Urug‘lik yetishtirish uchun foydalaniladigan urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash, urug‘liklarni maxsus uchastkalarda ekish va kelgusida ularning genetik (nav) sifatini tekshirish orqali urug‘liklarning muayyan turga, navga mansubligini hamda nav jihatdan sofligini belgilaydi.
"Urug‘chilik to‘g‘risida" gi Qonunining 20-moddasiga asosan, urug‘lik ekinlarni tuproqqa ekib baholash "O‘zagroinspeksiya" tomonidan o‘tkaziladi.
Shuningdek, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining asosiy vazifalaridan etib, qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining genetik sofligi va urug‘lari sifati sohasidagi davlat siyosatining ijro qilinishi, akkreditatsiya sohasiga muvofiq urug‘larni sertifikatlash, urug‘ hamda ko‘chat materiallarining sifatini aniqlash va nazorat qilish bo‘yicha ishlarning amalga oshirilishi belgilangan.
Joriy yil, 22 may kuni "O‘zagroinspeksiya" huzuridagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi"ning Toshkent viloyati Qibray tamanida joylashgan urug‘chilik yo‘nalishidagi dala tajriba maydonida boshoqli don ekinlarining NAVDORLIGINI baholash yuzasidan seminar tashkil etildi.
Markazda bunday sinovlar respublikada davlat ehtiyoji uchun yetishtiriladigan boshoqli don urug‘lari nav namunalarining genetik (nav) sifati (navdorligi)ni baholash bo‘yicha doimiy o‘tkazilib boriladi.
Nav nazorati ilmiy-tadqiqot institutlari, urug‘lik yetishtiruvchi xo‘jaliklar va xorijda yetishtirilib (import qilingan) Respublika hududida ekish uchun tavsiya etilgan, Davlat reyestriga kiritilgan qishloq xo‘jalik ekinlari va istiqbolli boshoqli don ekinlari navlarining dorilanib tayyorlangan urug‘lik to‘dalaridan tanlab olinib, nav namunalarini ekib o‘rganish yo‘li bilan amalga oshirilmoqda.
Qonun hamda qarorda belgilangan vazifalar, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan amalga oshiriladi.
Navlarning genetik (nav) sifati (navdorligi) ko‘rsatkichlarini aniqlash malakali mutaxassislar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining davlat standarti va Hukumatning tegishli qaror talablari asosida olib boriladi.
Hozirgi kunda, Markazning 5 gektarlik dala tajriba maydonida “O‘zdonmahsulotAK tizimidagi don korxonalari, elita urug‘chilik xo‘jaliklari hamda ilmiy-tadqiqot institutlarida ekish uchun tayyorlangan urug‘lik bug‘doylarning 55 ta navlari bo‘yicha 3 ta avlodidan jami 270 ta nav namunalari, yaʼni ko‘paytirish ko‘chatzori avlodidan 42 ta, original (superelita) avlodidan 120 ta va elita avlodidan 108 ta nav namunalari ekilib parvarish qilinmoqda.
Bunday nav sinovlarini o‘tkazishdan asosiy maqsad, qonun, hukumat qarorlari va qonunosti normativ hujjatlar ijrosi taʼminlash bo‘lsa, ikkinchidan, respublikada davlat ehtiyojlari uchun yetishtiriladigan urug‘liklarning genetik (nav) sifatini taʼminlash, nav aralashmalari yuqori bo‘lgan maydonlaridan urug‘lik don olinishini oldini olish, navdorlikning buzilib ketishi, yaʼni nav aralashishini oldini olish, don sifatini yaxshilab borish hamda urug‘lik don yetishtiruvchi subyektlarga navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan urug‘liklar yetkazib berishdan iboratdir.

A SEMINAR ON GRAIN SEED PRODUCTIVITY ASSESSMENT WAS ORGANIZED IN THE CENTER IN THE PRESENCE OF AGROINSPECTION
22 May 2024 2144
Seed crops used for seed production are determined by planting them in the soil, planting seeds in special plots and checking their genetic (variety) quality in the future.
According to Article 20 of the Law "On Seeding", the evaluation of seeds planted in the soil is carried out by "Uzagroinspeksiya".According to Article 20 of the Law "On Seeding", the evaluation of seeds planted in the soil is carried out by "Uzagroinspeksiya".
Also, among the main tasks of the inspection of control over the Agro-industrial complex are the implementation of the state policy in the field of genetic purity and quality of seeds of agricultural crops, certification of seeds in accordance with the field of accreditation, determination and control of the quality of seeds and planting materials. the implementation of the work is determined.
This year, on May 22, a seminar on the evaluation of the YIELD of grain crops was organized at the field experiment area of the "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under the "Uzagroinspeksiya" in the field of seed production located in the Kibrai Taman of the Tashkent region.
In the center, such tests are constantly conducted to assess the genetic (variety) quality (variety) of the samples of the spiked grain seeds grown in the republic for the needs of the state.In the center, such tests are constantly conducted to assess the genetic (variety) quality (variety) of the samples of the spiked grain seeds grown in the republic for the needs of the state.
Variety control is carried out by selecting from research institutes, seed-producing farms and seed-growing farms and seed groups of agricultural crops and promising grain crops that have been grown (imported) and recommended for planting in the territory of the Republic, included in the State Register, and prepared by medicating, and planting samples of the variety. is increasing.
The tasks defined by the law and the decision are carried out by the state unitary enterprise "Agricultural Product Quality Assessment Center" under the Agro-Industrial Complex Control Inspectorate.
Determining the genetic (variety) quality (variety) indicators of the varieties is carried out by qualified experts based on the state standard of the Republic of Uzbekistan and the requirements of the relevant decision of the Government.
Currently, in the 5-hectare experimental field of the Center, there are a total of 270 samples of 3 generations of 55 varieties of seed wheat prepared for planting in the grain enterprises of the "Ozdonmahsulot" JSC system, elite seed farms and research institutes, that is, 42 from the breeding nursery generation, 120 varieties from the original (super-elite) generation and 108 varieties from the elite generation are being planted and cared for.
The main purpose of conducting such variety tests is to ensure the implementation of the law, government decisions and regulatory documents, and secondly, to ensure the genetic (variety) quality of seeds grown for state needs in the republic, to prevent the collection of seeds from areas with high variety mixtures, the deterioration of fertility, i.e. prevention of variety mixing, improvement of grain quality, and supply of seeds with high quality parameters to seed grain producers.