Vaqtincha saqlovga olingan bug‘doyning sifat ko‘rsatkichlari nazoratda
Hukumatning "2024-yil hosilidan bug‘doy xarid qilish va ichki bozorda narxlar barqarorligini taʼminlash chora-tadbirlari to‘g‘risida" gi qarorida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va to‘liq bajarilishi ustidan Inspeksiya tomonidan kunlik qatʼiy nazorat o‘rnatilib, bir qator ishlar amalga oshirildi.
Qaror ijrosi yuzasidan, don qabul qiluvchi korxonalarda jamg‘arma hisobiga qabul qilingan hamda vaqtincha saqlanayotgan bug‘doyni saqlanishi va birja savdolariga qo‘yilishida bug‘doyni sifat ko‘rsatkichlari ustidan kunlik monitoring olib borish hamda davlat resursiga xarid qilingan tovar bug‘doyning sifatli saqlanishini taʼminlash maqsadida ochiq maydonlardagi donni shoxobchaning yopiq sig‘imli omborlariga joylashtirish nazoratga olingan.
Bugungi kunda, 2024-yil hosilidan ochiq maydonga qabul qilingan 2 mln. 18 ming 370 tonna bug‘doydan 30 sentyabr holatiga 1 mln. 553 ming 299 tonnasi ( 77,0 foizi) yopiq sig‘imlarga kiritildi va hozirda 476 ming 85 tonnasi (23,0 foizi) ochiq maydonlarda qolmoqda.
Shuningdek, hukumatning “Qishloq xo‘jaligida erkin bozor munosabatlarini yana-da rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari belgilanganligi munosabati bilan ayrim qarorlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan Inspeksiyaning viloyat boshqarmalariga 2024-yil hosilidan boshlab bug‘doy partiyalari bo‘yicha tabiiy kamayish miqdorini don korxonalari elevatorlari va omborlarida 1 foizdan va don qabul qilish shoxobchalarida 2 foizdan oshmasligini qatʼiy nazoratga olingan.

The quality indicators of temporarily stored wheat are under control
Strict daily control by the Inspectorate was established over the timely and complete fulfillment of the tasks set out in the government's decision "On measures to ensure wheat purchase from the 2024 harvest and price stability in the domestic market", and a number of things are done.
In connection with the execution of the decision, daily monitoring of the quality indicators of wheat in the storage of wheat received and temporarily stored at the fund account in grain receiving enterprises and put on stock market, as well as the quality storage of wheat purchased for the state resource For the purpose of provisioning, the placing of grain in the open areas in the closed warehouses of the branch was controlled.
Today, from the harvest of 2024, 2 mln. 1 million from 18 thousand 370 tons of wheat as of September 30. 553 thousand 299 tons (77.0 percent) were included in closed capacities, and now 476 thousand 85 tons (23.0 percent) remain in open areas.
Also, in connection with the execution of the government's decision "On amendments and additions to some decisions in connection with the establishment of additional measures for the further development of free market relations in agriculture" to the regional departments of the Inspectorate from the harvest of 2024 Since 2011, the amount of natural decrease in wheat batches has been strictly controlled to not exceed 1% in elevators and warehouses of grain enterprises and 2% in grain receiving stations.
37 thousand 161 tons of grain and 466 tons of flour products imported to our country in September 2024 were analyzed and relevant conclusions were made in order to ensure the rational and purposeful use of grains accepted as a state resource, to control compliance with regulatory documents in domestic sales, export-import processes formalized.