Agroinspeksiya faoliyati tahlil qilindi
Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining 2023 yil yakunlari va 2024 yilda belgilangan ustuvor vazifalari yuzasidan Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Agroinspeksiya faoliyati va sohaviy yo‘nalishlar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha dastavval, Inspeksiya boshlig‘i Abrol Vaxabov so‘z olib, kelgusi yilda bajarilishi rejalashtirilgan 5 ustuvor yo‘nalish doirasidagi masalalarga bag‘ishlangan Inspeksiya taqdimoti bilan tanishtirib o‘tdi.Bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agroinspeksiyaning asosiy vazifalaridan biri sohadagi qonunchilik talablariga rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshirish bo‘lib, u 6 ta yo‘nalishni o‘z ichiga oladi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishi va uni sertifikatlashtirilishi, Agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishi, Paxta xom-ashyosi, don va uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlardan foydalanilishi, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanilishi shuningdek, Texnika holatini nazorat qilish yo‘nalishlari shular jumlasidandir.Muloqot davomida Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov  Agroinspeksiyani vazirlik bilan integratsiya qilish, sohaviy yo‘nalishlarni to‘liq raqamlashtirish va byudjetdan ajratilayotgan xarajatlarni kamaytirish maqsadida sohaga  ilm bilan yondashish va bu borada aniq maqsadlarni o‘zida aks ettirgan dastur yoki yo‘l xarita ishlab chiqish zarurligini taʼkidladi.
Shu bilan birga, Jahon banki mablag‘lari hisobidan qishloq xo‘jaligi nazoratini kuchaytiruvchi texnologiyalarini jalb qilgan holda samaradorlikka erishish, shuningdek, global muammoga aylanib borayotgan ob-havoning yildan-yilga o‘zgarib borishi, havoda karbonat angidridning haddan ziyod ko‘payib ketishi oqibatida o‘simliklarning o‘sishiga salbiy taʼsir ko‘rsatishi, eng maqbul yechim esa yerni kerakli o‘g‘itlar bilan oziqlantirib shudgorlash masalalariga to‘xtalib o‘tdi.
Yig‘ilish so‘ngida fikrlar tinglandi. Inspeksiyaning sohadagi rolini oshirish yuzasidan bir qator taklif va tavsiyalar berildi. Bunda eng asosiysi sohaning nazorat funksiyasidan kelib chiqib kelgusida qilinadigan ishlar ko‘lami belgilab olindi.

Проанализирована деятельность агроинспекции
Вчера состоялся открытый диалог с министром сельского хозяйства Ибрагимом Абдурахмановым по итогам проведенной в 2023 году проверки АПК Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и приоритетных задач, поставленных на 2024 год.
Начальник инспекции Аброл Вахабов рассказал сначала о деятельности Агроинспекции и работе, проводимой по отраслевым направлениям, а также представил презентацию Инспекции по вопросам в рамках 5 приоритетных направлений, которые планируется реализовать в следующем году. Сегодня Сегодня одной из основных задач Агроинспекции при Минсельхозе является контроль за соблюдением требований законодательства в сфере, которая включает в себя 6 направлений.
Выращивание и сертификация семян сельскохозяйственных культур, проведение агротехнических мероприятий, использование хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки, использование земель сельскохозяйственного назначения, а также контроль технического состояния. В ходе заседания министр сельского хозяйства Ибрагим Абдурахманов сообщил, что В целях интеграции Агроинспекции с Министерством, полной цифровизации отраслевых направлений и сокращения расходов, выделяемых из бюджета, подойти к отрасли с научной точки зрения и представить программу или программу, отражающую конкретные цели в этом отношении.Он подчеркнул, что нужно разработать карту.
При этом за счет средств Всемирного банка необходимо добиться эффективности за счет привлечения технологий, усиливающих сельскохозяйственный контроль, а также годовых изменений погоды, что становится глобальной проблемой. , из-за чрезмерного увеличения содержания углекислого газа в воздухе отрицательно сказывалось на росте растений, и оптимальным решением была вспашка земли необходимыми удобрениями.
В конце встречи были выслушаны мнения. Был высказан ряд предложений и рекомендаций относительно повышения роли инспекции на местах. Самое главное, что объем будущих работ определялся исходя из функции управления отраслью.