Urug‘lik g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish yuzasidan mutaxassislarning o‘quv kursi tashkil etildi
8 May 2024 2693
Hukumatning tegishli qarori bilan tasdiqlangan “Urug‘lik uchun ekilgan maydonlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini aprobatsiya qilish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari asosida Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2024 yil 25 apreldagi “Urug‘lik don olish uchun ekilgan g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyruqning 6-bandida g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha respublikada ko‘rgazmali o‘quv-seminarlari tashkil etish bo‘yicha vazifalar belgilab berilgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasida joriy yilning 3 – 8 may kunlari shartnoma asosida ilk marotaba “Urug‘lik g‘alla maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish hamda hujjatlarni rasmiylashtirish tartibi” bo‘yicha o‘quv kursi tashkil etildi.
Mazkur o‘quv kursida nazariy va amaliy o‘quv mashg‘ulotlari amaldagi normativ- huquqiy hujjatlar, texnik jihatdan tartibga solishga doir normativ hujjatlar asosida ishlab chiqilgan o‘quv- tematik dasturlarga muvofiq mashg‘ulotlar amalga oshirildi.
O‘quv kursida mashg‘ulotlar ko‘p yillik tajribaga ega mutaxassislar tomonidan o‘tkazilib, kurs yakuni bilan tinglovchilarga maxsus guvohnomalar taqdim etildi.

Организован курс обучения специалистов в связи с проведением полевого аттестационного обследования зерновых полей.
8 Мая 2024 2692
На основании требований положения «О порядке согласования посева сельскохозяйственных культур на семенных площадях», утвержденного соответствующим постановлением Правительства Минсельхоза от 25 апреля 2024 года «Зерно, сеяное на семенной материал, пункт 6 приказа» О проведении выездных разрешительных проверок на зерновых полях» указаны задачи по организации в республике показательных обучающих семинаров по проведению разрешительных проверок на зерновых полях.
На основании вышеизложенного, 3-8 мая текущего года впервые на основании договора проведено «Полевое согласование на зерновых полях Уруг» в государственном учреждении «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» под при контрольной проверке АПК при Минсельхозе организован обучающий курс «Порядок проведения проверок и оформления документов».
В рамках данного курса обучения теоретические и практические занятия проводились в соответствии с образовательно-тематическими программами, разработанными на основе действующих нормативно-правовых документов и технических регламентов.
Курс обучения проводили специалисты с многолетним опытом, по итогам курса участникам были вручены специальные сертификаты.