Qishloq xo‘jaligi yerlariga oid qonunbuzilishlar nazoratda
"O‘zagroinspeksiya"ning Qashqadaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Nazorat tadbirlari davomida qator qonunbuzilishi holatlari aniqlanmoqda. Birgina joriy yilning o‘tgan oyida G‘uzor tumani “A.Tursunov” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 205q-konturidagi 63 ball bonitetli sug‘oriladigan ekin yer maydonlarida 5 nafar fuqarolar tomonidan jami 0,44 gektar yer uchastkasida qurilishlar qilib, o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan. Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori 290 628 625 (ikki yuz to‘qson million olti yuz yigirma sakkiz ming olti yuz yigirma besh) so‘mni tashkil qildi.
Xuddi shunday holat Qarshi tumani “Nasaf” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 326q-konturidagi 0,05 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasida 4 nafar fuqarolar, 245q-konturidagi 0,1112 gektar sug‘oriladigan yer uchastkasida 10 nafar fuqarolar sug‘oriladigan yer maydonlarini o‘zboshimchalik bilan egallab, noqonuniy qurilish qilganligi sababli, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan. Mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori hisoblab chiqilganda 87 062 396 (sakson yetti million oltmish ikki ming uch yuz to‘qson olti) so‘mni tashkil qildi.
Shuningdek, Nishon tumani “Guliston” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 7q-konturidagi suvli yer maydoni fuqaro U.A tomonidan 0,06 gektar yer maydonini o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, 120,0 kv.metr o‘lchamda qurilish ishlarini amalga oshirganligi sababli yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hamda 5 338 700 (besh million uch yuz o‘ttiz sakkiz ming yetti yuz) so‘m zarar yetkazganligi aniqlandi.
Yuqorida aniqlangan yerga oid qonunbuzilishlarning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish bo‘yicha belgilangan tartibda sudlarga daʼvo arizalari kiritilmoqda.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan yer maydonlarini saqlash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilishlarni qilmaslik yuzasidan mahallalarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.

Нарушения земель сельскохозяйственного назначения взяты под контроль
Отдел контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Кашкадарьинского областного управления «Узагроинспекции» постоянно отслеживает случаи выведения земель сельскохозяйственного назначения из эксплуатации в результате самовольного захвата.
В ходе контрольных мероприятий выявлен ряд случаев нарушений законодательства. Только за последний месяц текущего года 5 граждан осуществили застройки на общей площади 0,44 га орошаемой пашни с 63 точками на контуре 205q сельскохозяйственной карты массива "А.Турсунов" Гузорского района. выведены из сельскохозяйственного использования. При этом сумма ущерба составила 290 628 625 (двести девяносто миллионов шестьсот двадцать восемь тысяч шестьсот двадцать пять) сумов.
В той же ситуации на орошаемом земельном участке площадью 0,05 га по контуру 326к сельскохозяйственной карты массива «Насаф» Каршинского района в результате произвола попали 4 гражданина на орошаемый земельный участок площадью 0,1112 га по контуру 245к. оккупация и незаконное строительство привели к изъятию земель из сельскохозяйственного использования. При этом сумма причиненного ущерба составила 87 062 396 (восемьдесят семь миллионов шестьдесят две тысячи триста девяносто шесть) сумов.
Также участок обводненной земли в 7q-контуре сельскохозяйственной карты Нишонского района массива «Гулистон» был самовольно занят гражданином У.А. Было установлено, что это стало причиной выхода из сельского хозяйства и причинил ущерб на сумму 5 338 700 ( пять миллионов триста тридцать восемь тысяч семьсот) сум.
Иски подаются в суды в установленном порядке для предотвращения нарушений указанного земельного законодательства и взыскания суммы причиненного ущерба.
Кроме того, в районах проводится обширная кампания по сохранению типов сельскохозяйственных земель, особенно орошаемых земель, недопущению незаконных захватов и произвольного строительства.