KELGUSI YIL HOSILI UCHUN PUXTA TAYYORGARLIK!
Urug‘lik don yetishtirish qishloq xo‘jaligi rivoji, umuman, yurtimiz iqtisodiyotini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Katta tajriba, mashaqqatli mehnat evaziga yetishtirilgan urug‘lik don fermer xo‘jaligi uchun daromad manbai bo‘lish bilan birga kelgusi yil hosili mo‘l bo‘lishida ham muhim ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11 sentyabrdagi “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi to‘g‘risidagi PF-158-sonli Farmonida  Qishloq xo‘jaligida hosildorlik va rentabellik darajasini keskin oshirish belgilab berilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yili Namanganlik ilg‘or bobodehqon fermerlarimiz tomonidan, har gektari 80-90 sentnerdan mo‘l-ko‘l hosil olishib, ichki imkoniyatlardan ortgan holda 1100 tonnadan ziyodroq urug‘lik bug‘doy donlarini muvofiqlik sertifikati olgan holda boshqa viloyatlardagi fermer xo‘jaliklariga yetkazib berilgan edi.
Shu bilan birga Rossiya Federatsiyasidan bizning iqlim va tuproq sharoitiga mos keluvchi super elita, elita urug‘lari olib kelinib, sifatli urug‘lik olish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Joriy yilda viloyatimizda 2025 yil hosilidan 224 ta fermer xo‘jaliklari, elita urug‘lik xo‘jaliklari, ilmiy tadqiqot institutlari va 4 ming 300 gektar urug‘lik g‘alla maydonlarda boshoqli don ekinlarning 16 ta navidan jami 17 ming tonna sifatli sara urug‘lik don tayyorlash rejalashtirilgan.
Inspeksiyaning Namangan viloyati boshqarmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 12 oktabrdagi 641-sonli qarorining 3-ilovasi bilan tasdiqlangan, “Urug‘lik uchun ekilgan maydonlarda qishloq xo‘jalik ekinlarini aprobatsiya qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom talablari asosida urug‘lik maydonlaridagi qishloq xo‘jaligi ekinlarining nav tozaligini, zararkunandalar, kasalliklar va begona o‘t bilan zararlanganligini aniqlash, urug‘lik yetishtirish uchun yaroqli deb topilgan maydonlarda yetishtiriladigan hosil hajmini aniqlash va aprobatsiya dalolatnomalarini rasmiylashtirish tartibini nazarda tutuvchi aprobatsiya  ko‘rigi o‘tkazilishi nazoratga olingan..
Aprobatsiya o‘tkazilishida asosiy e’tibor boshoqli don ekinlarining namuna uchun olingan har bir bog‘lamida boshqa navlar va ajratilishi qiyin bo‘lgan madaniy o‘simliklarning aralashmasi 3 foizdan, ajratilishi qiyin bo‘lgan begona o‘tlarning aralashmasi 2 foizdan yuqori bo‘lmasligi, nav tozaligi 95 foizdan past bo‘lganda, chang qorakuya bilan zararlanish darajasi 0,3 foiz va qattiq qorakuya bilan zararlanish darajasi 0,1 foizdan yuqori bo‘lganda, ajratilishi qiyin bo‘lgan begona o‘tlar poyalari bilan ifloslanish darajasi 2 foizdan yuqori bo‘lganda, ajratilishi qiyin bo‘lgan madaniy o‘simlik turlari bilan ifloslanish darajasi 3 foizdan yuqori bo‘lganda boshoqli don ekinlari urug‘ligi maydonlari yaroqsiz deb topiladi va urug‘lik safidan chiqariladi.
Bundan tashqari, urug‘lik g‘alla maydonlarini alohida ajratilgan kombaynlar yordamida o‘rib olish, urug‘lik donlarni qabuli qilish maskanlarini mavsumga tayyorlash, qayta ishlash korxonalarida urug‘likni qabul qilish bo‘yicha ishlarni tashkil etish yuzasidan tegishli tavsiya, ogohlantirish va yozma ko‘rsatmalar berildi.
Mazkur Nizom talablari asosida tumanlarda urug‘lik g‘alla maydonlarida sifatli aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazilishida Inspeksiyaning Namangan viloyati boshqarmasi va tuman bo‘lim xodimlari tomonidan doimiy nazorat ishlari olib borilmoqda.
Isomitdinov Nariman Ismanovich
«O‘zagroinspeksiya»ning Namangan viloyati boshqarmasi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini yetishtirilishini nazorat qilish” sho‘basi boshlig‘i

ТЩАТЕЛЬНАЯ ПОДГОТОВКА К УРОЖАЮ СЛЕДУЮЩЕГО ГОДА!
Производство семенного материала играет важную роль в развитии сельского хозяйства и в целом в подъёме экономики нашей страны. Посевной материал, выращенный благодаря большому опыту и упорному труду, является не только источником дохода для хозяйства, но и играет важную роль в обеспечении богатого урожая в следующем году. Указ Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № УФ-158 «О стратегии «Узбекистан – 2030» предусматривает резкое повышение производительности и рентабельности в сельском хозяйстве.
По имеющимся данным, в 2024 году наши передовые фермеры из Намангана, получив богатый урожай в 80-90 центнеров с гектара, превысили внутренние возможности и сдали хозяйствам других регионов более 1100 тонн семенного зерна пшеницы с сертификатами соответствия.
В это же время из Российской Федерации завозились суперэлитные и элитные семена, подходящие для наших климатических и почвенных условий, и налаживалась практика получения высококачественных семян.
В текущем году в нашем регионе из урожая 2025 года планируется получить в 224 фермерских хозяйствах, элитных семеноводческих хозяйствах, научно-исследовательских институтах на 4300 гектарах семенных полей 16 сортов зерновых культур в объеме 17 тысяч тонн высококачественного семенного материала.
Наманганское областное управление инспекции взяло под контроль проведение аттестационной проверки, которая предусматривает порядок определения сортовой чистоты сельскохозяйственных культур на семенных полях, их зараженности вредителями, болезнями и сорняками, определения объемов выращивания сельскохозяйственных культур на площадях, признанных пригодными для производства семян, и выдачи аттестационных удостоверений, исходя из требований Положения «О порядке аттестации сельскохозяйственных культур на семенных полях», утвержденного приложением 3 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641.
При приемке особое внимание уделяется тому, чтобы в каждой партии зерновых культур, взятой для отбора проб, содержалось не более 3% примесей других сортов и трудноотделимых культурных растений, а также не более 2% трудноотделимых сорняков. При сортовой чистоте менее 95%, зараженности мучнистой росой более 0,3%, твердой мучнистой росой более 0,1%, зараженности трудноотделимыми стеблями сорняков более 2%, зараженности трудноотделимыми видами культурных растений более 3% зерновые культуры признаются непригодными и снимаются с посевного ряда.
Кроме того, даны соответствующие рекомендации, предупреждения и письменные указания по уборке семенных полей отдельными комбайнами, подготовке пунктов приема семенного зерна к сезону, организации работы по приему семян на перерабатывающих предприятиях.
На основании требований настоящего Положения Наманганским областным управлением инспекции и сотрудниками районного управления осуществляется постоянный контроль за проверкой качества семенного материала на посевах в районах.
Исомитдинов Нариман Исманович
Начальник отдела «Контроль за выращиванием семян сельскохозяйственных культур» Наманганского областного управления «Узагроинспекции»