Toshkent viloyati: g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektar maydonga takroriy ekin ekilmoqda
Respublikada sug‘oriladigan yerlardan samarali foydalanish, aholini oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan talabini qondirish, ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan maydonlarda serdaromad va eksportbop qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish, talab etiladigan moddiy resurslarni yetkazib berish hamda aholi bandligini taʼminlash, ularning daromadlarini oshirish tadbirlarini tizimli tashkil qilish har bir masʼul uchun muhim masala hisoblanadi.
Joriy yilda Toshkent viloyatida ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektar maydonlarga takroriy ekinlar ekilishi rejalashtirilgan.
Bu yil mirishkor dehqonlar tomonidan mavjud 103 ming 729 gektar yer maydonida yetishtirilgan g‘allani nes-nobud qilmasdan o‘rib-yig‘ib olish ishlari uyushqoqlik bilan amalga oshirilmoqda. “O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limi xodimlari tomonidan ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan maydonlarda takroriy ekin ekish ishlarini o‘z muddatlarida yakunlash bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berib kelinmoqda.
Aholini arzon, sifatli, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan taʼminlash maqsadida ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan maydonlar peshma-pesh shudgorlanib, takroriy ekin ekilyapti. Viloyatning 15 ta tumanidagi fermer xo‘jaliklarining ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektar yer maydonlariga takroriy ekin ekish ishlari qizg‘in olib borilmoqda.
Shu kunga qadar viloyat bo‘yicha jami 86 ming 40 gektar, shundan 9 ming 529 gektar yer maydonida sabzavot, 7 ming 347 gektarda kartoshka, 34 ming 833 gektar dukkakli ekinlar, 895 gektar poliz, 227 gektar moyli ekinlar, 8 ming 922 gektar sholi, hamda 24 ming 247 gektar yerda ozuqa ekinlari ekilishi taʼminlandi.
Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, takroriy ekinlarni o‘z vaqtida ekilishi yuzasidan “O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyati boshqarmasi va tuman bo‘limi xodimlari tomonidan joylarda profilaktik tadbirlar olib borilmoqda.
Sh. Usibaliyev, "O‘zagroinspeksiya" Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining yetishtirilishini nazorat qilish shoʻbasi boshlig‘i

Ташкентская область: на 100 тысячах гектаров беззерновой земли засевают повторные культуры
Эффективное использование орошаемых земель республики, удовлетворение потребности населения в продуктах питания, выращивание рентабельных и экспортных сельскохозяйственных культур на свободных от предыдущих посевов и зерновых площадях, снабжение необходимыми материальными ресурсами и обеспечение занятости населения, Систематическая организация мероприятий по повышению их доход является важным вопросом для каждого менеджера.
В текущем году планируется засеять повторными посевами на 100 тысячах гектаров очищенных от предыдущих посевов и зерновых площадей в Ташкентской области.
В этом году уборка и уборка зерна, выращенного на 103 тысячах 729 га земли, проводится организованно. Сотрудниками Ташкентского областного управления и районного отделения «Узагроинспекции» даны соответствующие поручения по своевременному завершению посевных работ на полях, очищенных от предыдущих посевов и зерна.
В целях обеспечения населения дешевыми и качественными продуктами питания и сельхозпродукцией расчищенные от предыдущих посевов и зерна поля распахиваются и засеиваются. Интенсивно ведется пересев 100 тысяч гектаров земель, очищенных от предыдущих посевов и зерновых колхозов в 15 районах области.
На сегодняшний день всего в области 86 тыс. 40 га, из них 9 тыс. 529 га земли под овощами, 7 тыс. 347 га под картофелем, 34 тыс. 833 га под зернобобовыми культурами, 895 га под сахарным тростником, 227 га под масличными культурами. , 8 тысяч 922 га риса и 24 тысячи 247 га земли были засеяны кормовыми культурами.
В целях обеспечения продовольственной безопасности и своевременной посадки повторных культур сотрудниками Ташкентского областного управления и районного отделения «Узагроинспекция» проводятся профилактические мероприятия на местах.
Ш. Усибалиев, начальник отдела мониторинга выращивания семян сельскохозяйственных культур «Узагроинспекция»