SIFATLI DON - SIFATLI NON DEMAKDIR
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 31 maydagi “2025-yil hosilidan bug‘doy xarid va ichki bozorni don bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 345-sonli qaroriga asosan Buxoro viloyati 2025-yil hosilidan jami 191 ming tonna shundan jamg‘armaga 65 ming 286 tonna, vaqtincha saqlashga 110 ming 14 tonna va 15 ming 700 tonna urug‘lik bug‘doy qabul qilish rejalashtirilgan.
Aholini sifatli don, un va non mahsulotlari bilan ta’minlash, ichki bozorda oziq-ovqat xavfsizligi va don hamda non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash maqsadida davlat resursi uchun qabul qilinadigan bug‘doy sotib oluvchi tijorat vakili tomonidan oziq-ovqat maqsadlarida foydalanishini inobatga olib, davlat standartlari talablari asosida sifatli don qabul qilish va saqlash talab etiladi.
Joriy yilning 11 iyun holatiga jami 55 ming 455 tonna shundan 21 ming 675 tonna jamg‘arma hisobiga, 33 ming 780 tonna vaqtincha saqlash uchun tovar don O‘zDSt 880:2015 davlat standarti talablariga muvofiq qabul qilindi.
Don qabul qilish shoxobchalarini laboratoriyalari qabul qilinayotgan tovar donlar bo‘yicha me’yoriy hujjatlar talablari asosida va donni sifati hamda sinfiga qarab joylashtirilishi, to‘g‘ri tahlil qilinishini hamda alohida namuna saqlash xonalarida saqlanishini “O‘zagroinspeksiya”ning Buxoro viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan qat’iy nazoratga olingan.
Shuningdek, don qabul qilinishida bazis va chegaralangan me’yorlari to‘g‘ri olib borilishini, bunda namlik, ifloslik, donli aralashma, natura, sifat ko‘rsatkichlari chegaralangan me’yorlarda bo‘lishi to‘g‘risida don qabul qilish shoxobchalaridagi laboratoriya xodimlariga tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 мая 2025 года № 345 «О мерах по закупке пшеницы урожая 2025 года и обеспечению стабильной поставки зерна на внутренний рынок» в Бухарской области планируется получить в общей сложности 191 тыс. тонн пшеницы урожая 2025 года, из которых 65 тыс. 286 тонн будет передано в фонд, 110 тыс. 14 тонн на временное хранение и 15 тыс. 700 тонн семенной пшеницы.
В целях обеспечения населения высококачественным зерном, мукой и хлебобулочными изделиями, обеспечения продовольственной безопасности на внутреннем рынке и стабильности цен на зерно и хлебобулочные изделия торговому представителю, закупающему пшеницу, принятую за государственные ресурсы, необходимо осуществлять прием и хранение высококачественного зерна на основе требований государственных стандартов с учетом его использования на продовольственные цели.
По состоянию на 11 июня текущего года в соответствии с требованиями государственного стандарта UzDSt 880:2015 принято 55 455 тонн товарного зерна, из них в фонд поступило 21 675 тонн, на временное хранение – 33 780 тонн.
Работа лабораторий хлебоприемных пунктов строго контролируется сотрудниками Бухарского областного управления Узагроинспекции на основе требований нормативных документов по принимаемому товарному зерну, размещению зерна по качеству и классу, правильному его анализу и хранению в отдельных помещениях для хранения образцов.
Также проводится разъяснительная работа с работниками лабораторий на пунктах приема зерна по обеспечению соблюдения базисных и лимитных норм при приеме зерна, а также по влажности, примесям, зерносмеси, натуре и показателям качества в пределах лимитных норм.