕ ПРИ ПРИСУТСТВИИ АГРОИНСПЕКЦИИ ОРГАНИЗОВАН СЕМИНАР ПО ОЦЕНКЕ СЕМЯННОЙ ПРОДУКТИВНОСТИ ЗЕРНОВЫХ
22 Мая 2024 2146
Семенные культуры, используемые для производства семян, определяют путем их заделки в почву, высадки семян на специальные делянки и проверки их генетического (сортового) качества в дальнейшем.
Согласно статье 20 Закона «О семеноводстве», оценку семян, посаженных в почву, проводит «Узагроинспекция».Согласно статье 20 Закона «О семеноводстве», оценку семян, посаженных в почву, проводит «Узагроинспекция».
Также в число основных задач инспекции по контролю за АПК входят реализация государственной политики в области генетической чистоты и качества семян сельскохозяйственных культур, сертификация семян в соответствии с областью аккредитации, определение и контроль качества семян и посадочного материала при выполнении работ.
В этом году на полигоне «Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции» при «Узагроинспексии» в области семеноводства, расположенном 22 мая, был организован семинар по оценке УРОЖАЙНОСТИ зерновых культур. в Кибрайской Тамани Ташкентской области.
В центре постоянно проводятся подобные испытания по оценке генетического (сортового) качества (сорта) образцов семян колосовых зерновых, выращенных в республике для нужд государства.В центре постоянно проводятся подобные испытания по оценке генетического (сортового) качества (сорта) образцов семян колосовых зерновых, выращенных в республике для нужд государства.
Сортовой контроль осуществляется путем отбора из научно-исследовательских институтов, семеноводческих и семеноводческих хозяйств и семенных групп сельскохозяйственных культур и перспективных зерновых культур, выращенных (ввозимых) и рекомендованных к посадке на территории республики, включенных в Госреестра, а также подготовленные лекарственные и посадочные образцы сорта увеличиваются.
Задачи, определенные законом и решением, выполняет государственное унитарное предприятие «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» при Инспекции по контролю агропромышленного комплекса.
Определение генетических (сортовых) качественных (сортовых) показателей сортов осуществляется квалифицированными специалистами на основании государственного стандарта Республики Узбекистан и требований соответствующего решения Правительства.
В настоящее время на опытном поле Центра площадью 5 га имеется 270 образцов 3 поколений 55 сортов семенной пшеницы, подготовленных к посадке в зерновых предприятиях системы АО «Оздонмахсулот», элитных семеноводческих хозяйствах и научно-исследовательских институтах. , то есть высаживаются и ухаживаются 42 сорта из селекционного поколения, 120 сортов из исходного (суперэлитного) поколения и 108 сортов из элитного поколения.
Основной целью проведения таких сортоиспытаний является обеспечение выполнения закона, постановлений правительства и нормативных документов, во-вторых, обеспечение генетического (сортового) качества семян, выращенных для государственных нужд в республике, недопущение сбора семян. из районов с высоким сортовосмесью, ухудшение плодородия, т.е. предотвращение смешения сортов, улучшение качества зерна, поставка семян с высокими качественными показателями производителям семенного зерна.