Joriy yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtiruvchi subyektlar o‘rtasida o‘tkazilgan tanlov natijalari
8 Iyun 2023 3347
“O‘zagroinspeksiya”ga qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishi sohasida bir qator huquqlar va vakolatlar berilgan bo‘lib, qishloq xo‘jaligi ekinlarining ekiladigan urug‘larini yetishtirish, tayyorlash, qayta ishlash, saqlash va realizatsiya qilishni texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiq amalga oshirilishi ustidan nazorat olib boradi.
O‘tgan 2022 yilda qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini yetishtirishga ixtisoslashtirilgan hududlar belgilangan bo‘lib, ushbu hududlarda 2023 yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtirish vakolatiga ega bo‘lish uchun 119 ta tumanlar hokimliklari tomonidan  tanlov o‘tkazilishi belgilangan.
Urug‘lik paxta xom-ashyosi yetishtirish huquqiga ega bo‘lish uchun xo‘jaliklar o‘rtasida o‘tkaziladigan tanlovlar hukumatning tegishli qaror va meʼyorlari asosida o‘tkaziladi.
Shu maqsadda, joylardagi tanlov ishchi guruhlariga 3 793 nafar talabgordan arizalar tushgan bo‘lib, shundan 3 187 nafari g‘olib deb topilgan, qolgan 606 nafar subyektlar turli sabablarga ko‘ra urug‘lik paxta yetishtirishga noloyiq deb topilgan.
Mazkur tanlovlarning shaffoflik va adolat tamoyillari asosida o‘tkazilishi o‘rganilganda ayrim viloyat va tumanlarda bir qator qonunbuzilish holatlari mavjudligi aniqlandi.
Jumladan, Hukumat qarori bilan tasdiqlangan nizomda tanlovlarni o‘tkazish muddatlari, baholash tartibi va taqdim etiladigan hujjatlar to‘g‘risidagi maʼlumotlar aniq belgilangan bo‘lishiga qaramasdan, 62 ta tumanlarda tanlovlarning belgilangan muddatlarda o‘tkazilmaganligi aniqlandi.
Xususan, Andijon va Farg‘ona viloyatlarida 11 ta tumanda, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida 7 ta tumanda, Namanganda 9 ta, Qashqadaryoda 6 ta, Jizzaxda 5 ta, Sirdaryoda 4 ta, Xorazmda 2 ta tumanlardagi tanlovlar belgilangan muddatlarda o‘tkazilmagan.
Shuningdek, 350 ta holatda tanlov g‘oliblarining to‘plagan o‘rtacha ballari noto‘g‘ri hisoblangan bo‘lib, bu ko‘rsatkich Andijon viloyatida 150 ta, Jizzaxda 73 ta, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 46 ta, Toshkent viloyatida 29 ta, Buxoroda 17 ta, Navoiyda 11 ta, Xorazmda 9 ta, Samarqandda 8 ta, Farg‘onada 5 ta, Sirdaryo va Namangan viloyatlarida esa 1 tadan talabgorlarda kuzatilgan.
Bundan tashqari, talabgorlar tomonidan tanlov komissiyasiga taqdim etiladigan hujjatlarning holati o‘rganilganda jami 239 ta holatda talab etiladigan hujjatlar to‘liq bo‘lmaganligi aniqlandi.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatining Toshloq, Dang‘ara, Buvayda va Uchko‘prik tumanlaridagi jami 25 nafar subyektlarning 240 gektar maydoni ushbu tumanlarga urug‘lik yetishtirish uchun ajratilgan maydonga nisbatan oshiqcha olingani kuzatildi.
Bundan tashqari, urug‘lik paxta yetishtirish vakolatiga ega bo‘lish uchun tanlovlar faqat ixtisoslashtirilgan hududlardagi subyektlar o‘rtasida o‘tkazilishi lozim bo‘lsada, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida ushbu talabga rioya qilinmasdan 29 nafar subyektlarning 1 341 gektar maydoni tanlov g‘olibi deb topilgan.
O‘rganishlar natijasida, tumanlarda tashkil qilingan tanlov komissiyalari tomonidan ushbu tadbirning o‘tkazilishi davomida aniqlangan qonunbuzilishlarni bartaraf etish va kelgusida takrorlanishining oldini olish maqsadida 48 ta ogohnoma, 134 ta bajarilishi majburiy xarakterga ega bo‘lgan yozma ko‘rsatma, 20 ta taqdimnoma tuman ishchi guruhlariga kiritildi va 3 ta maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilib, 2 ta holatda aniqlangan qonunbuzilishi bo‘yicha to‘plangan materiallar qonuniy chora ko‘rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga kiritildi.
Bugungi kunda, urug‘lik paxta yetishtirish vakolatiga ega bo‘lgan 3 187 nafar fermer xo‘jaliklari, 51 ta maxsus elita urug‘chilik xo‘jaliklari, 17 ta ilmiy tadqiqot institutlari ilmiy tajriba stansiyalarining qariyb 102 ming gektar maydonlarida 22 ta ertapishar, 5 ta o‘rtapishar, 3 ta ingichka tolali, 24 ta istiqbolli va 50 dan ortiq yangi g‘o‘za navlarining yuqori avlodli urug‘liklarini yetishtirishda agrotexnik tadbirlarning optimal muddatlarda o‘tkazilishi monitoring qilib borilmoqda.
N.Ismailov, M.Kurbanbayev, I.Gulmuratov, “O‘zagroinspeksiya” Qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish boshqarmasi

The results of the competition between seed cotton growers from the current year's crop
"Uzagroinspeksiya" has been granted a number of rights and powers in the field of agricultural seed production, technical regulation of cultivation, preparation, processing, storage and sale of agricultural seed. supervises its implementation in accordance with the requirements of regulatory documents in the field.
In 2022, specialized areas for the cultivation of seeds of agricultural crops were determined, and in these areas, it was decided to hold a competition by the hokims of 119 districts in order to be authorized to grow seed cotton from the harvest of 2023.
Competitions held among farms for obtaining the right to grow seed cotton raw materials are held on the basis of relevant decisions and norms of the government.
For this purpose, local selection working groups received applications from 3,793 applicants, of which 3,187 were recognized as winners, and the remaining 606 subjects were deemed unfit for seed cotton cultivation for various reasons.
When conducting these elections based on the principles of transparency and justice, it was found that there are a number of violations of the law in some regions and districts.
In particular, although the regulations approved by the Government's decision clearly define the dates of the elections, the evaluation procedure and information about the documents to be submitted, it was found that the elections were not held in 62 districts.
In particular, elections in 11 districts in Andijan and Fergana regions, 7 districts in Samarkand and Surkhandarya regions, 9 districts in Namangan, 6 districts in Kashkadarya, 5 districts in Jizzakh, 4 districts in Syrdarya, and 2 districts in Khorezm were not held within the specified time limits.
Also, in 350 cases, the average scores of the competition winners were calculated incorrectly, this figure was 150 in Andijan region, 73 in Jizzakh, 46 in the Republic of Karakalpakstan, 29 in Tashkent region. , 17 in Bukhara, 11 in Navoi, 9 in Khorezm, 8 in Samarkand, 5 in Fergana, and 1 each in Syrdarya and Namangan regions.
In addition, when studying the status of the documents submitted by the applicants to the selection commission, it was found that the required documents were incomplete in a total of 239 cases.
It was also observed that 240 hectares of total 25 subjects in Toshloq, Dangara, Buvayda and Uchkoprik districts of Fergana region were taken more than the area allocated for seed cultivation in these districts.
In addition, in order to obtain the authority to grow seed cotton, contests should be held only among subjects in specialized regions, but in Syrdarya and Tashkent regions, without complying with this requirement, 1,341 hectares of 29 subjects were considered the winners of the contest. found.
As a result of the studies, 48 ​​warnings, 134 mandatory written instructions, 20 submissions to the district worker were issued by the selection commissions established in the districts in order to eliminate violations of the law and prevent their recurrence in the future. groups, and 3 administrative reports were drawn up, and the materials collected on the violation of the law in 2 cases were submitted to law enforcement agencies for legal action.
Today, there are 3,187 farms authorized to grow seed cotton, 51 special elite seed farms, 17 scientific research institutes, 22 early mornings, 5 The implementation of agrotechnical activities in the optimal terms for the cultivation of high-generation seeds of medium-sized, 3 thin-fiber, 24 promising and more than 50 new cotton varieties is being monitored.
N. Ismailov, M. Kurbanbayev, I. Gulmuratov, "Uzagroinspeksiya" Department of control over cultivation of seeds of agricultural crops