O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan 2023-yil davomida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ommaviy axborot vakillari va blogerlar uchun matbuot uyida Press-tadbir tashkil etildi.
Yil yakunlariga ko‘ra, boshqarma tomonidan 16 898 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, shundan, xabardor qilish tartibida 24 ta, davlat boshqaruvi idoralarida 384 ta, tadbirkorlarning murojaatiga asosan 3 ta hamda hamda jismoniy shaxslar faoliyati bo‘yicha 16 108 ta nazorat tadbirlari tashkil etilgan.
Mazkur tadbirlar davomida 13 024 ta holatda qonunbuzarlik holatlari aniqlangan bo‘lib, 11 105 ta yozma ko‘rsatmalar berilgan, 310 ta taqdimnomalar kiritilgan, vakolat doirasida 1607 ta maʼmuriy jarimalar qo‘llanilgan hamda qonuniy qaror qabul qilish uchun 2 ta maʼmuriy materiallar sudlarga yuborilgan.
Bundan tashqari, 3 903 ta holatda ogohlantirish xatlari kiritilgan. 2023-yil davomida boshqarma va tuman bo‘limlari tomonidan jami 264 mln 956 ming so‘m maʼmuriy jarimalar qo‘llanilgan bo‘lib, shundan, 254 mln 298 ming so‘m (96 foiz) maʼmuriy jarimalar undirilgan. 2 ta holatda 630 ming so‘mlik maʼmuriy jarimalarni undirish uchun Majburiy ijro organlariga yuborilgan.

Самаркандский областной отдел инспекции отчитался перед общественностью
В доме прессы для представителей СМИ и блогеров организовано пресс-мероприятие, посвященное работе, проделанной специалистами Самаркандского областного управления и районных отделов «Узагроинспекции» в 2023 году.
По итогам года ведомством проведено 16 898 контрольных мероприятий, из них 24 организовано в уведомительном порядке, 384 организовано в органах государственного управления, 3 по обращению предпринимателей, 16 108 контрольных мероприятий проведено организованы на основе деятельности отдельных лиц.
В ходе данных мероприятий выявлено 13 024 нарушений, выдано 11 105 письменных предписаний, внесено 310 представлений, наложено 1 607 административных штрафов в пределах полномочий, 2 административных материала направлены в суды для принятия законных решений.
Кроме того, в 3903 случаях были включены предупреждающие письма. За 2023 год администрацией и районными отделами наложено административных штрафов на общую сумму 264 956 000 сумов, из них взыскано 254 298 000 сумов (96%). В 2 случаях в правоохранительные органы направлено 630 тысяч сумов административных штрафов.