Bugun- 30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston Respublikasida Korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi davlat siyosati va uning ustuvor yo‘nalishlari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida, O‘zbekiston “Adolat” Sotsial Demokratik  partiyasidan rais o‘rinbosari A. Raxmonov, Mafkuraviy ishlar boshqarmasi boshlig‘i F.Ziyayev va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi masʼul xodimi R.Yo‘ldoshev ishtirok etdilar.
Tadbirni Inspeksiya boshlig‘i A.Vaxabov ochib berib, - bugungi kunda korrupsiya butun dunyo kurashayotgan va hal etilishi lozim bo‘lgan muammolardan biri ekanligi va  va ushbu illat har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy to‘siqligi haqida so‘z yuritdi.
Darhaqiqat tadbirda rahbar taʼkidlanganidek, korrupsiya sohalar yuksalishiga bevosita tahdid tug‘diribgina qolmay, inson huquq va erkinliklarining poymol bo‘lishiga ham  olib keladi.
Shu bois jahon siyosatining muhim masalalari qatoridan joy olgan ushbu muammoning oldini olish va unga qarshi murosasiz kurashish bo‘yicha mamlakatimizda, shu barobarida Inspeksiyada ham bir qator ishlar amalga oshirilayotganligi to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.
Jumladan, joriy yilning 27-noyabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yana-da takomillashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-200-sonli Farmonning qabul qilinganligi va Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan Davlat dasturi ishlab chiqilganligi ham ushbu masalaning o‘ta dolzarb ekanligidan dalolatdir.
Qabul qilinayotgan bu kabi qonun va qonunosti hujjatlar har bir davlat xizmatchisining halol va shaffof, korrupsiyaviy muhitdan holi tarzda faoliyat yuritishini taqozo etishi va shunday ekan, har birimiz o‘z burch va majburiyatlarimizni anglagan holda, korrupsiyaviy holatlarning oldini olishda faol fuqarolik pozitsiyamizni ko‘rsatishimiz lozimligi uqtirildi.
Shundan so‘ng, tadbir ekspertlari - "Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yana-da takomillashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni hamda “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori ijrosiga bag‘ishlangan Yangi O‘zbekistonda konstitutsiyaviy islohotlarning ahamiyati, aholining keng qatlami, ayniqsa yoshlarning huquqiy va siyosiy madaniyatini mustahkamlash, faol fuqaroviy pozitsiyasini oshirish to‘g‘risida davra suhbatlarini olib bordilar.

В инспекции организован семинар, направленный на формирование нетерпимости к коррупции
Сегодня, 30 ноября, состоялась проверка контроля за агропромышленным комплексом при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, совместно с социал-демократической партией «Адолат» Узбекистана и Агентством по борьбе с коррупцией «Государственное по борьбе с коррупцией в Республике Узбекистан» организован круглый стол на тему «Политика и ее приоритеты».
В работе круглого стола приняли участие заместитель председателя Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» А.Рахманов, начальник управления по идеологической работе Ф.Зияев и руководитель Агентства по борьбе с коррупцией Р.Юлдашев.
Мероприятие открыл руководитель инспекции А.Вахабов, который сообщил, что сегодня коррупция является одной из проблем, с которой борется весь мир и которую необходимо решить, и что эта болезнь является серьезным препятствием на пути политического и экономического развития. развитие любого государства и общества.
Ведь, как отметил на мероприятии лидер, коррупция не только представляет прямую угрозу развитию отраслей, но и приводит к нарушению прав и свобод человека.
Поэтому было обсуждено, что в нашей стране, а также в Инспекции проводится ряд работ по предотвращению этой проблемы, которая является одним из важных вопросов мировой политики, и бескомпромиссной борьбе с ней.
В частности, принятие Указа Президента Республики Узбекистан от 27 ноября текущего года №ПФ-200 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции и повышению эффективности системы общественного контроля за деятельностью государственных органов и организаций», а также тот факт, что разработана Государственная программа по противодействию коррупции на 2023-2024 годы, также свидетельствует о чрезвычайной актуальности данного вопроса.
Такие законы и подзаконные акты, которые принимаются, требуют, чтобы каждый государственный служащий работал честно и прозрачно, свободно от коррупции, и поэтому каждый из нас, осознавая свои обязанности и ответственность, должен проявлять свою активную гражданскую позицию в предотвращении коррупционной деятельности. ситуаций.
После этого эксперты мероприятия – Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы борьбы с коррупцией и повышению эффективности системы общественного контроля за деятельностью государственных органов и организаций» и «Эффективная организация». борьбы с коррупцией. Значение конституционных реформ в Новом Узбекистане, посвященных реализации постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по укреплению правовой и политической культуры широкого слоя населения, особенно молодежи». и повышения их активной гражданской позиции» провели круглые столы.