NAVOIY: SARA URUG‘LIK DON YETISHTIRILISHI NAZORATDA
Yurtimiz bo‘ylab dalalarda pishib yetilgan donni o‘rib-yig‘ib olish ishlari qizg‘in pallaga kirmoqda. Mavsum oldidan "O‘zagroinspeksiya"ning Navoiy viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari tomonidan urug‘lik g‘alla maydonlarida sara urug‘ jamg‘arish maqsadida dala aprobatsiya ko‘riklari o‘tkazildi.
Maʼlumot uchun, viloyatda bugungi kunda 87 ta g‘alla yetishtiruvchi xo‘jaliklarning 2 ming 760 gektar maydonida kelgusi yil hosili uchun urug‘lik g‘alla ekilib, parvarish qilindi.
O‘zbekiston Respublikasining "Urug‘chilik to‘g‘risida"gi Qonuni hamda qonunosti hujjatlari asosida urug‘lik g‘alla maydonlarini ajralishi qiyin bo‘lgan madaniy va begona o‘tlardan va begona nav aralashmalaridan tozalanishi, talabga javob bermaydigan maydonlarning yaroqsizga chiqarilishi Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va bo‘limlari tomonidan nazoratga olingan.
Qishloq xo‘jaligi vazirligining urug‘lik don olish uchun ekilgan dala maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida 2023-yil 20-apreldagi 75-sonli buyruq va viloyat Qishloq xo‘jaligi boshqarmasining 2023-yil 25-apreldagi I-21-sonli buyrug‘i ijrosini taʼminlash maqsadida, viloyatda aprobatsiya ishchi guruhi tuzildi.
Bu borada ham xo‘jaliklar tomonidan yetishtirilgan urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini shaffoflik tartibda o‘tkazilishi yuzasidan barcha tuman aprobatorlari rasman ogohlantirildi.
Jumladan, viloyatda urug‘lik g‘allachilik faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan xo‘jaliklarga amaliy yordam berish maqsadida, joylarga borib, «Urug‘chilik to‘g‘risida» gi Qonuni, Hukumatning 2021-yil 12-oktyabrdagi 641-sonli qarori hamda boshqa meʼyoriy hujjatlar talablariga rioya etish yuzasidan seminarlar tashkil etilib, profilaktika tadbirlari o‘tkazildi. Natijada o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qonunbuzilishi holatlari kamaydi.
Aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazishdan maqsad, qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining genetik jihatidan tozaligi, zararkunandalar bilan zararlangan-zararlanmaganligi, kasalliklarga chalingan-chalinmaganligi hamda ekishga mo‘ljallangan urug‘likning umumiy holatini aniqlashdan iborat. Shu bois mazkur jarayonga jiddiy yondashilib, aprobatsiyani sifatli va samarali o‘tkazishga eʼtibor qaratildi.
Aprobatsiya ko‘rigi davomida urug‘lik don ekkan 87 nafar xo‘jalik rahbarlariga ogohlantirish xatlari berildi.
O‘tkazilgan aprobatsiya yakuniy natijasiga ko‘ra, jami 78 ta xo‘jaliklarning 2278 gektar yer maydoni yaroqli deb topilib, natijada 8 800 tonna sara urug‘lik don qabul qilinishi rejalashtirildi.
Ushbu yaroqli deb topilgan maydonlar tumanlar kesimida tahlil qilganda, Karmana tumanida 463 gektar, Qiziltepada 543 gektar, Navbahorda 426 gektar va Xatirchi tumanida esa bu ko‘rsatkich 846 gektarni tashkil etadi.
Shuningdek, 18 ta xo‘jaliklarning 210 gektar urug‘lik g‘alla uchun ekkan maydonlari agrotexnik tadbirlarni hamda begona nav va yovvoyi o‘tlardan tozalash ishlarini o‘z vaqtida va sifatli bajarmaganligi oqibatida yaroqsiz deb topildi.

The harvesting of ripe grain in the fields of our country is in full swing. Before the start of the season, the Navoi regional department and the district offices of Uzagroinspektsiya conducted field permit checks to collect seeds in grain fields.
For reference, seed material for next year's harvest has been sown and processed on 2760 hectares in 87 grain farms of the region today.
In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On sowing" and other regulatory legal acts, the clearing of sown areas from hard-to-separate cultural weeds and alien species, as well as the disposal of inappropriate fields, was controlled by the regional administration and departments of the Inspectorate.
In order to ensure the implementation of the order of the Ministry of Agriculture of April 20, 2023 No. 75 and the order of the regional department of agriculture of April 25, 2023 No. I-21 to the region, territory.
In this regard, all district approvers were officially warned to conduct permit checks on the fields of seeds and grain grown by farms in a transparent manner.
In particular, in order to provide practical assistance to farms engaged in seed and grain production in the region, seminars were organized and preventive measures were taken to comply with the Law “On Seed Production”, Government Decree No. 641 of October 12, 2009, 2021 and other regulatory documents. As a result, compared to the same period last year, there were fewer cases of violations of the law.
The purpose of the permit check is to determine the genetic purity of crop varieties, their damage by pests, disease infestation, as well as the general condition of the seeds intended for planting. Therefore, we approached this process seriously and paid attention to high-quality and prompt coordination.
Warning letters were sent to 87 heads of farms who planted seeds during the permit check.
According to the final result of the agreement, a total of 2,278 hectares of lands of 78 farms were recognized as suitable, as a result of which it was planned to obtain 8,800 tons of seed grain.
Analyzing these suitable areas by districts, this figure is 463 hectares in the Karmana region, 543 hectares in the Gyzyltepa region, 426 hectares in the Navbakhor region and 846 hectares in the Khatyrcha region.
In addition, 210 hectares of sown areas of 18 farms were found unsuitable due to untimely implementation of agrotechnical measures and the removal of weeds.