SIFATLI DON - SIFATLI NON DEMAKDIR
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 31 maydagi “2025-yil hosilidan bug‘doy xarid va ichki bozorni don bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 345-sonli qaroriga asosan Buxoro viloyati 2025-yil hosilidan jami 191 ming tonna shundan jamg‘armaga 65 ming 286 tonna, vaqtincha saqlashga 110 ming 14 tonna va 15 ming 700 tonna urug‘lik bug‘doy qabul qilish rejalashtirilgan.
Aholini sifatli don, un va non mahsulotlari bilan ta’minlash, ichki bozorda oziq-ovqat xavfsizligi va don hamda non mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash maqsadida davlat resursi uchun qabul qilinadigan bug‘doy sotib oluvchi tijorat vakili tomonidan oziq-ovqat maqsadlarida foydalanishini inobatga olib, davlat standartlari talablari asosida sifatli don qabul qilish va saqlash talab etiladi.
Joriy yilning 11 iyun holatiga jami 55 ming 455 tonna shundan 21 ming 675 tonna jamg‘arma hisobiga, 33 ming 780 tonna vaqtincha saqlash uchun tovar don O‘zDSt 880:2015 davlat standarti talablariga muvofiq qabul qilindi.
Don qabul qilish shoxobchalarini laboratoriyalari qabul qilinayotgan tovar donlar bo‘yicha me’yoriy hujjatlar talablari asosida va donni sifati hamda sinfiga qarab joylashtirilishi, to‘g‘ri tahlil qilinishini hamda alohida namuna saqlash xonalarida saqlanishini “O‘zagroinspeksiya”ning Buxoro viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan qat’iy nazoratga olingan.
Shuningdek, don qabul qilinishida bazis va chegaralangan me’yorlari to‘g‘ri olib borilishini, bunda namlik, ifloslik, donli aralashma, natura, sifat ko‘rsatkichlari chegaralangan me’yorlarda bo‘lishi to‘g‘risida don qabul qilish shoxobchalaridagi laboratoriya xodimlariga tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

QUALITY GRAIN MEANS QUALITY BREAD
In accordance with Resolution No. 345 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 31, 2025 "On measures to purchase wheat from the 2025 harvest and ensure the stable supply of grain to the domestic market", the Bukhara region plans to receive a total of 191 thousand tons of wheat from the 2025 harvest, of which 65 thousand 286 tons will be transferred to the fund, 110 thousand 14 tons to temporary storage, and 15 thousand 700 tons of seed wheat.
In order to provide the population with high-quality grain, flour and bakery products, ensure food security in the domestic market and stability of prices for grain and bakery products, it is required that the commercial representative purchasing wheat accepted for state resources receive and store high-quality grain based on the requirements of state standards, taking into account its use for food purposes.
As of June 11 of this year, a total of 55,455 tons of commodity grain, of which 21,675 tons were received for the fund, and 33,780 tons for temporary storage, were received in accordance with the requirements of the state standard UzDSt 880:2015.
The laboratories of the grain receiving stations are strictly controlled by the employees of the Bukhara regional department of the Uzagroinspection, based on the requirements of regulatory documents on the commodity grain being received, and the placement of the grain according to its quality and class, its correct analysis, and its storage in separate sample storage rooms.
Also, explanatory work is being carried out to laboratory employees at grain acceptance points to ensure that the basic and limited standards are met when receiving grain, and that moisture, impurities, grain mixture, nature, and quality indicators are within the limited standards.