Qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zararlar yuzasidan qonunbuzarliklar aniqlanmoqda
"O‘zagroinspeksiya"ning Sirdaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Tadbirlar davomida joriy yilda bir necha bor yer qonunbuzarlik holatlari aniqlandi.
Jumladan, Guliston tumani “A.Temur” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 11q-konturidagi 61 ball bonitetli sug‘ariladigan ekin yer maydonlarida 3 nafar fuqarolar tomonidan jami 0,046 gektar yer uchastkasida o‘zboshimchalik bilan qurilgan qurilishlar aniqlandi. Yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan mazkur holatda yetkazilgan zarar miqdori 24 100 033 (yigirma to‘rt million bir yuz ming o‘ttiz uch) so‘mni tashkil qildi.
Xuddi shunday holat Boyovut tumani N.Mahmudov massivi hududida faoliyat yuritayotgan yana bir fuqaro “Sherbo‘ta bobo” fermer xo‘jaligiga qarashli 74 qism (4049)-konturdagi bonitet balli 49 bo‘lgan 0,02 gektar (200 m2) sug‘oriladigan yer maydonida o‘zboshimchalik bilan chorva mollari uchun molxona binosi qurib, ushbu yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan.
U.Yusupov massivi hududidan fuqaro T. B. tomonidan ham 135 qism-konturdagi bonitet balli 50 bo‘lgan 0,013 gektar sug‘oriladigan yer maydonida o‘zboshimchalik bilan chorva mollari uchun molxona binosi qurib olganligi natijasida ushbu yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan. Mazkur holatda yetkazilgan zarar summasi 16 943 305 (o‘n olti million to‘qqiz yuz qirq uch ming uch yuz besh) so‘mni tashkil qildi.
Guliston tumani Boyovut hududida faoliyat ko‘rsatayotgan “Sirdaryo siri” fermer xo‘jaligi yer maydoni o‘rganilganda fermer xo‘jaligi ijarasida bo‘lgan 260q (yangi xaritada 5095q)-konturdagi ball boniteti 42 ball bo‘lgan 1,2 gektar yer maydonida 35-45 sm yerning ustki unumdor qatlamini olib chiqib ketilganligi maʼlum bo‘ldi. Bu holatda yer maydoni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishi natijasida yetkazilgan zarar summasi 523 891 166 (besh yuz yigirma uch million sakkiz yuz to‘qson bir ming bir yuz oltmish olti so‘m) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yer qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish yuzasidan belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga daʼvo arizalari kiritilmoqda.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan yer maydonlarini saqlash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilishlar boshlamaslik yuzasidan mahallalarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.
K. Qodirov , "O‘zagroinspeksiya"ning Sirdaryo viloyat boshqarmasi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi bosh mutaxassisi

Violations are being detected in connection with damage to agricultural land
The Department of Control of the Use of Agricultural Lands of the Syrdarya Regional Department of "Uzagroinspektsiya" is constantly monitoring the cases that caused agricultural land to be put out of use as a result of arbitrary acquisition.
During the events, several cases of land violations were detected this year.
In particular, constructions built arbitrarily by 3 citizens on a total of 0.046 hectares of irrigated arable land with 61 points credit rating on the 11q-contour of the agricultural map of "A. Temur" massif of Gulistan district were found. The amount of damage caused in this case, which caused land to be withdrawn from agricultural use, amounted to 24,100,033 (twenty-four million one hundred thousand thirty-three) soums.
In the same situation, another citizen working in the area of ​​N. Mahmudov massif, Boyovut district, belonging to the "Sherbota Bobo" farm, in section 74 (4049)-contour with a credit score of 49, arbitrarily set up a stable for cattle on 0.02 hectares (200 m2) of irrigated land. built a building and caused this land area to be taken out of agricultural use.
Citizen T. from the area of ​​U. Yusupov massif. B. by 135 part-contour of 0.013 hectares of irrigated land with a credit score of 50, as a result of which he arbitrarily built a barn building for livestock, and caused this land to be withdrawn from agricultural use. In this case, the amount of damage was 16,943,305 (sixteen million nine hundred and forty-three thousand three hundred and five) soums.
It is known that 35-45 cm of the upper fertile layer of the soil was taken out of the 1.2 hectares of land with a credit score of 42 points in the 260 sq km (5095 sq km on the new map) area of ​​the farm leased by the farm "Syrdaryo Siri" operating in Boyovut region of Gulistan district. it happened. In this case, the amount of damage caused as a result of leaving the land area from agricultural use amounted to 523 891 166 (five hundred twenty three million eight hundred ninety one thousand one hundred sixty six soums).
Claims are being submitted to the law enforcement agencies in accordance with the established procedure in order to prevent land violations and recover the amount of damage caused.
In addition, extensive campaigning is being carried out in the neighborhoods to protect agricultural land types, especially irrigated land areas, not to take illegal possession and start constructions arbitrarily.
K. Kadyrov, Sirdarya regional office of "Uzagroinspektsiya". from agricultural land chief specialist of the utilization control branch