Agroinspeksiya faoliyati tahlil qilindi
Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining 2023 yil yakunlari va 2024 yilda belgilangan ustuvor vazifalari yuzasidan Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov bilan ochiq muloqot tashkil etildi.
Agroinspeksiya faoliyati va sohaviy yo‘nalishlar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha dastavval, Inspeksiya boshlig‘i Abrol Vaxabov so‘z olib, kelgusi yilda bajarilishi rejalashtirilgan 5 ustuvor yo‘nalish doirasidagi masalalarga bag‘ishlangan Inspeksiya taqdimoti bilan tanishtirib o‘tdi.Bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agroinspeksiyaning asosiy vazifalaridan biri sohadagi qonunchilik talablariga rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshirish bo‘lib, u 6 ta yo‘nalishni o‘z ichiga oladi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishi va uni sertifikatlashtirilishi, Agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishi, Paxta xom-ashyosi, don va uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlardan foydalanilishi, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanilishi shuningdek, Texnika holatini nazorat qilish yo‘nalishlari shular jumlasidandir.Muloqot davomida Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov  Agroinspeksiyani vazirlik bilan integratsiya qilish, sohaviy yo‘nalishlarni to‘liq raqamlashtirish va byudjetdan ajratilayotgan xarajatlarni kamaytirish maqsadida sohaga  ilm bilan yondashish va bu borada aniq maqsadlarni o‘zida aks ettirgan dastur yoki yo‘l xarita ishlab chiqish zarurligini taʼkidladi.
Shu bilan birga, Jahon banki mablag‘lari hisobidan qishloq xo‘jaligi nazoratini kuchaytiruvchi texnologiyalarini jalb qilgan holda samaradorlikka erishish, shuningdek, global muammoga aylanib borayotgan ob-havoning yildan-yilga o‘zgarib borishi, havoda karbonat angidridning haddan ziyod ko‘payib ketishi oqibatida o‘simliklarning o‘sishiga salbiy taʼsir ko‘rsatishi, eng maqbul yechim esa yerni kerakli o‘g‘itlar bilan oziqlantirib shudgorlash masalalariga to‘xtalib o‘tdi.
Yig‘ilish so‘ngida fikrlar tinglandi. Inspeksiyaning sohadagi rolini oshirish yuzasidan bir qator taklif va tavsiyalar berildi. Bunda eng asosiysi sohaning nazorat funksiyasidan kelib chiqib kelgusida qilinadigan ishlar ko‘lami belgilab olindi.

The activities of the agricultural inspectorate are analyzed
Yesterday, an open dialogue took place with the Minister of Agriculture Ibrahim Abdurakhmanov on the results of an audit of the agro-industrial complex of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan carried out in 2023 and the priority tasks set for 2024.
The head of the inspection, Abrol Vakhabov, spoke first about the activities of the Agroinspectorate and the work carried out in industry areas, and also made a presentation of the Inspectorate on issues within 5 priority areas that are planned to be implemented next year. Today Today, one of the main tasks of the Agroinspectorate under the Ministry of Agriculture is to monitor compliance with legal requirements in the area, which includes 6 areas.
Growing and certification of agricultural seeds, carrying out agrotechnical activities, using cotton raw materials, grain and its processed products, using agricultural land, as well as monitoring technical condition. During the meeting, Minister of Agriculture Ibrahim Abdurakhmanov said that in order to integrate the Agroinspectorate with the Ministry, complete digitalization of industry areas and reduce costs allocated from the budget, approach the industry from a scientific point of view and present a program or program reflecting specific goals in this regard. He stressed that a map needs to be developed.
At the same time, using World Bank funds, it is necessary to achieve efficiency by attracting technologies that enhance agricultural control, as well as annual weather changes, which are becoming a global problem. , due to the excessive increase in carbon dioxide in the air, the growth of plants was negatively affected, and the optimal solution was to plow the land with the necessary fertilizers.
At the end of the meeting, opinions were heard. A number of proposals and recommendations were made regarding enhancing the role of local inspection. The most important thing is that the volume of future work was determined based on the industry management function.