KARMANA: SOHAGA OID QONUNBUZILISHLARNI OLDINI OLISH BO‘YICHA TADBIRLAR DAVOM ETMOQDA
Chorvachilik tarmog‘ini jadal rivojlantirish xalqimizning arzon va sifatli go‘sht hamda boshqa oziq-ovqat mahsulotlari bilan taʼminlash, ayniqsa, qishloq joylarida istiqomat qilayotgan fuqarolarning bandligini oshirish va daromadlarini ko‘paytirishda muhim o‘rin tutadi.
O‘zagroinspeksiyaning tuman bo‘limi xodimlari tomonidan xo‘jaliklarda hayvonlarni identifikatsiya qilish, ularni hisobga olish, hisobdan chiqarish va saqlash tartibini takomillashtirish, naslli mahsulot (material) bonitirovkasini o‘tkazish tartibi va shartlari to‘g‘risidagi hamda suvdan foydalanish va suv isteʼmoli tartibi to‘g‘risidagi huquqiy-normativ hujjatlar ijrosini taʼminlash, sohaga oid qonunchilikka amal qilinishi yuzasidan nazorat tadbirlari o‘tkazilib kelinmoqda.
Inspeksiyaning Karmana tumani Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan suv resurslaridan foydalanishni nazorat qilish bosh  mutaxassisi A. Ibragimov va chorvachilikda naslchilik ishini nazorat qilish bosh mutaxassisi N.Xudoyberdiyevlar tomonidan tumandagi naslchilik korxonasi NGMKga qarashli “Do‘stlik” agrofirmada o‘rganishlar olib borildi.
O‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida, agrofirmada qonunbuzarlik yuzasidan ogohlantirish va ko‘rsatmalar berilishiga qaramasdan ushbu harakat takror sodir etganligi bo‘yicha firma zootexnigi Sh. Abdullinga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 198-modda 1-qismi bilan materiallar Karmana tuman sudiga yuborildi.
Jumladan, Hukumatning 2013-yil 19-martdagi “O‘zbekiston Respublikasida suvdan foydalanish va suv isteʼmoli tartibi to‘g‘risida”gi nizomni tasdiqlash haqidagi 82-sonli qarori ijrosi yuzasidan Navoiy Kon metallurgiyasi kombinati tasarrufdagi “Do‘stlik” agrofirmasi bosh mutaxassisi U.Narziyevga nisbatan o‘z ishiga sovuqqonlik bilan yondoshganligi sababli Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 74-moddasi bilan maʼmuriy jarima qo‘llanildi hamda suvdan foydalanuvchilar va suv isteʼmolchilari tomonidan suvni o‘zboshimchalik bilan egallab olinganlik uchun olingan har bir ming kub metr suv uchun belgilangan eng kam oylik ish haqining 30 foizi yaʼni 6 million 39 ming so‘m miqdorida jarima sanksiyalari qo‘llanilib, o‘z vaqtida undirilishi taʼminlandi.

Karmana: ПРОДОЛЖЕНИЕ ДЕЙСТВИЙ ПО ПРЕДОТВРАЩЕНИЮ НАРУШЕНИЙ, СВЯЗАННЫХ С ПРОМЫШЛЕННОСТЬЮ
Бурное развитие отрасли животноводства играет важную роль в обеспечении нашего населения дешевым и качественным мясом и другими продуктами питания, особенно в повышении занятости и доходов граждан, проживающих в сельской местности.
О порядке и условиях проведения проверки племенной продукции (материала) и использования воды и обеспечения выполнения нормативно-правовых документов о порядке водопотребления контрольные мероприятия проводятся в связи с исполнением соответствующего законодательства .
А. Ибрагимов, главный специалист по контролю за использованием водных ресурсов, предназначенных для сельского хозяйства Карманинского района «Узагроинспекции» и Н. Худойбердиев, главный специалист по контролю за племенной работой в животноводстве, в районном племенном предприятии «Достлик» агро -фирма, принадлежащая НГМК, были проведены исследования.
В результате проведенных исследований зоотехник фирмы Ш. Согласно ст. 198 ч. 1 КоАП в отношении Абдуллина материалы направлены в Карманинский районный суд.
В частности, У.Нарзиеву, главному специалисту агрофирмы «Достлик», подконтрольной Навоийско-Конскому металлургическому комбинату, в связи с реализацией постановления Правительства №82 от 19 марта 2013 года об утверждении Положения «О водопользовании и водопотребления в Республике Узбекистан» в связи с его прохладным отношением к своей работе применялся административный штраф по статье 74 КоАП, а за каждую тысячу кубометров воды, полученных водопользователями и водопотребителями за самовольное санкционировано и своевременно взыскано 30 процентов от минимальной месячной заработной платы, то есть 6 миллионов 39 тысяч сумов.