Toshkent viloyati: mavsum oldi qishloq xo‘jaligi texnikalari shay holatga keltirilmoqda
Maʼlumki, qishloq xo‘jaligi texnikalarini ro‘yxatdan o‘tkazish, ularning aniq ro‘yxatini shakllantirish va mavsum oldi Texnikalar tayyorgarligi bo‘yicha nazoratni amalga oshirish Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasining vazifalaridan biri hisoblanadi.
Ayni paytda, bu borada Inspeksiyaning Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan ham qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Viloyatda joriy yil bahorgi dala ishlarida jami 8 ming 228 ta qishloq xo‘jalik texnikalari qatnashishi rejalashtirilgan.
Jumladan, 990 ta chopiq traktorlari, 990 ta kultivatorlar, 256 ta chigit ekish seyalkalari, 305 ta purkagichlar, 287 ta mineral o‘g‘it sepkichlar, 88 ta yer tekislagichlar, 224 ta chizellar va 5088 ta tishli boronalarni tashkil etadi.
«O‘zagroinspeksiya»ning Toshkent viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan tumanlarda texnikalarning taʼmirlash ishlari bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni joyiga chiqib ko‘zdan kechirilib, tegishli amaliy yordamlar ko‘rsatib kelinmoqda.
Texnikalarni taʼmirlash uchun tumanlarda taʼmirlash maskanlari tashkil etilgan. Mazkur maskanlarda mobil taʼmirlash jihozlari (payvandlash apparati, stanoklar va boshq.), taʼminotchi korxonalar tomonidan sifatli ehtiyot qismlar savdosi va taʼmirlash ishlariga jalb etilgan ishchi-xizmatchilar uchun issiq-ovqat va boshqa shart-sharoitlar yaratilgan bo‘lib, natijada, Quyichirchiqlik, Bekobod, Bo‘ka va Yuqorichirchiq tumanlarida texnikalarni taʼmirlash ishlari yakuniga yetkazilgan, Oqqo‘rg‘on, O‘rtachirchiq, Piskent va Chinoz tumanlarida taʼmirlash ishlarini yakuniga yetkazilmoqda.
Yuqoridagi hududlarda har bir qishloq xo‘jaligi texnikasi taʼmir shartlari to‘liq bajarganligi bo‘yicha qabul qilinib, zarur hollarda, taʼmirga oid kerakli tavsiya va maslahatlar berilmoqda.

Tashkent region: pre-season preparation of agricultural machinery is underway
It is known that registering agricultural machinery, forming an accurate list of it and monitoring the pre-season preparation of equipment is one of the tasks of the inspection of control over the agro-industrial complex under the Ministry of Agriculture.
At the moment, the Tashkent regional department of inspection is implementing a number of activities in this direction. In total, 8,228 agricultural equipment are planned to take part in spring field work in the region this year.
Including 990 haymowers, 990 cultivators, 256 seeders, 305 sprayers, 287 mineral fertilizer spreaders, 88 levelers, 224 chisels and 5088 toothed harrows.
Employees of the Tashkent regional department of Uzagroinspektsii check ongoing equipment repair work in the districts and provide appropriate practical assistance.
Repair centers for repairing equipment have been established in the regions. In these places, mobile repair equipment (welding equipment, lathes, etc.), sale of high-quality spare parts by supplying companies and hot meals and other conditions for workers engaged in repair work have been created. Equipment repair work in Boka has been completed. and Urkochirchik districts, repair work is being completed in Akkurgan, Ortachirchik, Piskent and Chinoz districts.
In the above areas, each agricultural machinery is accepted according to the conditions for its repair and, if necessary, the necessary recommendations and advice on repair are given.
R. Shermatov, head of the technical condition control department of the Tashkent region administration