Urug‘lik don tayyorlash sexlari tomonidan 251 ming, 600 tonna yoki 97,4 foiz urug‘lik don qayta ishlanib, ekishga tayyor holatga keltirilgan
4 Dekabr 2023 2576
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda “O‘zagroinspeksiya” axborot xizmati rahbari Xolida Shodiyeva maʼlum qildi:
Qishloq xo‘jaligi sohalaridagi qonun va qonunosti hujjatlariga rioya qilinishi va ijrosi yuzasidan Inspeksiya xodimlari tomonidan  joriy yilda 61 289 ta monitoringlar o‘tkazilib, tashkilot va korxonalarga 51 mingta ogohnomalar kiritildi. 8 ming 596 ta xo‘jalik yurituvchi subyektlarda profilaktika tadbirlari o‘tkazilib, amaliy yordamlar ko‘rsatildi.
Shuningdek, 18 ming 890 ta tekshirishlar o‘tkazilgan. bo‘lsa shundan             1 ming 506 tasi tadbirkorlik subyektlarida Biznes-ombudsmanni xabardor qilish tartibida amalga oshirilgan.
Tekshirishlar davomida aniqlangan qonunbuzarlik holatlari yuzasidan Inspeksiya vakolati doirasida huquqbuzarlarga nisbatan 7 ming 541 ta holatda maʼmuriy jarimalar qo‘llanilgan.
Shu bilan birga, 1 ming 961 ta taqdimnomalar tegishli tashkilot va idoralarga kiritilib, 471 ta materiallar qonuniy qaror qabul qilish uchun sud va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.
Shuningdek, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash bo‘yicha yog‘-moy korxonalarining paxta texnik chigitini to‘liq texnologik siklda maqsadli qayta ishlaganligi hamda ularning mahsulot sifatini tasdiqlovchi gigiyenik xulosa va muvofiqlik sertifikatlariga ega ekanligi ustidan nazorat amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, 2023-yil yanvar-noyabr holatiga jami 38 ta korxonada tekshirishlar o‘tkazilgan bo‘lib ulardan 28 ta korxona qonunchilik talablarga muvofiq faoliyat yuritayotganligi, 10 ta paxta texnik chigitni qayta ishlaydigan korxona faoliyati esa belgilangan talablarga muvofiq emasligi aniqlangan.
2024 yil hosili uchun urug‘chilik subyektlardagi 72 ta urug‘lik donni qayta ishlash sexlari tomonidan 258 ming 400  tonna urug‘lik donni saralash, dorilash va qadoqlash ishlari nazoratga olinib, tadbirlar davom ettirilmoqda.
Xususan, hozirgi kunga qadar urug‘lik don tayyorlash sexlari tomonidan 251 ming, 600 tonna yoki 97,4 foiz urug‘lik don qayta ishlanib, ekishga tayyor holatga keltirilgan.
2024 yil hosili uchun ekishga rejalashtirilgan urug‘lik don to‘dalarining 274 ming, 400 tonnasidan ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini tahlil qilish uchun namunalar tanlab olinib, 272 ming tonnasida sertifikatlashtirish ishlari amalga oshirilgan.
Mamlakatimizga import qilingan 1 mln 98 ming, 400 ming tonna, boshqa turdagi don mahsulotlaridan namunalar olinib, tahlil qilindi va 2 ming 354 ta sertifikatlar rasmiylashtirilib berildi.
Inspeksiya qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi"ning urug‘chilik yo‘nalishi tomonidan qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘ (ko‘chat)larini navdorlik va ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini aniqlash, sertifikatlashtirish yo‘nalishi bo‘yicha; buyurtmachilar bergan arizalariga asosan, 2023 yilning o‘tgan davrida jami  354 ming 537 tonna urug‘lar va 164 ming dona ko‘chatlar sertifikatlashtirilgan, shuningdek, 5 ming 918 tonna urug‘lik donlarning saqlash davridagi ekinboplik sifat ko‘rsatkichlari bo‘yicha sinovlardan o‘tkazilib xulosalar berilgan.

В зерноподготовительных цехах обработано и готово к посадке 251 тысяча 600 тонн или 97,4 процента семенного зерна.
4 Декабря 2023 2773
Об этом на брифинге в АОКА сообщила руководитель информационной службы Узагроинспекции Халида Шодиева:
В этом году Инспекцией проведено 61 289 проверок в связи с соблюдением и исполнением нормативных актов в сфере сельского хозяйства, организациям и предприятиям вынесено 51 000 предупреждений. Проведены профилактические мероприятия и оказана практическая помощь 8 596 субъектам хозяйствования.
Также проведено 18 890 проверок. Из них 1 тысяча 506 проведено в субъектах предпринимательства в порядке информирования Бизнес-омбудсмена.
Административные штрафы применены к правонарушителям в 7541 случае, отнесенном к компетенции инспекции, в связи со случаями нарушений законодательства, выявленными в ходе проверок.
При этом в соответствующие организации и ведомства было подано 1961 представление, а 471 материал направлен в суды и другие правоохранительные органы для принятия правовых решений.
Также в целях обеспечения пищевой безопасности осуществляется контроль за целенаправленной переработкой технических семян хлопчатника в полном технологическом цикле маслонефтяных предприятий и наличием у них гигиенических заключений и сертификатов соответствия, подтверждающих качество продукции.
В частности, по состоянию на январь-ноябрь 2023 года всего проверено 38 предприятий, установлено, что 28 из них работают в соответствии с требованиями законодательства, а 10 предприятий по переработке технических семян хлопчатника не соответствуют установленным требованиям.
Сортировка, обработка и упаковка 258 тысяч 400 тонн семенного зерна урожая 2024 года 72 цехами по переработке семенного зерна семеноводческих предприятий находится под контролем и работы продолжаются.
В частности, в зерноподготовительных цехах обработано и готово к посеву 251 тысяча 600 тонн или 97,4 процента семенного зерна.
Из 274 тысяч 400 тонн семенных гроздей, запланированных к посадке под урожай 2024 года, отобраны образцы для анализа показателей качества урожая, на 272 тысячах тонн проведены сертификационные работы.
Отобраны и проанализированы пробы от 1 миллиона 98 тысяч 400 тысяч тонн другой зерновой продукции, импортированной в нашу страну, и выдано 2 тысячи 354 сертификата.
По семеноводческому направлению «Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции» при Инспекции по направлению определения и сертификации семян (саженцев) сельскохозяйственных культур, на основании заявок заказчиков, в истекшем периоде 2023 года всего Сертифицировано 354 тыс. 537 тонн семян и 164 тыс. штук саженцев, а также 5 тыс. 918 тонн семян проверены на качественные показатели в период хранения.Приведены выводы.