Suv resurslarini boshqarish va hisobga olish vositalari doimo soz holatida bo‘lishi zarur
Belgilangan chora-tadbirlarga ko‘ra, “O‘zagroinspeksiya” va uning hududiy boshqarmalari hamda tumanlar bo‘limlari tomonidan sunʼiy suv obektlaridagi suv olish joylarini suvni boshqarish va hisobga olish vositalari bilan jihozlash hamda suvdan foydalanish va suv isteʼmolida suv resurslarining hisobi va hisobotini yuritishi yuzasidan tizimli monitoring o‘rnatilgan.
Xususan, 2023-yil yozgi sug‘orish mavsumida suvdan foydalanish va suv isteʼmolida suv resurslarining hisobi to‘liq va to‘g‘ri yuritish maqsadida suvning jami 80 ming 214 ta kundalik hisob jurnallari , shundan 16 ming 953 tasi suv xo‘jaligining foydalanuvchi tashkilotlari hisobidagi suv olish joylarida hamda suv xo‘jaligining maxsus xizmatlari bilan  63 ming 261 ta suv isteʼmolchilari o‘rtasida yuritilayotgan suvning kundalik hisob jurnallari Inspeksiyaning hududiy boshqarmalari hamda tumanlar bo‘limlarida ro‘yxatdan o‘tkazilib, yuritilishi nazoratga olindi.
Belgilangan tartibda joylarda o‘tkazilgan o‘rganishlarda suv isteʼmolchilari tomonidan 3 ming 909 ta kamchilikka yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Shundan, 275 ta holatda suvni shartnomasiz, 298 ta yozma buyurtmanomasiz,  90 ta holatda maxsus ruxsatnomasiz, 397 ta holatda suvning hisobini jurnallarda qayd qilmasdan olish, 551 ta holatda suvni qabul qiluvchi isteʼmolchining imzosisiz, 413 ta suv berish joylarida suv o‘lchov ishlari o‘tkazilmaganligi,  406 ta holatda suvni yetkazib berish va qabul qilishda ikki tomonlama oylik dalolatnoma rasmiylashtirilmagan, 592 ta holatda suv olish joylarini suvni boshqarish va 636 ta hisobga olish vositalari bilan jihozlanmagan joylardan hamda 251 ta holatda ruxsat etilmagan joylardan noqonuniy ravishda suv olinganligi aniqlanib, kamchiliklarni joyida bartaraf etish choralari ko‘rildi.
O‘rganishlarda aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Inspeksiya vakolati doirasida huquqbuzarlarga nisbatan 451 ta (154,9 mln.so‘m) maʼmuriy, 101 ta (55,8 mln.so‘m) jarima sanksiya qo‘llanildi. 35 ta holatda to‘plangan hujjatlar ko‘rib chiqishlik uchun sud va boshqa huquqni muhofaza qilish organlariga kiritilishi taʼminlandi.
O‘z navbatida, tegishli korxona, muassasa, tashkilot rahbariga maʼmuriy huquqbuzarliklar sodir etish sabablari va ularga olib kelgan shart-sharoitlarni bartaraf qilish yuzasidan choralar ko‘rish to‘g‘risida 3 ming 617 ta yozma ko‘rsatma va 117 ta taqdimnomalar kiritildi, 2 955 ta holat bo‘yicha suvdan foydalanuvchilar va suv isteʼmolchilariga rasman ogohlantirishlar berildi.
Bugungi kunda, suv olish joylarini suvni boshqarish va hisobga olish vositalari bilan jihozlamasdan shuningdek, suv olishga ruxsat etilmagan joylardan suv olganligi uchun belgilangan tartibda javobgarlik choralari qo‘llanilishi to‘g‘risida joylarda suvdan foydalanuvchilar va suv isteʼmolchilariga tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
“O‘zagroinspeksiya”ning Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan suv resurslaridan foydalanishni va agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishini nazorat qilish boshqarmasi

Инструменты управления и учета водных ресурсов всегда должны быть в исправном состоянии
Согласно указанным мероприятиям, «Узагроинспекция» и ее областные управления и районные управления будут оснащать водозаборы в искусственных водоемах водохозяйственными и учетными средствами, вести учет и отчетность водных ресурсов в водопользовании и водопотреблении. .
В частности, 80 тыс. 214 ежедневных журналов водоучета, из них 16 тыс. 953 водохозяйственных организаций, для полного и корректного учета водных ресурсов в летнем оросительном сезоне 2023 года. Суточные журналы водоучета от 63 тыс. На учете и содержании в районных и районных отделениях Инспекции зарегистрированы и обслуживаются 261 водопотребитель на водозаборных пунктах и ​​специальных службах водного хозяйства.
Установлено, что водопотребителями в исследованиях, проведенных на местах в установленном порядке, допущено 3 тысячи 909 недостатков.
Из них в 275 случаях вода получена без договора, в 298 - без письменного распоряжения, в 90 случаях - без специального разрешения, в 397 случаях - без учета учета воды в журналах, в 551 случае - без подписи принимающего потребителя. воды, а в 413 случаях проведены водомерные работы на водоразборных пунктах, в 406 случаях не выдан двухсторонний месячный документ на прием-передачу воды, в 592 случаях водозаборные пункты не оборудованы водохозяйственным оборудованием и в 636 учетных устройств, а в 251 случае было установлено, что вода незаконно забиралась из несанкционированных мест, и недостатки устранялись на месте, принимались меры.
В связи с выявленными в исследованиях недостатками к правонарушителям в пределах компетенции Инспекции применено 451 административное взыскание (154,9 млн сумов) и 101 штраф (55,8 млн сумов). В 35 случаях обеспечена передача собранных документов в суды и другие правоохранительные органы для ознакомления.
В свою очередь, руководителю соответствующего предприятия, учреждения, организации внесено 3 617 письменных предписаний и 117 представлений о принятии мер по устранению причин совершения административных правонарушений и условий, приведших к ним, вынесены официальные предупреждения водопользователям и водопотребителям. в 2955 случаях.
На сегодняшний день проводится разъяснительная работа с водопользователями и водопотребителями в местах информирования водопользователей и водопотребителей о применении в установленном порядке мер ответственности за забор воды из мест, где водозаборы не оборудованы инструменты управления и учета воды.
Отдел «Узагроинспекция» по мониторингу использования сельскохозяйственных водных ресурсов и агротехнической деятельности