KELGUSI YIL HOSILI UCHUN SARA URUG‘LIK G‘ALLA YETISHTIRISHDAGI DOLZARB VAZIFALAR
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirishda kafolatlangan urug‘liklar bilan ta’minlash eng muhim va dolzarb jarayon bo‘lib, aprobatsiya ko‘rigini sifatli o‘tkazilishini talab qiladi.
Xorazm viloyati iqlim sharoitida boshoqli don ekinlari urug‘lik maydonlarida dala aprobatsiya ko‘riklari har yili may oyida g‘allaning sut, mum pishishi va pishish fazalarida aprobatsiya o‘tkazuvchi komissiyalar tomonidan o‘tkaziladi.
Viloyatimizda joriy yilda 74 ta fermer, elita urug‘lik xo‘jaliklari hamda Ilmiy tadqiqot institutlarining jami 2099 gektar urug‘lik g‘alla maydonlarida 7500 tonna  sifatli va sara urug‘lik don tayyorlash belgilangan.
Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi 641-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazilishiga qat’iy amal qilish, navga xos bo‘lmagan aralashmalari va begona o‘tlar mavjud maydonlarni urug‘likdan chiqarish va yaroqsiz deb topish bo‘yicha nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
O‘zagroinspeksiyaning Xorazm viloyat boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi «Urug‘chilik to‘g‘risida» gi Qonunining tegishli moddalariga asosan urug‘lik  don qabul qilish maskanlari hamda “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” tizimidagi urug‘lik sexlarining javobgar shaxslariga joriy yilda urug‘lik materiallarini qabul qilishda g‘alla navlarining aralashib ketmasligi uchun alohida joylashtirilishida va saqlanishida me’yorlar talabiga amal qilinishi hamda aprobatsiya komissiyasi rahbarlari nomiga belgilangan talablar asosida dala aprobatsiya ko‘riklarni o‘tkazish bo‘yicha ogohlantirish xatlari berildi.
Amalga oshirilayotgan mazkur tadbirlar natijasida viloyatda 2026-yil g‘alla hosili uchun navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan, serhosil urug‘lik don jamg‘arish maqsad qilingan.
D.Qutlimuratov,
“O‘zagroinspeksiya”ning Xorazm viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishi va ta’minotini nazorat qilish sho‘basi yetakchi mutahassisi.

URGENT TASKS IN GROWING ALL-SEED GRAIN FOR NEXT YEAR'S HARVEST
Providing guaranteed seeds for high yields and quality products from agricultural crops is the most important and urgent process, requiring high-quality approval testing.
In the climatic conditions of the Khorezm region, field approval tests in seed fields of cereal crops are conducted annually in May by approval commissions during the milk, wax and ripening phases of grain.
In our region, this year, 74 farmers, elite seed farms and scientific research institutes are planning to produce 7,500 tons of high-quality and selected seed grain on a total of 2,099 hectares of seed grain fields.
The regional department and district departments of the inspection are carrying out control measures to strictly adhere to the requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 641 dated October 12, 2021, to conduct approval inspections in seed grain fields, to remove from seed and declare unfit areas with non-varietal mixtures and weeds.
In accordance with the relevant articles of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Seed Production", the Khorezm regional department of the Uzagroinspection issued warning letters to the responsible persons of seed grain acceptance facilities and seed workshops of the "Seed Production Development Center" system, to comply with the requirements of the standards for separate placement and storage of grain varieties when receiving seed materials this year, and to the heads of the approval commissions to conduct field approval inspections based on the established requirements.
As a result of these ongoing activities, the region aims to accumulate high-yielding seed grain with high varietal quality indicators for the 2026 grain harvest.
D. Kutlimuratov,
Leading specialist of the Department for Control over the Production and Supply of Agricultural Crop Seeds of the Khorezm Regional Department of the Uzagroinspektsia.