KARMANA: SOHAGA OID QONUNBUZILISHLARNI OLDINI OLISH BO‘YICHA TADBIRLAR DAVOM ETMOQDA
Chorvachilik tarmog‘ini jadal rivojlantirish xalqimizning arzon va sifatli go‘sht hamda boshqa oziq-ovqat mahsulotlari bilan taʼminlash, ayniqsa, qishloq joylarida istiqomat qilayotgan fuqarolarning bandligini oshirish va daromadlarini ko‘paytirishda muhim o‘rin tutadi.
O‘zagroinspeksiyaning tuman bo‘limi xodimlari tomonidan xo‘jaliklarda hayvonlarni identifikatsiya qilish, ularni hisobga olish, hisobdan chiqarish va saqlash tartibini takomillashtirish, naslli mahsulot (material) bonitirovkasini o‘tkazish tartibi va shartlari to‘g‘risidagi hamda suvdan foydalanish va suv isteʼmoli tartibi to‘g‘risidagi huquqiy-normativ hujjatlar ijrosini taʼminlash, sohaga oid qonunchilikka amal qilinishi yuzasidan nazorat tadbirlari o‘tkazilib kelinmoqda.
Inspeksiyaning Karmana tumani Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan suv resurslaridan foydalanishni nazorat qilish bosh  mutaxassisi A. Ibragimov va chorvachilikda naslchilik ishini nazorat qilish bosh mutaxassisi N.Xudoyberdiyevlar tomonidan tumandagi naslchilik korxonasi NGMKga qarashli “Do‘stlik” agrofirmada o‘rganishlar olib borildi.
O‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida, agrofirmada qonunbuzarlik yuzasidan ogohlantirish va ko‘rsatmalar berilishiga qaramasdan ushbu harakat takror sodir etganligi bo‘yicha firma zootexnigi Sh. Abdullinga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 198-modda 1-qismi bilan materiallar Karmana tuman sudiga yuborildi.
Jumladan, Hukumatning 2013-yil 19-martdagi “O‘zbekiston Respublikasida suvdan foydalanish va suv isteʼmoli tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash haqidagi 82-sonli qarori ijrosi yuzasidan Navoiy Kon metallurgiyasi kombinati tasarrufdagi “Do‘stlik” agrofirmasi bosh mutaxassisi U.Narziyevga nisbatan o‘z ishiga sovuqqonlik bilan yondoshganligi sababli Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 74-moddasi bilan maʼmuriy jarima qo‘llanildi hamda suvdan foydalanuvchilar va suv isteʼmolchilari tomonidan suvni o‘zboshimchalik bilan egallab olinganlik uchun olingan har bir ming kub metr suv uchun belgilangan eng kam oylik ish haqining 30 foizi yaʼni 6 million 39 ming so‘m miqdorida jarima sanksiyalari qo‘llanilib, o‘z vaqtida undirilishi taʼminlandi.

Rapid development of the livestock industry plays an important role in providing our people with cheap and high-quality meat and other food products, especially in increasing the employment and income of citizens living in rural areas.
About the procedure and conditions for the inspection of breeding products (material) and water use and ensuring the implementation of legal and normative documents on the order of water consumption, control activities are being carried out in connection with the implementation of the relevant legislation.
A. Ibragimov, chief specialist in monitoring the use of water resources intended for agriculture of the Karmana district of "Uzagroinspeksiya" and N. Khudoyberdiyev, chief specialist in monitoring the breeding work in livestock breeding, in the "Dostlik" agro-firm belonging to the district breeding enterprise NGMK. studies were conducted.
As a result of the conducted studies, the zootechnician of the firm Sh. According to Article 198, Part 1 of the Code of Administrative Responsibility against Abdullin, the materials were sent to the Karmana District Court.
In particular, to U.Narziyev, the chief specialist of Dostlik agro-firm under the control of Navoiy Kon metallurgical combine, in connection with the implementation of the Government's decision No. 82 of March 19, 2013 on approving the regulation "On water use and water consumption in the Republic of Uzbekistan" due to his cool attitude towards his work, an administrative fine was applied by Article 74 of the Code of Administrative Responsibility, and for every thousand cubic meters of water received by water users and water consumers for arbitrary appropriation of water 30 percent of the minimum monthly salary, i.e. 6 million 39 thousand soums, was sanctioned and collected on time.