Toshkent viloyati: g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektar maydonga takroriy ekin ekilmoqda
Respublikada sug‘oriladigan yerlardan samarali foydalanish, aholini oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan talabini qondirish, ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan maydonlarda serdaromad va eksportbop qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish, talab etiladigan moddiy resurslarni yetkazib berish hamda aholi bandligini taʼminlash, ularning daromadlarini oshirish tadbirlarini tizimli tashkil qilish har bir masʼul uchun muhim masala hisoblanadi.
Joriy yilda Toshkent viloyatida ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektar maydonlarga takroriy ekinlar ekilishi rejalashtirilgan.
Bu yil mirishkor dehqonlar tomonidan mavjud 103 ming 729 gektar yer maydonida yetishtirilgan g‘allani nes-nobud qilmasdan o‘rib-yig‘ib olish ishlari uyushqoqlik bilan amalga oshirilmoqda. “O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limi xodimlari tomonidan ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan maydonlarda takroriy ekin ekish ishlarini o‘z muddatlarida yakunlash bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berib kelinmoqda.
Aholini arzon, sifatli, oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan taʼminlash maqsadida ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan maydonlar peshma-pesh shudgorlanib, takroriy ekin ekilyapti. Viloyatning 15 ta tumanidagi fermer xo‘jaliklarining ertaki ekinlardan va g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektar yer maydonlariga takroriy ekin ekish ishlari qizg‘in olib borilmoqda.
Shu kunga qadar viloyat bo‘yicha jami 86 ming 40 gektar, shundan 9 ming 529 gektar yer maydonida sabzavot, 7 ming 347 gektarda kartoshka, 34 ming 833 gektar dukkakli ekinlar, 895 gektar poliz, 227 gektar moyli ekinlar, 8 ming 922 gektar sholi, hamda 24 ming 247 gektar yerda ozuqa ekinlari ekilishi taʼminlandi.
Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, takroriy ekinlarni o‘z vaqtida ekilishi yuzasidan “O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyati boshqarmasi va tuman bo‘limi xodimlari tomonidan joylarda profilaktik tadbirlar olib borilmoqda.
Sh. Usibaliyev, "O‘zagroinspeksiya" Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining yetishtirilishini nazorat qilish shoʻbasi boshlig‘i

Tashkent region: repeated crops are being planted on 100,000 hectares of grain-free land
Effective use of irrigated lands in the republic, meeting the population's demand for food products, growing profitable and exportable agricultural crops in areas free of previous crops and grain, supplying the required material resources and ensuring employment of the population, Systematic organization of measures to increase their income is an important issue for every manager.
This year, it is planned to plant repeated crops on 100,000 hectares of areas cleared of previous crops and grain in Tashkent region.
This year, harvesting and harvesting of grain grown on 103 thousand 729 hectares of land is being carried out in an organized manner. The employees of the Tashkent regional department and the district department of "Uzagroinspeksiya" have been giving relevant instructions on completing the replanting works on time in the fields that have been cleared of previous crops and grain.
In order to provide the population with cheap, high-quality food and agricultural products, the fields cleared of previous crops and grain are being plowed and replanted. Replanting of 100,000 hectares of land that has been cleared of previous crops and grain of farms in 15 districts of the province is being intensively carried out.
To date, a total of 86 thousand 40 hectares in the region, of which 9 thousand 529 hectares of land are vegetables, 7 thousand 347 hectares of potatoes, 34 thousand 833 hectares of leguminous crops, 895 hectares of sugarcane, 227 hectares of oil crops, 8 thousand 922 hectares of rice, and 24 thousand 247 hectares of land were planted with fodder crops.
In order to ensure food safety and timely planting of repeated crops, the employees of the Tashkent regional department and district department of "Uzagroinspeksiya" are conducting preventive measures on the ground.
Sh. Usibaliyev, head of the department for monitoring the cultivation of seeds of agricultural crops "Uzagroinspeksiya"