Maʼlumki, qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari holatini nazorat qilish sohasida jismoniy va yuridik shaxslarga davlat xizmatlarini ko‘rsatish «O‘zagroinspeksiya»ning asosiy vazifalaridan biri etib belgilangan.
Hukumatning 2023 yil 29 apreldagi 170-sonli qarori bilan tasdiqlangan maʼmuriy reglamentida Davlat xizmatlari ko‘rsatish tartiblari belgilangan bo‘lib, ushbu qaror ijrosini taʼminlash maqsadida, 2023 yil 1 sentyabridan boshlab jismoniy va yuridik shaxslarga Inspeksiya tomonidan ko‘rsatiladigan 6 turdagi davlat xizmatlaridan Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali foydalanish imkoni yaratildi.
Xizmat turlari quyidagilar:
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini davlat ro‘yxatidan va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish (https://my.gov.uz/uz/service/842);
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazish (https://my.gov.uz/uz/service/846) ;
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini ro‘yxatda turganligi to‘g‘risida maʼlumotnoma olish (https://my.gov.uz/uz/service/849);
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini hisobdan chiqarish uchun ariza yuborish (https://my.gov.uz/uz/service/847);
Traktorchi-mashinist guvohnomasini almashtirish yoki yo‘qolgani o‘rniga yangisini olish (https://my.gov.uz/uz/service/860);
Traktorchi-mashinist guvohnomasini olish uchun imtihon topshirishga ruxsat berish (https://my.gov.uz/uz/service/861).
Ushbu xizmatlarning ishga tushirilishi natijasida jismoniy va yuridik shaxslarning Inspeksiyaga kelib o‘tirmasdan, murojaatlarni elektron jo‘natish, shuningdek, ayrim xizmatlardan real vaqt rejimida elektron foydalanish imkoniyati yaratildi.
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan 74 ta murojaatlar kelib tushgan bo‘lib, ushbu murojaatlar ijrosi o‘z muddatida taʼminlandi.

Увеличивается количество обращений в Инспекцию через единый интерактивный портал госуслуг
Известно, что одной из основных задач «Узагроинспекции» является оказание государственных услуг физическим и юридическим лицам в сфере мониторинга состояния сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
Административный регламент, утвержденный постановлением правительства № 170 от 29 апреля 2023 года, определяет порядок оказания государственных услуг. В целях обеспечения реализации данного решения с 1 сентября 2023 года физические и юридические лица будут обязаны. иметь возможность пользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых Инспекцией через создан Единый интерактивный портал государственных услуг.
Виды услуг следующие:
Государственная регистрация и перерегистрация сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/842);
Временная регистрация сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/846) ;
Получение информации о регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/849);
Подача заявления на списание сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники (https://my.gov.uz/uz/service/847);
Замена удостоверения тракториста или получение нового взамен утерянного  (https://my.gov.uz/uz/service/860);
Разрешение на сдачу экзамена для получения удостоверения тракториста (https://my.gov.uz/uz/service/861).
В результате запуска данных сервисов у физических и юридических лиц появилась возможность отправлять обращения в электронном виде, а также пользоваться некоторыми услугами в электронном виде в режиме реального времени, без посещения Инспекции.
За истекший период текущего года через Единый интерактивный портал государственных услуг поступило 74 обращения физических и юридических лиц, исполнение данных обращений было обеспечено в установленные сроки.