Suv resurslarini boshqarish va hisobga olish vositalari doimo soz holatida bo‘lishi zarur
Belgilangan chora-tadbirlarga ko‘ra, “O‘zagroinspeksiya” va uning hududiy boshqarmalari hamda tumanlar bo‘limlari tomonidan sunʼiy suv obektlaridagi suv olish joylarini suvni boshqarish va hisobga olish vositalari bilan jihozlash hamda suvdan foydalanish va suv isteʼmolida suv resurslarining hisobi va hisobotini yuritishi yuzasidan tizimli monitoring o‘rnatilgan.
Xususan, 2023-yil yozgi sug‘orish mavsumida suvdan foydalanish va suv isteʼmolida suv resurslarining hisobi to‘liq va to‘g‘ri yuritish maqsadida suvning jami 80 ming 214 ta kundalik hisob jurnallari , shundan 16 ming 953 tasi suv xo‘jaligining foydalanuvchi tashkilotlari hisobidagi suv olish joylarida hamda suv xo‘jaligining maxsus xizmatlari bilan  63 ming 261 ta suv isteʼmolchilari o‘rtasida yuritilayotgan suvning kundalik hisob jurnallari Inspeksiyaning hududiy boshqarmalari hamda tumanlar bo‘limlarida ro‘yxatdan o‘tkazilib, yuritilishi nazoratga olindi.
Belgilangan tartibda joylarda o‘tkazilgan o‘rganishlarda suv isteʼmolchilari tomonidan 3 ming 909 ta kamchilikka yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Shundan, 275 ta holatda suvni shartnomasiz, 298 ta yozma buyurtmanomasiz,  90 ta holatda maxsus ruxsatnomasiz, 397 ta holatda suvning hisobini jurnallarda qayd qilmasdan olish, 551 ta holatda suvni qabul qiluvchi isteʼmolchining imzosisiz, 413 ta suv berish joylarida suv o‘lchov ishlari o‘tkazilmaganligi,  406 ta holatda suvni yetkazib berish va qabul qilishda ikki tomonlama oylik dalolatnoma rasmiylashtirilmagan, 592 ta holatda suv olish joylarini suvni boshqarish va 636 ta hisobga olish vositalari bilan jihozlanmagan joylardan hamda 251 ta holatda ruxsat etilmagan joylardan noqonuniy ravishda suv olinganligi aniqlanib, kamchiliklarni joyida bartaraf etish choralari ko‘rildi.
O‘rganishlarda aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Inspeksiya vakolati doirasida huquqbuzarlarga nisbatan 451 ta (154,9 mln.so‘m) maʼmuriy, 101 ta (55,8 mln.so‘m) jarima sanksiya qo‘llanildi. 35 ta holatda to‘plangan hujjatlar ko‘rib chiqishlik uchun sud va boshqa huquqni muhofaza qilish organlariga kiritilishi taʼminlandi.
O‘z navbatida, tegishli korxona, muassasa, tashkilot rahbariga maʼmuriy huquqbuzarliklar sodir etish sabablari va ularga olib kelgan shart-sharoitlarni bartaraf qilish yuzasidan choralar ko‘rish to‘g‘risida 3 ming 617 ta yozma ko‘rsatma va 117 ta taqdimnomalar kiritildi, 2 955 ta holat bo‘yicha suvdan foydalanuvchilar va suv isteʼmolchilariga rasman ogohlantirishlar berildi.
Bugungi kunda, suv olish joylarini suvni boshqarish va hisobga olish vositalari bilan jihozlamasdan shuningdek, suv olishga ruxsat etilmagan joylardan suv olganligi uchun belgilangan tartibda javobgarlik choralari qo‘llanilishi to‘g‘risida joylarda suvdan foydalanuvchilar va suv isteʼmolchilariga tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
“O‘zagroinspeksiya”ning Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan suv resurslaridan foydalanishni va agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishini nazorat qilish boshqarmasi

Water resources management and accounting tools must always be in good condition
According to the specified measures, "Uzagroinspeksiya" and its regional departments and district departments will equip water intakes in artificial water bodies with water management and accounting tools, and keep accounts and reports of water resources in water use and water consumption. systematic monitoring is installed.
In particular, a total of 80 thousand 214 daily water account journals, of which 16 thousand 953 are water management user organizations, in order to fully and correctly account for water resources in the summer irrigation season of 2023. Daily accounts of water between 63 thousand 261 water consumers at water intake points and special services of water management were registered and maintained in regional offices and district departments of the Inspectorate.
It was found that 3 thousand 909 deficiencies were made by water consumers in the studies conducted on the ground in the prescribed manner.
Of these, in 275 cases, water was received without a contract, 298 without a written order, in 90 cases without a special permit, in 397 cases without recording the water account in the journals, in 551 cases without the signature of the consumer receiving the water, and in 413 water metering works at the water supply points. In 406 cases, a bilateral monthly document was not issued for the delivery and reception of water, in 592 cases, water intake points were not equipped with water management and 636 recording devices, and in 251 cases, it was found that water was taken illegally from unauthorized places, and the deficiencies were eliminated on the spot. measures were taken.
451 administrative sanctions (154.9 million soums) and 101 fines (55.8 million soums) were applied to offenders within the scope of the Inspection's authority due to the deficiencies identified in the studies. In 35 cases, it was ensured that the collected documents were submitted to courts and other law enforcement agencies for review.
In turn, 3,617 written instructions and 117 submissions were made to the head of the relevant enterprise, institution, organization to take measures to eliminate the causes of administrative violations and the conditions that led to them. Official warnings were issued to water users and water consumers in 2,955 cases.
Today, clarification work is being carried out to water users and water consumers in the places where water users and water consumers will be informed about the application of responsibility measures in accordance with the established procedure for taking water from places where water intakes are not equipped with water management and accounting tools.
Department of "Uzagroinspeksiya" for monitoring the use of agricultural water resources and agrotechnical activities