Qishloq xo‘jaligi yerlariga oid qonunbuzilishlar nazoratda
"O‘zagroinspeksiya"ning Qashqadaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Nazorat tadbirlari davomida qator qonunbuzilishi holatlari aniqlanmoqda. Birgina joriy yilning o‘tgan oyida G‘uzor tumani “A.Tursunov” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 205q-konturidagi 63 ball bonitetli sug‘oriladigan ekin yer maydonlarida 5 nafar fuqarolar tomonidan jami 0,44 gektar yer uchastkasida qurilishlar qilib, o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan. Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori 290 628 625 (ikki yuz to‘qson million olti yuz yigirma sakkiz ming olti yuz yigirma besh) so‘mni tashkil qildi.
Xuddi shunday holat Qarshi tumani “Nasaf” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 326q-konturidagi 0,05 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasida 4 nafar fuqarolar, 245q-konturidagi 0,1112 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasida 10 nafar fuqarolar sug‘oriladigan yer maydonlarini o‘zboshimchalik bilan egallab, noqonuniy qurilish qilganligi sababli, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan. Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori hisoblab chiqilganda 87 062 396 (sakson yetti million oltmish ikki ming uch yuz to‘qson olti) so‘mni tashkil qildi.
Shuningdek, Nishon tumani “Guliston” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 7q-konturidagi suvli yer maydoni fuqaro U.A tomonidan 0,06 gektar yer maydonini o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, 120,0 kv.metr o‘lchamda qurilish ishlarini amalga oshirganligi sababli yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hamda 5 338 700 (besh million uch yuz o‘ttiz sakkiz ming yetti yuz) so‘m zarar yetkazganligi aniqlandi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzilishlarning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda sudlarga daʼvo arizalari kiritilmoqda.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan yer maydonlarini saqlash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilishlarni qilmaslik yuzasidan mahallalarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.

Violations of agricultural lands have been brought under control
The department for control over the use of agricultural lands of the Kashkadarya regional department of the Uzagroinspectorate constantly monitors cases of decommissioning of agricultural lands as a result of unauthorized seizure.
During control activities, a number of cases of violations of the law were identified. Only in the last month of this year, 5 citizens carried out construction on a total area of 0.44 hectares of irrigated arable land with 63 points on the 205q contour of the agricultural map of the A. Tursunov massif in the Guzor region. withdrawn from agricultural use. At the same time, the amount of damage amounted to 290,628,625 (two hundred ninety million six hundred twenty-eight thousand six hundred twenty-five) soums.
In the same situation, on an irrigated land plot with an area of 0.05 hectares along the contour 326k of the agricultural map of the Nasaf massif of the Karshi region, as a result of arbitrariness, 4 citizens ended up on an irrigated land plot with an area of 0.1112 hectares along the contour 245k. occupation and illegal construction
led to the withdrawal of land from agricultural use. At the same time, the amount of damage caused amounted to 87,062,396 (eighty-seven million sixty-two thousand three hundred ninety-six) soums.
Also, a plot of watered land in the 7q-contour of the agricultural map of the Nishon district of the Guliston massif was unauthorizedly occupied by citizen U.A. It was established that this caused the exit from agriculture and caused damage in the amount of 5,338,700 (five million three hundred thirty-eight thousand seven hundred) soums.
Claims are filed with the courts in the prescribed manner to prevent violations of the specified land legislation and to recover the amount of damage caused.
In addition, an extensive campaign is underway in the districts to preserve agricultural land types, especially irrigated lands, and prevent illegal encroachments and arbitrary construction.