Sara urug‘lik chigit - sifatli paxta va yuqori hosildorlik garovi.
Inspeksiyaning Navoiy viloyat boshqarmasi tomonidan viloyatda 2025-yil paxta hosili uchun tayyorlanayotgan urug‘lik chigitlarni qonunchilikda belgilangan  talablar asosida belgilangan rejaga asosan dorilanishi o‘rganildi.
Jumladan, Navoiy viloyat tumanlarida 2024-yil urug‘lik paxta hosilidan paxta to‘qimachilik klaster korxonalari va boshqa subyektlarda qabul qilingan 1513 tonna mahalliy urug‘lik paxta xomashyolarini tozalash va saralash natijasida ajratib olingan 802 tonna urug‘lik chigit 2025 yil paxta hosili uchun dorilash rejalashtirilgan.
Bugungi kun holatida 2024-yil paxta hosilidan qabul qilingan urug‘lik paxta xomashyosini tozalash 660 tonna, tuksizlantirish 85 tonna va 77 tonna urug‘lik chigitlarni dorilash ishlari amalga oshirilgan.
Bundan tashqari, 2024-yilda paxta yetishtiruvchi subyektlarning yer maydonlarida chigit qadashdan ortib qolgan 665 tonna tindirilgan urug‘lik chigitlarni Agroinspeksiya qoshidagi “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlar sifatini baholash markazi” DM Navoiy viloyat filiali mutaxassislari tomonidan tegishli tartibda namunalar olib, sertifikatlash ishlarini bajarilishi nazoratga olinib, urug‘lik paxta tayyorlashga va dorilashga masʼul bo‘lgan tashkilot rahbarlariga 2025 yil paxta hosili uchun tayyorlanishi rejalashtirilgan urug‘lik chigitlarni sifatli dorilanishi va tayyorlangan urug‘liklarni tinim davrini hisobga olgan holda qisqa muddatlarda yakuniga yetkazilishi yuzasidan ogohnoma va ko‘rsatmalar berib amaliy yordam ko‘rsatib, nazorat tadbirlari davom etmoqda.

Sara seed is a guarantee of high-quality cotton and high yield.
The Navoi Regional Department of the Inspectorate examined the treatment of seed seedlings prepared for the 2025 cotton harvest in the region according to the established plan, based on the requirements established by law.
In particular, 802 tons of seed cotton, which were separated as a result of cleaning and sorting 1,513 tons of local seed cotton raw materials received from the 2024 seed cotton harvest at cotton textile cluster enterprises and other entities in the districts of Navoi region, are planned to be treated for the 2025 cotton harvest.
As of today, 660 tons of seed cotton raw materials received from the 2024 cotton harvest have been cleaned, 85 tons of linting has been carried out, and 77 tons of seed cotton have been treated.
In addition, in 2024, 665 tons of seed grains left over from planting on the land of cotton-growing entities were sampled by specialists of the Navoi regional branch of the State Agricultural Product Quality Assessment Center under the Agroinspection, and the implementation of certification work was monitored. The heads of organizations responsible for the preparation and treatment of seed cotton were provided with practical assistance by issuing notices and instructions on the quality treatment of seed grains planned for the 2025 cotton harvest and the completion of the prepared seeds in a short time, taking into account the dormancy period, and control measures are ongoing.