Ayni kunlarda Respublikadada g‘allani nest-nobud qilmay o‘rib olish ishlari nihoyasiga yetay deb turgan bir pallada g‘alladan va ertaki ekinlardan bo‘shagan maydonlarga takroriy ekin ekish tadbirlari ham jadal olib borilmoqda. O‘rilgan g‘allazorlarni somondan tozalash, shudgorlash va ekin ekish ishlarini boshlash jarayonlari «O‘zagroinspeksiya» tomonidan nazoratga olingan.
Maʼlumot o‘rnida aytish joiz, joriy yil Respublikada 923 ming 682 gektar maydonga takroriy ekin ekilishi rejalashtirilgan. Shundan 284 ming 882 gektar dukkakli ekinlar, 227 ming 164 gektar ozuqa ekinlar, 110 ming 447 gektar sabzavot, 101 ming 230 gektar sholi, 55 ming 675 gektar tariq, 52 ming 935 gektar kartoshka, 47 ming 86 gektar poliz, 38 ming 31 gektar moyli va 6 231 gektar supurgi ekinlarining takroriy ekin sifatida ekilishi «O‘zagroinspeksiya» tomonidan nazorat qilib borilmoqda.
Xususan, joriy yilning 8 iyuliga qadar Respublika bo‘yicha jami 703 ming 078 gektar yoki rejaga nisbatan 76,1 foiz maydonlarda takroriy ekinlar ekilishi taʼminlandi.
Shundan, dukkakli ekinlar 214 954 gektar yoki rejaga nisbatan 75,5 foiz, ozuqa ekinlari 188 591 gektar yoki rejaga nisbatan 83 foiz, sabzavot 77 599 gektar yoki rejaga nisbatan 70,3 foiz, sholi 92 937 gektar yoki rejaga nisbatan 91,8 foiz, tariq 39 302 gektar yoki rejaga nisbatan 70,6 foiz, kartoshka 8 379 gektar yoki rejaga nisbatan 15,8 foiz, poliz 43 476 gektar yoki rejaga nisbatan 92,3 foiz, moyli 31 819 gektar yoki rejaga nisbatan 83,7 foiz va supurgi 6 020 gektar yoki rejaga nisbatan 96,6 foiz maydonlarni tashkil etadi.
Bugungi kunga qadar, Respublika bo‘yicha jami 6 902 tonna, shundan 678 tonna xorijiy va 6 224 tonna mahalliy kartoshka urug‘liklarga sertifikat berilishi taʼminlanib, sertifikatlashtirish ishlari davom etmoqda.
Shuningdek, hukumat tomonidan belgilab berilgan vazifalardan kelib chiqib, hududlarda takroriy muddatlarda ekilishi rejalashtirilgan maydonlardan, keyingi yil hosili uchun urug‘lik jamg‘arish maqsadida qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekishni tashkil etish rejalashtirilgan. Shundan kelib chiqib, urug‘lik maydonlarini subyektlar kesimida aniqlash va ushbu subyektlarda qishloq xo‘jaligi ekinlarini faqat urug‘lik maqsadlarida ekilishini taʼminlash bo‘yicha berilgan topshiriqlar sifatli bajarilmaganligi yoki umuman bajarilmaganligi sababli, 9 ta viloyat hokimlarining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlariga yozma ko‘rsatmalar berilishi taʼminlandi.

Засажено более 76% земель по сравнению с планом
В то же время, когда работы по уборке зерна без уничтожения гнезд в республике подходят к концу, на освобожденных от зерновых и других культур площадях проводятся подсевные мероприятия. «Узагроинспекция» контролировала процессы очистки скошенных зерновых полей от соломы, вспашки и начала сева.
Для информации можно сказать, что в этом году в республике планируется засеять повторными культурами 923 тысячи 682 га. Из них зернобобовых культур 284 882 га, кормовых культур 227 164 га, овощей 110 447 га, риса 101 230 га, проса 55 675 га, картофеля 52 935 га, картофеля 47 86 га. га сахарного тростника, 38 тыс. 31 га масличных культур и посев 6231 га метла в качестве повторных посевов контролируется «Узагроинспекцией».
В частности, до 8 июля текущего года повторные посевы засеяны на 703 тысячах 078 га или 76,1 процента запланированных площадей по республике.
Из них бобовые - 214 954 га или 75,5% по сравнению с планом, кормовые культуры - 188 591 га или 83% по сравнению с планом, овощи - 77 599 га или 70,3% по сравнению с планом, рис - 92 937 га или 91,8% по сравнению с планом. план, просо 39 302 га или 70,6% к плану, картофель 8 379 га или 15,8% к плану, рис 43 476 га или 92,3% к плану, масличные 31 819 га или 83,7% к плану и веник 6 020 га. или 96,6 процента запланированной площади.
На сегодняшний день сертифицировано всего 6902 тонны, из них 678 тонн иностранных и 6224 тонн отечественных семян картофеля, работа по сертификации продолжается.
Также, исходя из поставленных правительством задач, в регионах планируется организовать посев сельскохозяйственных культур на площадях, запланированных к повторной засевке, с целью накопления семян для урожая следующего года. Исходя из этого, в связи с тем, что поставленные задачи по определению семенных площадей в разделах субъектов и обеспечению посева сельскохозяйственных культур только на семенные цели в этих субъектах не были выполнены качественно или не были выполнены вообще, было обеспечило предоставление письменных поручений заместителям акимов 9 регионов по вопросам сельского и водного хозяйства.