Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan 2024 yilning I choragida qishloq xo‘jaligi sohasidagi qonunchilik talablariga rioya etilishi holati to‘g‘risida
29 May 2024 2916
MAʼLUMOT
Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 15 martdagi PQ-4241-son Qaroriga asosan tashkil etilgan bo‘lib, qishloq xo‘jaligi sohasidagi qonunchilik talablariga rioya etilishi ustidan davlat nazoratini amalga oshirish vazifasi yuklatilgan.
Joriy yilning I choragida qishloq xo‘jaligi sohasida kamchiliklar sodir etilishining oldini olish va ularni bartaraf etish choralarini ko‘rish maqsadida 21 462 ta nazorat tadbirlari o‘tkazildi.
Shundan, 3 954 ta tekshirishlar davomida 1 921 ta holatda 284,2 mln so‘mlik maʼmuriy jarimalar qo‘llanildi, 354 ta materiallar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga kiritildi.
Qishloq xo‘jaligi yerlaridan maqsadli foydalanilishi bo‘yicha olib borilgan monitoringlarda 679 ta holatda 166 gektar yer maydonlarida qonunbuzilishlar bo‘yicha 98,1 mlrd. so‘m miqdorida qishloq xo‘jaligiga yetkazilgan zarar hisoblandi.
Aniqlangan yer qonun buzilishi holatlari yuzasidan to‘plangan 413 ta materiallar qonuniy qaror qabul qilish prokuratura organlariga kiritilgan.
“Texnikalar hisobi” to‘g‘risidagi maʼlumotlar almashuvida 6 turdagi yagona interaktiv davlat xizmatlaridan foydalanish uchun “my.gov.uz” portalida murojaat qilish imkoniyati yaratildi va 15 ta vazirlik idoralarning axborot tizimiga integratsiya qilinib, so‘rovlarga elektron javoblar berilishi yo‘lga qo‘yildi.
49,1 ming dona texnikalar texnik ko‘rikdan, 7,9 ming donasi davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi. 20,1 ming dona texnik pasport, 2,9 ming dona texnik guvohnoma va 8,1 ming dona davlat raqam belgisi hamda 6,7 ming dona traktorchi-mashinist guvohnomasi berilib, 9,7 mlrd.so‘mlik davlat xizmatlari ko‘rsatilgan.
Joriy yilda 34 ta subyektlarning 807 gektar urug‘lik g‘alla maydonlari sifatsizligi aniqlanib, yaroqsiz urug‘lik don jamg‘arilishi oldi olindi.
Donning tabiiy kamayish miqdori bo‘yicha 2024 yilning yanvar-mart oyida 5 ming tonna tabiiy yo‘qotish miqdorini iqtisod qilinishiga erishildi.
13 ta korxonalardan 6 tasi paxta texnik chigitini qayta ishlaydigan yog‘-moy korxonalar faoliyati Qaror va Farmon talablariga muvofiqligi, 7 tasi belgilangan talablarga muvofiq emasligi aniqlanib, 14 ta taʼsir choralari qo‘llanildi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi tomonidan jami 16,3 mlrd. so‘mlik sertifikatlash va qo‘shimcha xizmatlar ko‘rsatildi.
33 nafar xodimlarini davlat tilida ish yuritishida savodxonligini oshirish bo‘yicha o‘qitildi, shuningdek, “Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha xodimlarning huquqiy bilim va ko‘nikmalarini oshirish” bo‘yicha 211 nafar xodimlarning malakasi oshirildi.
Inspeksiyada raqamlashtirish va elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatish ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha “uzagroin.uz” axborot tizimini Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan, “agrosert.uz” axborot tizimini Soliq qo‘mitasi bilan integratsiya qilinib, ishlar takomillashtirildi;
“my.gov.uz” orqali jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari asosida qishloq xo‘jaligi texnikalarini turgan joyiga borib mobil texnik ko‘rik jihozlari yordamida texnik ko‘rikdan o‘tkazish xizmati yo‘lga qo‘yildi.
“Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonuni ijrosi yuzasidan 2024 yil I choragida “O‘zagroinspeksiya” markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va tuman bo‘limlariga jami 235 ta murojaatlar ko‘rib chiqilgan.
Bundan tashqari 10 533 ta jismoniy va yuridik shaxslarning vakillari qabul qilingan.
O‘zagroinspeksiyaning markaziy apparati tomonidan 129 marotaba targ‘ibot tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, shundan 120 tasi ommaviy axborot vositalarida chiqishlar, 4 tasi hududiy boshqarmalarda Press tur, 5 tasi markaziy apparatda brifing va matbuot anjumanini tashkil etish orqali amalga oshirilgan.

О состоянии соблюдения требований законодательства в сфере сельского хозяйства в первом квартале 2024 года контрольной инспекцией АПК при Минсельхозе
29 Мая 2024 3224
ИНФОРМАЦИЯ
Инспекция по контролю за агропромышленным комплексом создана на основании Постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-4241 от 15 марта 2019 года, и ей поручено осуществлять государственный контроль за соблюдением требований законодательства в области сельского хозяйства.
В первом квартале текущего года проведено 21 462 контрольных мероприятия в целях принятия мер по предупреждению и устранению недостатков в агропромышленном комплексе.
Из них в ходе 3954 проверок в 1921 случае применены административные штрафы на сумму 284,2 млн сумов, в правоохранительные органы передано 354 материала.
В ходе контроля за целевым использованием земель сельскохозяйственного назначения выявлено 98,1 млрд рублей в 679 случаях нарушений на 166 га земли. Ущерб сельскому хозяйству исчислялся в сумах.
В органы прокуратуры поступило 413 материалов, собранных по делам о нарушениях установленного земельного законодательства.
Оформить заявку на использование 6 видов единых интерактивных государственных услуг по обмену информацией по «Техническому счету» можно было на портале «my.gov.uz», а также он был интегрирован в информационную систему 15 министерских аппаратов. , и можно было предоставлять электронные ответы на запросы.
Техническому освидетельствованию подверглось 49,1 тыс. единиц техники, государственная регистрация – 7,9 тыс. единиц. Выдано 20,1 тыс. технических паспортов, 2,9 тыс. технических удостоверений, 8,1 тыс. государственных номерных знаков и 6,7 тыс. удостоверений трактористов, оказаны
государственные услуги на сумму 9,7 млрд сумов.
В этом году 807 га семенных площадей 34 предприятий признаны некачественными, предотвращено накопление непригодного для использования семенного зерна.
За январь-март 2024 года сохранено 5000 тонн естественной убыли зерна в пересчете на величину естественной убыли.
Из 13 предприятий 6 маслонефтяных предприятий, перерабатывающих технические семена хлопчатника, признаны соответствующими требованиям Указа и Постановления, 7 из них - не соответствующими установленным требованиям, применено 14 мер воздействия. .
Всего 16,3 млрд. руб. Была оказана сумовая сертификация и дополнительные услуги.
33 сотрудника прошли обучение по повышению грамотности на государственном языке, а также 211 сотрудников прошли обучение по теме «Повышение правовых знаний и навыков работников по борьбе с коррупцией».
Доработки проведены путем интеграции информационной системы «uzagroin.uz» с Министерством сельского хозяйства, информационной системы «agrosert.uz» с Налоговым комитетом по цифровизации и расширению сферы оказания электронных государственных услуг в инспекции;
По обращениям физических и юридических лиц через «my.gov.uz» запущена услуга выездного технического осмотра сельскохозяйственной техники с помощью мобильных средств технического осмотра.
В первом квартале 2024 года всего рассмотрено 235 обращений в центральный аппарат, областные управления и районные отделы «Озагроинспекции» в связи с реализацией Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц». ".
Кроме того, были приняты представители 10 533 физических и юридических лиц.
Центральным аппаратом «Узагроинспекции» было проведено 129 рекламных мероприятий, из них 120 - посредством выступлений в СМИ, 4 - посредством пресс-туров в региональные отделения и 5 - путем организации брифингов и пресс-конференций в центральном аппарате.