Turkiyalik mutaxassislarning soha bilan tanishuvi davom etmoqda
Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish Markazi rahbariyati, "O‘zagroinspeksiya" vakillari va Turkiya Qishloq va o‘rmon xo‘jaligi vazirligining O‘simlikshunoslik bosh boshqarmasi Urug‘chilik bo‘limi boshlig‘i Fatih Ahmet boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Delegatsiya aʼzolari Markaz faoliyati bilan yaqindan tanishtirilib, urug‘chilik bo‘yicha amaldagi qonun va qonunosti normativ hujjatlar, soha mutaxassislarini malakasini oshirish, tajriba almashish kabi masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Ikki tomon vakillari “Agroinspeksiyada “O‘zbek-Turk” urug‘chiligi test markazi tashkil topishidan mamnuniyat bildirdi.
Shundan so‘ng mehmonlar Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumanida faoliyat yuritayotgan “Agrover” MCHJ kompaniyasiga tashrif buyurishdi.
Maʼlumot uchun: “AgroverMCHJ – kartoshka klasterining markazi bo‘lib, u o‘zida korxona va mutaxassislarni birlashtiradi, uning asosiy maqsadi qishloq xo‘jaligini jadal rivojlantirish va eng muhim strategik madaniyati bo‘lgan kartoshkani amalga oshirishdir.
Tashrif davomida Turkiyalik mutaxassislar Davlat va xususiy tashkilotlar bilan o‘zaro aloqalar o‘rnatilganlik darajasi bilan yaqindan tanishishdi.
Agrar va oziq-ovqat xavfsizligi tizimidagi xususiy sektorni o‘rni hamda mahsulotlarni sifatini baholash va sertifikatlashtirish faoliyatiga doir jarayonlar yuzasidan taqdimotlar namoyish etildi.
Uchrashuv tomonlar o‘rtasida savol-javob tarzida tashkil etilib, xalqaro ekspertlarning savollariga "O‘zagroinspeksiya" hamda “AgroverMCHJ mutaxassislari tomonidan atroflicha javob va tushuntirishlar berildi.
Uchrashuv yakunida, Turkiyaning soha vakillari “AgroverMCHJda olib borilayotgan ishlar hamda davlat sektori bilan hamkorlik yaxshi yo‘lga qo‘yilganligi va xalqaro darajada amalga oshirilayotganligini taʼkidladi.

Знакомство турецких специалистов с областью продолжается
Руководство Центра развития семян при Министерстве сельского хозяйства, представители «Узагроинспекции» и делегация во главе с начальником отдела семян Главного управления растениеводства Министерства сельского и лесного хозяйства Турции Фатихом Ахметом встретились с делегация.
Члены делегации внимательно ознакомились с деятельностью Центра, ознакомились с действующим законодательством и нормативными документами в области семеноводства, обучением специалистов в этой области, обменом опытом и т.д.
Представители двух сторон выразили удовлетворение созданием на базе «Агроинспекции» «Узбекско-турецкого» испытательного центра семеноводства.
После этого гости посетили ООО «Агровер», работающее в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Для справки: ООО «Агровер» — центр картофельного кластера, объединяющего предприятия и специалистов, основной целью которого является стремительное развитие сельского хозяйства и реализация картофеля — важнейшей стратегической культуры.
В ходе визита турецкие эксперты ознакомились с уровнем взаимоотношений с государственными и частными организациями.
Были сделаны презентации о роли частного сектора в системе аграрной и продовольственной безопасности, а также процессах оценки и сертификации качества продукции.
Встреча между сторонами была организована в формате вопросов и ответов, а на вопросы международных экспертов были даны подробные ответы и пояснения специалисты «Узагроинспекции» и ООО «Агровер».
В завершение встречи представители турецкой промышленности отметили, что работа, проводимая в ООО «Агровер», и сотрудничество с государственным сектором идут полным ходом и реализуются на международном уровне.