Joriy yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtiruvchi subyektlar o‘rtasida o‘tkazilgan tanlov natijalari
8 Iyun 2023 3347
“O‘zagroinspeksiya”ga qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishi sohasida bir qator huquqlar va vakolatlar berilgan bo‘lib, qishloq xo‘jaligi ekinlarining ekiladigan urug‘larini yetishtirish, tayyorlash, qayta ishlash, saqlash va realizatsiya qilishni texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiq amalga oshirilishi ustidan nazorat olib boradi.
O‘tgan 2022 yilda qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini yetishtirishga ixtisoslashtirilgan hududlar belgilangan bo‘lib, ushbu hududlarda 2023 yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtirish vakolatiga ega bo‘lish uchun 119 ta tumanlar hokimliklari tomonidan  tanlov o‘tkazilishi belgilangan.
Urug‘lik paxta xom-ashyosi yetishtirish huquqiga ega bo‘lish uchun xo‘jaliklar o‘rtasida o‘tkaziladigan tanlovlar hukumatning tegishli qaror va meʼyorlari asosida o‘tkaziladi.
Shu maqsadda, joylardagi tanlov ishchi guruhlariga 3 793 nafar talabgordan arizalar tushgan bo‘lib, shundan 3 187 nafari g‘olib deb topilgan, qolgan 606 nafar subyektlar turli sabablarga ko‘ra urug‘lik paxta yetishtirishga noloyiq deb topilgan.
Mazkur tanlovlarning shaffoflik va adolat tamoyillari asosida o‘tkazilishi o‘rganilganda ayrim viloyat va tumanlarda bir qator qonunbuzilish holatlari mavjudligi aniqlandi.
Jumladan, Hukumat qarori bilan tasdiqlangan nizomda tanlovlarni o‘tkazish muddatlari, baholash tartibi va taqdim etiladigan hujjatlar to‘g‘risidagi maʼlumotlar aniq belgilangan bo‘lishiga qaramasdan, 62 ta tumanlarda tanlovlarning belgilangan muddatlarda o‘tkazilmaganligi aniqlandi.
Xususan, Andijon va Farg‘ona viloyatlarida 11 ta tumanda, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida 7 ta tumanda, Namanganda 9 ta, Qashqadaryoda 6 ta, Jizzaxda 5 ta, Sirdaryoda 4 ta, Xorazmda 2 ta tumanlardagi tanlovlar belgilangan muddatlarda o‘tkazilmagan.
Shuningdek, 350 ta holatda tanlov g‘oliblarining to‘plagan o‘rtacha ballari noto‘g‘ri hisoblangan bo‘lib, bu ko‘rsatkich Andijon viloyatida 150 ta, Jizzaxda 73 ta, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 46 ta, Toshkent viloyatida 29 ta, Buxoroda 17 ta, Navoiyda 11 ta, Xorazmda 9 ta, Samarqandda 8 ta, Farg‘onada 5 ta, Sirdaryo va Namangan viloyatlarida esa 1 tadan talabgorlarda kuzatilgan.
Bundan tashqari, talabgorlar tomonidan tanlov komissiyasiga taqdim etiladigan hujjatlarning holati o‘rganilganda jami 239 ta holatda talab etiladigan hujjatlar to‘liq bo‘lmaganligi aniqlandi.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatining Toshloq, Dang‘ara, Buvayda va Uchko‘prik tumanlaridagi jami 25 nafar subyektlarning 240 gektar maydoni ushbu tumanlarga urug‘lik yetishtirish uchun ajratilgan maydonga nisbatan oshiqcha olingani kuzatildi.
Bundan tashqari, urug‘lik paxta yetishtirish vakolatiga ega bo‘lish uchun tanlovlar faqat ixtisoslashtirilgan hududlardagi subyektlar o‘rtasida o‘tkazilishi lozim bo‘lsada, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida ushbu talabga rioya qilinmasdan 29 nafar subyektlarning 1 341 gektar maydoni tanlov g‘olibi deb topilgan.
O‘rganishlar natijasida, tumanlarda tashkil qilingan tanlov komissiyalari tomonidan ushbu tadbirning o‘tkazilishi davomida aniqlangan qonunbuzilishlarni bartaraf etish va kelgusida takrorlanishining oldini olish maqsadida 48 ta ogohnoma, 134 ta bajarilishi majburiy xarakterga ega bo‘lgan yozma ko‘rsatma, 20 ta taqdimnoma tuman ishchi guruhlariga kiritildi va 3 ta maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilib, 2 ta holatda aniqlangan qonunbuzilishi bo‘yicha to‘plangan materiallar qonuniy chora ko‘rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga kiritildi.
Bugungi kunda, urug‘lik paxta yetishtirish vakolatiga ega bo‘lgan 3 187 nafar fermer xo‘jaliklari, 51 ta maxsus elita urug‘chilik xo‘jaliklari, 17 ta ilmiy tadqiqot institutlari ilmiy tajriba stansiyalarining qariyb 102 ming gektar maydonlarida 22 ta ertapishar, 5 ta o‘rtapishar, 3 ta ingichka tolali, 24 ta istiqbolli va 50 dan ortiq yangi g‘o‘za navlarining yuqori avlodli urug‘liklarini yetishtirishda agrotexnik tadbirlarning optimal muddatlarda o‘tkazilishi monitoring qilib borilmoqda.
N.Ismailov, M.Kurbanbayev, I.Gulmuratov, “O‘zagroinspeksiya” Qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish boshqarmasi

Итоги конкурса хлопководов-семянников урожая текущего года
«Узагроинспекция» наделена рядом прав и полномочий в области семеноводства сельскохозяйственных культур, технического регулирования выращивания, подготовки, переработки, хранения и реализации семян сельскохозяйственных культур, осуществляет надзор за его выполнением в соответствии с требованиями нормативных документов в данной области. .
В 2022 году определены специализированные участки по выращиванию семян сельскохозяйственных культур, и на этих участках принято решение о проведении конкурса хокимами 119 районов на получение разрешения на выращивание хлопчатника-сырца урожая 2023 года.
Конкурсы среди фермерских хозяйств на получение права выращивания хлопкового сырья проводятся на основании соответствующих постановлений и норм правительства.
С этой целью в местные селекционные рабочие группы поступили заявки от 3793 претендентов, из которых 3187 признаны победителями, а остальные 606 субъектов признаны непригодными для возделывания хлопчатника-сырца по разным причинам.
При проведении данных выборов на принципах открытости и справедливости было установлено, что в некоторых регионах и районах имеет место ряд нарушений законодательства.
В частности, несмотря на то, что в положениях, утвержденных решением Правительства, четко определены сроки проведения выборов, порядок оценки и сведения о представляемых документах, было установлено, что в 62 округах выборы не проводились.
В частности, выборы в 11 районах Андижанской и Ферганской областей, 7 районах Самаркандской и Сурхандарьинской областей, 9 районах Наманганской области, 6 районах Кашкадарьинской области, 5 районах Джизакской области, 4 районах Сырдарьинской области и 2 районах Хорезма не были проведены в установленные сроки. указанные сроки.
Также в 350 случаях неправильно подсчитаны средние баллы победителей конкурса, этот показатель составил 150 в Андижанской области, 73 в Джизакской, 46 в Республике Каракалпакстан, 29 в Ташкентской области, 17 в Бухарской, 11 в Навоийской, 9 в Хорезмской, 8 в Самаркандской, 5 в Ферганской и по 1 в Сырдарьинской и Наманганской областях.
Кроме того, при изучении состояния документов, представленных абитуриентами в приемную комиссию, было установлено, что требуемые документы были неполными в общей сложности в 239 случаях.
Также было отмечено, что на 240 га из 25 субъектов в Тошлокском, Дангаринском, Бувайдинском и Учкоприкском районах Ферганской области отведено больше площади, отведенной для семеноводства в этих районах.
Кроме того, для получения полномочий на выращивание хлопка-сырца конкурсы должны проводиться только среди субъектов в специализированных районах, а в Сырдарьинской и Ташкентской областях, без соблюдения этого требования, победителями конкурса признаны 1341 га 29 субъектов. , нашел.
По результатам проведенных исследований отборочными комиссиями, созданными в районах, вынесено 48 предупреждений, 134 обязательных письменных предписания, 20 представлений участковому в целях устранения нарушений законодательства и недопущения их повторения в будущем. составлено 3 административных протокола, а собранные материалы о нарушении законодательства по 2 делам переданы в правоохранительные органы для возбуждения уголовного дела.
На сегодняшний день насчитывается 3187 фермерских хозяйств, уполномоченных выращивать хлопчатник-сырец, 51 специальное элитное семеноводческое хозяйство, 17 научно-исследовательских институтов, 22 утренника, 5. Выполнение агротехнических мероприятий в оптимальные сроки для выращивания высокогенерационных семян среднерослых, Ведется мониторинг 3 тонковолокнистых, 24 перспективных и более 50 новых сортов хлопчатника.
Н.Исмаилов, М.Курбанбаев, И.Гулмуратов, «Узагроинспекция» Отдел контроля за выращиванием семян сельскохозяйственных культур