Sara urug‘lik chigit - sifatli paxta va yuqori hosildorlik garovi.
Inspeksiyaning Navoiy viloyat boshqarmasi tomonidan viloyatda 2025-yil paxta hosili uchun tayyorlanayotgan urug‘lik chigitlarni qonunchilikda belgilangan  talablar asosida belgilangan rejaga asosan dorilanishi o‘rganildi.
Jumladan, Navoiy viloyat tumanlarida 2024-yil urug‘lik paxta hosilidan paxta to‘qimachilik klaster korxonalari va boshqa subyektlarda qabul qilingan 1513 tonna mahalliy urug‘lik paxta xomashyolarini tozalash va saralash natijasida ajratib olingan 802 tonna urug‘lik chigit 2025 yil paxta hosili uchun dorilash rejalashtirilgan.
Bugungi kun holatida 2024-yil paxta hosilidan qabul qilingan urug‘lik paxta xomashyosini tozalash 660 tonna, tuksizlantirish 85 tonna va 77 tonna urug‘lik chigitlarni dorilash ishlari amalga oshirilgan.
Bundan tashqari, 2024-yilda paxta yetishtiruvchi subyektlarning yer maydonlarida chigit qadashdan ortib qolgan 665 tonna tindirilgan urug‘lik chigitlarni Agroinspeksiya qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlar sifatini baholash markazi” DM Navoiy viloyat filiali mutaxassislari tomonidan tegishli tartibda namunalar olib, sertifikatlash ishlarini bajarilishi nazoratga olinib, urug‘lik paxta tayyorlashga va dorilashga masʼul bo‘lgan tashkilot rahbarlariga 2025 yil paxta hosili uchun tayyorlanishi rejalashtirilgan urug‘lik chigitlarni sifatli dorilanishi va tayyorlangan urug‘liklarni tinim davrini hisobga olgan holda qisqa muddatlarda yakuniga yetkazilishi yuzasidan ogohnoma va ko‘rsatmalar berib amaliy yordam ko‘rsatib, nazorat tadbirlari davom etmoqda.

Семена сорта Сара — это гарантия высококачественного хлопка и высокой урожайности.
Навоийским областным управлением инспекции проведена проверка обработки семенного материала, подготовленного к урожаю хлопка-сырца 2025 года в области по установленному плану, на основе требований, установленных законодательством.
В частности, 802 тонны хлопка-сырца, полученные в результате очистки и сортировки 1513 тонн местного хлопкового сырья, поступившего от предприятий хлопкового текстильного кластера и других субъектов от урожая хлопка-сырца 2024 года в районах Навоийской области, планируется направить на переработку. быть переработаны для урожая хлопка 2025 года.
На сегодняшний день очищено 660 тонн хлопкового сырья урожая 2024 года, шелушено 85 тонн, протравлено 77 тонн семенного материала.
Кроме того, в 2024 году 665 тонн семенного зерна, оставшегося от посева на землях хлопкосеющих хозяйств, будут собраны и исследованы специалистами Навоийского областного филиала Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции при Агроинспекции с отбором проб в Оказывать практическую помощь руководителям организаций, ответственных за подготовку и обработку семенного материала хлопка-сырца, путем предоставления им уведомлений и указаний по вопросам качественной обработки семенного материала, планируемого к сбору хлопка-сырца в 2025 году и завершения работ по сертификации. подготовленные семена в сжатые сроки с учетом периода покоя. ', меры борьбы продолжаются.