Vaqtincha saqlovga olingan bug‘doyning sifat ko‘rsatkichlari nazoratda
Hukumatning "2024-yil hosilidan bug‘doy xarid qilish va ichki bozorda narxlar barqarorligini taʼminlash chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi qarorida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va to‘liq bajarilishi ustidan Inspeksiya tomonidan kunlik qatʼiy nazorat o‘rnatilib, bir qator ishlar amalga oshirildi.
Qaror ijrosi yuzasidan, don qabul qiluvchi korxonalarda jamg‘arma hisobiga qabul qilingan hamda vaqtincha saqlanayotgan bug‘doyni saqlanishi va birja savdolariga qo‘yilishida bug‘doyni sifat ko‘rsatkichlari ustidan kunlik monitoring olib borish hamda davlat resursiga xarid qilingan tovar bug‘doyning sifatli saqlanishini taʼminlash maqsadida ochiq maydonlardagi donni shoxobchaning yopiq sig‘imli omborlariga joylashtirish nazoratga olingan.
Bugungi kunda, 2024-yil hosilidan ochiq maydonga qabul qilingan 2 mln. 18 ming 370 tonna bug‘doydan 30 sentyabr holatiga 1 mln. 553 ming 299 tonnasi ( 77,0 foizi) yopiq sig‘imlarga kiritildi va hozirda 476 ming 85 tonnasi (23,0 foizi) ochiq maydonlarda qolmoqda.
Shuningdek, hukumatning “Qishloq xo‘jaligida erkin bozor munosabatlarini yana-da rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari belgilanganligi munosabati bilan ayrim qarorlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan Inspeksiyaning viloyat boshqarmalariga 2024-yil hosilidan boshlab bug‘doy partiyalari bo‘yicha tabiiy kamayish miqdorini don korxonalari elevatorlari va omborlarida 1 foizdan va don qabul qilish shoxobchalarida 2 foizdan oshmasligini qatʼiy nazoratga olingan.

Качественные показатели временно хранящейся пшеницы находятся под контролем
Установлен строгий ежедневный контроль со стороны Инспекции за своевременным и полным выполнением задач, поставленных в постановлении правительства «О мерах по обеспечению закупок пшеницы урожая 2024 года и стабильности цен на внутреннем рынке», и выполняется ряд мероприятий.
В связи с исполнением решения осуществляется ежедневный контроль показателей качества пшеницы, находящейся на хранении пшеницы, поступившей и временно хранящейся на фондовом счете в хлебоприемных предприятиях и поставленной на фондовый рынок, а также качества хранения пшеницы, закупленной для государственный ресурс В целях обеспечения контролировалось размещение зерна на открытых площадках на закрытых складах филиала.
Сегодня с урожая 2024 года 2 млн. 1 миллион из 18 тысяч 370 тонн пшеницы по состоянию на 30 сентября. 553 тысячи 299 тонн (77,0 процента) вошли в закрытые мощности, а сейчас 476 тысяч 85 тонн (23,0 процента) остаются на открытых площадках.
Также в связи с исполнением постановления правительства «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения в связи с установлением дополнительных мер по дальнейшему развитию свободных рыночных отношений в сельском хозяйстве» региональные управления Инспекции будут проинформированы о величина естественной убыли партий пшеницы с 1 процента на элеваторах и складах зерновых предприятий начиная с урожая 2024 года. и строго контролировалась, чтобы она не превышала 2 процентов на зерноприемных пунктах.
В целях обеспечения рационального и целевого использования зерна, полученного в качестве государственного ресурса, контроля за соблюдением нормативных документов в внутренние продажи, экспортно-импортные процессы.