Qonunchilikka kiritilgan oʻzgartirishlar yuzasidan targʻibot tadbirlari oʻtkazilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 14.11.2024-yilda qabul qilingan PF-184-sonli Farmoniga asosan 2025 yil 1 yanvaridan boshlab nazorat qiluvchi organlar tomonidan tadbirkorlik subyektlari faoliyatida o‘tkaziladigan barcha tekshiruvlar “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida ro‘yxatga olish orqali Biznes-ombudsmanni xabardor etish tartibida amalga oshirilishi belgilandi.
Bundan tashqari, tekshiriladigan tadbirkorlik subyekti aniq bo‘lmagan holatlarda, shuningdek, fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘iga, jamoat xavfsizligiga, davlat manfaatlariga, atrof-muhitga zarar yetkazish xavfining tezkor oldini olish yoki bartaraf etish maqsadida tadbirkorlik subyektlari faoliyatida o‘tkaziladigan tekshiruvlar tekshiruv boshlangandan so‘ng 24 soat ichida “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida ro‘yxatga olish orqali Biznes-ombudsmanni xabardor etish tartibida amalga oshirish tartibi joriy etildi.
Shu munosabat bilan Inspeksiyaning Xorazm viloyat boshqarmasi xodimlari hamda Urug‘chilikni rivojlantirish markazi davlat muassasi Xorazm viloyat bo‘limi xodimlari o‘rtasida o‘zaro huquqiy targ‘ibot soati o‘tkazildi.
Tadbirda Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi yuridik taʼminlash bo‘yicha bosh mutaxassisi U.Hayitboyev, Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishi va taʼminotini nazorat qilish sho‘basi mutaxassislari hamda Urug‘chilikni rivojlantirish markazi davlat muassasasi Xorazm viloyat bo‘limi xodimlari ishtirok etdilar.
Xususan, tadbirning ochilish qismida U.Hayitboyev va D.Qutlimuratovlar tomonidan kelgusi yilning dastlabki kunlaridanoq urug‘lik yetishtiruvchi tadbirkorlik subyektlarida o‘tkaziladigan tekshirishlarda yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan Prezident Farmoni talablariga rioya qilgan holda amalga oshirish yuzasidan maʼlumot berib o‘tildi.
Kelgusi yil hosili taqdirini belgilovchi urug‘ning sifatli bo‘lishini taʼminlashda o‘tkaziladigan nazorat tadbirlarida ayni shu soha vakillarining hamkorligi juda muhim bo‘lib, bu borada o‘tkaziladigan tekshirishlarda qonunchilik talablariga rioya etilishi muhim ahamiyat kasb etadi.
Targ‘ibot tadbirlari qizg‘in munozaralar va savol javobga boy tarzda, ko‘tarinki kayfiyatda boshlanib, bu kabi tadbirlar soha vakillari ishtirokida doimiy tarzda o‘tkazilishi borasida kelishib olindi.

Проводятся рекламные мероприятия в связи с изменениями в законодательстве.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан №ПФ-184 «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей», принятому 14 ноября 2024 года, с 1 января 2025 года будут определены надзорные органы. что все проверки будут проводиться путем регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль» и информирования Бизнес-омбудсмена.
Кроме того, в случаях, когда проверяемый субъект хозяйствования не ясен, а также в целях оперативного предотвращения или устранения риска причинения вреда жизни и здоровью граждан, общественной безопасности, государственным интересам, окружающей среде, проводятся проверки. в деятельность субъектов предпринимательства в течение 24 часов после начала введен порядок реализации в порядке уведомления Бизнес-омбудсмена путем регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль».
В связи с этим между сотрудниками Хорезмского областного управления инспекции и работниками Хорезмского областного филиала государственного учреждения «Центр развития семеноводства» был проведен час взаимного правового поощрения.
В мероприятии приняли участие главный специалист по правовому обеспечению областного управления Инспекции У.Хайитбоев, специалисты отдела контроля выращивания и поставок семян сельскохозяйственных культур, сотрудники Хорезмского областного филиала государственного учреждения. Центра развития семян.
В частности, в открывающей части мероприятия У.Хайитбоев и Д.Кутлимуратов предоставили информацию о ходе реализации вышеупомянутого Указа Президента в ходе проверок, проводимых в субъектах семеноводческого хозяйства с первых дней следующего года.
Сотрудничество представителей этой сферы очень важно в контрольных мероприятиях по обеспечению качества семян, от которого зависит судьба урожая следующего года, и важно соблюдать требования законодательства при проверках, проводимых в этой связи. .
Рекламные мероприятия начались с интенсивных дискуссий и сессий вопросов и ответов в приподнятом настроении, и было решено, что такие мероприятия будут проводиться регулярно с участием представителей отрасли.