NAVOIY: SARA URUG‘LIK DON YETISHTIRILISHI NAZORATDA
Yurtimiz bo‘ylab dalalarda pishib yetilgan donni o‘rib-yig‘ib olish ishlari qizg‘in pallaga kirmoqda. Mavsum oldidan "O‘zagroinspeksiya"ning Navoiy viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari tomonidan urug‘lik g‘alla maydonlarida sara urug‘ jamg‘arish maqsadida dala aprobatsiya ko‘riklari o‘tkazildi.
Maʼlumot uchun, viloyatda bugungi kunda 87 ta g‘alla yetishtiruvchi xo‘jaliklarning 2 ming 760 gektar maydonida kelgusi yil hosili uchun urug‘lik g‘alla ekilib, parvarish qilindi.
O‘zbekiston Respublikasining "Urug‘chilik to‘g‘risida"gi Qonuni hamda qonunosti hujjatlari asosida urug‘lik g‘alla maydonlarini ajralishi qiyin bo‘lgan madaniy va begona o‘tlardan va begona nav aralashmalaridan tozalanishi, talabga javob bermaydigan maydonlarning yaroqsizga chiqarilishi Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va bo‘limlari tomonidan nazoratga olingan.
Qishloq xo‘jaligi vazirligining urug‘lik don olish uchun ekilgan dala maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida 2023-yil 20-apreldagi 75-sonli buyruq va viloyat Qishloq xo‘jaligi boshqarmasining 2023-yil 25-apreldagi I-21-sonli buyrug‘i ijrosini taʼminlash maqsadida, viloyatda aprobatsiya ishchi guruhi tuzildi.
Bu borada ham xo‘jaliklar tomonidan yetishtirilgan urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini shaffoflik tartibda o‘tkazilishi yuzasidan barcha tuman aprobatorlari rasman ogohlantirildi.
Jumladan, viloyatda urug‘lik g‘allachilik faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan xo‘jaliklarga amaliy yordam berish maqsadida, joylarga borib, «Urug‘chilik to‘g‘risida» gi Qonuni, Hukumatning 2021-yil 12-oktyabrdagi 641-sonli qarori hamda boshqa meʼyoriy hujjatlar talablariga rioya etish yuzasidan seminarlar tashkil etilib, profilaktika tadbirlari o‘tkazildi. Natijada o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qonunbuzilishi holatlari kamaydi.
Aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazishdan maqsad, qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining genetik jihatidan tozaligi, zararkunandalar bilan zararlangan-zararlanmaganligi, kasalliklarga chalingan-chalinmaganligi hamda ekishga mo‘ljallangan urug‘likning umumiy holatini aniqlashdan iborat. Shu bois mazkur jarayonga jiddiy yondashilib, aprobatsiyani sifatli va samarali o‘tkazishga eʼtibor qaratildi.
Aprobatsiya ko‘rigi davomida urug‘lik don ekkan 87 nafar xo‘jalik rahbarlariga ogohlantirish xatlari berildi.
O‘tkazilgan aprobatsiya yakuniy natijasiga ko‘ra, jami 78 ta xo‘jaliklarning 2278 gektar yer maydoni yaroqli deb topilib, natijada 8 800 tonna sara urug‘lik don qabul qilinishi rejalashtirildi.
Ushbu yaroqli deb topilgan maydonlar tumanlar kesimida tahlil qilganda, Karmana tumanida 463 gektar, Qiziltepada 543 gektar, Navbahorda 426 gektar va Xatirchi tumanida esa bu ko‘rsatkich 846 gektarni tashkil etadi.
Shuningdek, 18 ta xo‘jaliklarning 210 gektar urug‘lik g‘alla uchun ekkan maydonlari agrotexnik tadbirlarni hamda begona nav va yovvoyi o‘tlardan tozalash ishlarini o‘z vaqtida va sifatli bajarmaganligi oqibatida yaroqsiz deb topildi.

НАВОИ: ВЫРАЩИВАНИЕ СЕМЯН ЗЕРНА НАХОДИТСЯ ПОД КОНТРОЛЕМ
Уборка созревшего зерна на полях нашей страны идет полным ходом. Перед началом сезона Навоийским областным управлением и районными отделениями «Узагроинспекции» были проведены полевые разрешительные проверки для сбора семян на зерновых полях.
Для справки, посевной материал под урожай следующего года сегодня засеян и обработан на 2760 га в 87 зерновых хозяйствах области.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О севе» и другими нормативно-правовыми актами расчистка посевных площадей от трудноотделимых культурно-сорных и чужеродных видов, а также утилизация несоответствующих полей контролировались областная администрация и отделы Инспекции.
В целях обеспечения выполнения приказа Минсельхоза от 20.04.2023 № 75 и приказа областного управления сельского хозяйства от 25.04.2023 № И-21 в область, край.
В связи с этим все районные утверждающие были официально предупреждены о проведении разрешительной проверки на полях семян и зерна, выращенных фермерскими хозяйствами в прозрачной форме.
В частности, в целях оказания практической помощи фермерским хозяйствам, занимающимся семеноводством и зернопроизводством области, были организованы семинары и проведены профилактические мероприятия по соблюдению Закона «О семеноводстве», Постановления Правительства № 641 от 12 октября 2009 г. 2021 и другие нормативные документы. В результате по сравнению с аналогичным периодом прошлого года случаев нарушений законодательства стало меньше.
Целью разрешительной проверки является определение генетической чистоты сортов сельскохозяйственных культур, их повреждения вредителями, заражения болезнями, а также общего состояния семян, предназначенных для посадки. Поэтому к этому процессу подошли серьезно и уделили внимание качественному и оперативному согласованию.
Письма-предупреждения были отправлены 87 руководителям хозяйств, посадивших семена во время разрешительной проверки.
По итоговому результату согласования в общей сложности было признано пригодным 2278 га земель 78 фермерских хозяйств, в результате чего планировалось получить 8800 тонн семенного зерна.
Анализируя эти пригодные площади по районам, этот показатель составляет 463 га в Карманинском районе, 543 га в Гызылтепинском, 426 га в Навбахорском и 846 га в Хатырчинском районе.
Кроме того, 210 га посевных площадей 18 фермерских хозяйств были признаны непригодными в связи с несвоевременным проведением агротехнических мероприятий и удалением сорняков.