Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari sifati va xavfsizligi masalasida xalqaro hamkorlikka erishilmoqda
1 May 2024 1563
Bugun "O‘zagroinspeksiya" huzuridagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash" davlat muassasasining markaziy urug‘chilik laboratoriyasiga yurtimizda bo‘lib turgan Germaniyaning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi federal vaziri o‘rinbosari Dr. Ofeliya Nik boshchiligidagi delegatsiyaning bir guruh vakillari tashrif buyurdi.
Mutaxassislar dastlab, Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari va ko‘chatlarining ekinbopligini, GMO va xavfsizligini aniqlash laboratoriyasi faoliyati hamda qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini sertifikatlashtirish, Paxta tolasi va momig‘ini sinovdan o‘tkazish, Standart namunalar tayyorlash jarayonlari bilan yaqindan tanishdilar va so‘ngida markaziy laboratoriya imkoniyatlarini yuqori baholadilar.
Tadbir davomida Markaz rahbari J. Karimov boshchiligidagi laboratoriya mutaxassislari, ikkinchi tomondan O‘zbekiston-Germaniya ikki tomonlama hamkorlik dasturi vakili- Dr. Malte Myuller boshchiligidagi ekspertlar- Qishloq xo‘jaligida barqaror va iqlimga chidamli urug‘chilik va sifatli ozuqa ishlab chiqarish bo‘yicha loyiha doirasida qanday ko‘mak bera olishi mumkinligi borasida samimiy suhbat qurdilar.
Suhbat davomida ekspertlarga "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash" markazi tomonidan "O‘zagroinspeksiya"ning markaziy urug‘chilik laboratoriyasini xalqaro ISTA tashkilotidan akkreditatsiyadan o‘tkazishda ko‘maklashish hamda shu maqsadda laboratoriya hujjatlari va xodimlarini tayyorlash uchun uzoq muddatga xalqaro ekspert ajratish va kelgusida mazkur sohada yangi loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha takliflar bildirildi.

International cooperation is being achieved in the issue of quality and safety of seeds of agricultural crops
1 May 2024 1780
Today, the Federal Deputy Minister of Food and Agriculture of Germany Dr. A group of representatives of the delegation led by Ophelia Nick visited.
At first, the experts were involved in the activities of the laboratory for determining the viability, GMO and safety of agricultural seeds and seedlings, as well as the certification of agricultural seeds, cotton fiber and lint testing, and standard sample preparation processes. got to know each other closely and in the end appreciated the capabilities of the central laboratory.
During the event, the laboratory experts led by the head of the Center, J. Karimov, on the other hand, the representative of the Uzbekistan-Germany bilateral cooperation program - Dr. The experts, led by Malte Müller, had a sincere conversation about how they can help within the framework of the project on sustainable and climate-resistant seed production and quality feed production in agriculture.
During the interview, the center "Assessment of the quality of agricultural products" will assist the experts in the accreditation of the central seed laboratory of "Uzagroinspeksiya" from the international ISTA organization, and for this purpose, allocating an international expert for a long term to prepare laboratory documents and staff, and In the future, proposals were made to expand the possibilities of implementing new projects in this field.