KELGUSI YIL HOSILI UCHUN SARA URUG‘LIK G‘ALLA YETISHTIRISHDAGI DOLZARB VAZIFALAR
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirishda kafolatlangan urug‘liklar bilan ta’minlash eng muhim va dolzarb jarayon bo‘lib, aprobatsiya ko‘rigini sifatli o‘tkazilishini talab qiladi.
Xorazm viloyati iqlim sharoitida boshoqli don ekinlari urug‘lik maydonlarida dala aprobatsiya ko‘riklari har yili may oyida g‘allaning sut, mum pishishi va pishish fazalarida aprobatsiya o‘tkazuvchi komissiyalar tomonidan o‘tkaziladi.
Viloyatimizda joriy yilda 74 ta fermer, elita urug‘lik xo‘jaliklari hamda Ilmiy tadqiqot institutlarining jami 2099 gektar urug‘lik g‘alla maydonlarida 7500 tonna  sifatli va sara urug‘lik don tayyorlash belgilangan.
Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi 641-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazilishiga qat’iy amal qilish, navga xos bo‘lmagan aralashmalari va begona o‘tlar mavjud maydonlarni urug‘likdan chiqarish va yaroqsiz deb topish bo‘yicha nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
O‘zagroinspeksiyaning Xorazm viloyat boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi «Urug‘chilik to‘g‘risida» gi Qonunining tegishli moddalariga asosan urug‘lik  don qabul qilish maskanlari hamda “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” tizimidagi urug‘lik sexlarining javobgar shaxslariga joriy yilda urug‘lik materiallarini qabul qilishda g‘alla navlarining aralashib ketmasligi uchun alohida joylashtirilishida va saqlanishida me’yorlar talabiga amal qilinishi hamda aprobatsiya komissiyasi rahbarlari nomiga belgilangan talablar asosida dala aprobatsiya ko‘riklarni o‘tkazish bo‘yicha ogohlantirish xatlari berildi.
Amalga oshirilayotgan mazkur tadbirlar natijasida viloyatda 2026-yil g‘alla hosili uchun navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan, serhosil urug‘lik don jamg‘arish maqsad qilingan.
D.Qutlimuratov,
“O‘zagroinspeksiya”ning Xorazm viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishi va ta’minotini nazorat qilish sho‘basi yetakchi mutahassisi.

АКТУАЛЬНЫЕ ЗАДАЧИ ПО ВЫРАЩИВАНИЮ ВСЕХ ПОСЕВНЫХ ЗЕРНОВЫХ КУЛЬТУР ДЛЯ УРОЖАЯ СЛЕДУЮЩЕГО ГОДА
Обеспечение гарантированными семенами является наиболее важным и неотложным процессом для достижения высокой урожайности и производства качественной продукции из сельскохозяйственных культур, и оно требует проведения высококачественных испытаний на соответствие требованиям.
В природно-климатических условиях Хорезмской области полевые приемочные осмотры посевов зерновых культур проводятся ежегодно в мае приемочными комиссиями в фазы молочной, восковой и налива зерна.
В этом году 74 фермерских хозяйства, элитных семеноводческих хозяйств и научно-исследовательских институтов нашего региона планируют произвести 7500 тонн высококачественного и отборного семенного материала на общей площади семенных полей 2099 гектаров.
Областным управлением и районными отделами инспекции проводятся контрольные мероприятия по строгому соблюдению приемочного контроля посевных площадей зерновых культур, отсеву и признанию непригодными площадей с несортовыми примесями и сорняками, исходя из требований Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 12 октября 2021 года № 641.
Хорезмское областное управление Узагроинспекции в соответствии с соответствующими статьями Закона Республики Узбекистан «О семеноводстве» направило предупредительные письма ответственным лицам пунктов приема семенного зерна и семенных цехов системы «Центр развития семеноводства», обязывая их соблюдать требования нормативов по раздельному размещению и хранению сортов зерна при приеме семенных материалов текущего года, не допускать смешивания, а руководителям приемочной комиссии – проводить полевые приемочные проверки на основе установленных требований.
В результате проводимых мероприятий в регионе планируется накопить высокоурожайный семенной материал с высокими сортовыми показателями качества для урожая зерна 2026 года.
Д. Кутлимуратов,
Ведущий специалист отдела контроля за производством и поставкой семян сельскохозяйственных культур Хорезмского областного управления Узагроинспекции.