O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari mutaxassislari tomonidan 2023-yil davomida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ommaviy axborot vakillari va blogerlar uchun matbuot uyida Press-tadbir tashkil etildi.
Yil yakunlariga ko‘ra, boshqarma tomonidan 16 898 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, shundan, xabardor qilish tartibida 24 ta, davlat boshqaruvi idoralarida 384 ta, tadbirkorlarning murojaatiga asosan 3 ta hamda hamda jismoniy shaxslar faoliyati bo‘yicha 16 108 ta nazorat tadbirlari tashkil etilgan.
Mazkur tadbirlar davomida 13 024 ta holatda qonunbuzarlik holatlari aniqlangan bo‘lib, 11 105 ta yozma ko‘rsatmalar berilgan, 310 ta taqdimnomalar kiritilgan, vakolat doirasida 1607 ta maʼmuriy jarimalar qo‘llanilgan hamda qonuniy qaror qabul qilish uchun 2 ta maʼmuriy materiallar sudlarga yuborilgan.
Bundan tashqari, 3 903 ta holatda ogohlantirish xatlari kiritilgan. 2023-yil davomida boshqarma va tuman bo‘limlari tomonidan jami 264 mln 956 ming so‘m maʼmuriy jarimalar qo‘llanilgan bo‘lib, shundan, 254 mln 298 ming so‘m (96 foiz) maʼmuriy jarimalar undirilgan. 2 ta holatda 630 ming so‘mlik maʼmuriy jarimalarni undirish uchun Majburiy ijro organlariga yuborilgan.

Samarkand regional inspection department reported to the public
A press event was organized at the press house for media representatives and bloggers on the work done by specialists of the Samarkand regional administration and district departments of the Uzagroinspectorate in 2023.
At the end of the year, the department carried out 16,898 control measures, of which 24 were organized in the notification procedure, 384 were organized in government bodies, 3 at the request of entrepreneurs, 16,108 control measures were carried out organized on the basis of the activities of individuals.
During these activities, 13,024 violations were identified, 11,105 written orders were issued, 310 submissions were made, 1,607 administrative fines were imposed within the limits of authority, 2 administrative materials were sent to the courts to make legal decisions.
Additionally, 3,903 cases included warning letters. For 2023, the administration and district departments imposed administrative fines totaling 264,956,000 soums, of which 254,298,000 soums (96%) were collected. In 2 cases, 630 thousand soums of administrative fines were sent to law enforcement agencies.