Urug‘lik g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish yuzasidan mutaxassislarning o‘quv kursi tashkil etildi
8 May 2024 2693
Hukumatning tegishli qarori bilan tasdiqlangan “Urug‘lik uchun ekilgan maydonlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini aprobatsiya qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari asosida Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2024 yil 25 apreldagi “Urug‘lik don olish uchun ekilgan g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyruqning 6-bandida g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha respublikada ko‘rgazmali o‘quv-seminarlari tashkil etish bo‘yicha vazifalar belgilab berilgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasida joriy yilning 3 – 8 may kunlari shartnoma asosida ilk marotaba “Urug‘lik g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish hamda hujjatlarni rasmiylashtirish tartibi” bo‘yicha o‘quv kursi tashkil etildi.
Mazkur o‘quv kursida nazariy va amaliy o‘quv mashg‘ulotlari amaldagi normativ- huquqiy hujjatlar, texnik jihatdan tartibga solishga doir normativ hujjatlar asosida ishlab chiqilgan o‘quv- tematik dasturlarga muvofiq mashg‘ulotlar amalga oshirildi.
O‘quv kursida mashg‘ulotlar ko‘p yillik tajribaga ega mutaxassislar tomonidan o‘tkazilib, kurs yakuni bilan tinglovchilarga maxsus guvohnomalar taqdim etildi.

A training course for specialists was organized in connection with the field approval inspection of grain fields.
8 May 2024 2691
Based on the requirements of the regulation "On the procedure for approving agricultural crops in areas sown for seed" approved by the relevant government decision, the Ministry of Agriculture of April 25, 2024 "Grain sown for seed grain" Clause 6 of the order "On conducting field approval inspections on grain fields" specifies tasks for organizing demonstration training seminars in the republic on conducting approval inspections on grain fields. given
Based on the above, on May 3-8 of this year, for the first time, on the basis of the contract, "Field approval in Urug grain fields" was held at the state institution "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under the control inspection of the Agro-Industrial Complex under the Ministry of Agriculture. a training course was organized on "procedure of conducting inspections and formalizing documents".
In this training course, theoretical and practical training sessions were carried out in accordance with the educational and thematic programs developed on the basis of the current normative legal documents and technical regulatory documents.
The training course was conducted by specialists with many years of experience, and special certificates were presented to the participants at the end of the course.