«O‘zagroinspeksiya»ning Texnika holatini nazorat qilish sohasida qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini texnik holatini nazorat qilish, jismoniy va yuridik shaxslarga davlat xizmatlari ko‘rsatish va raqamlashtirish bo‘yicha bir qator ijobiy ishlar amalga oshirildi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishda agrotexnik tadbirlar o‘tkazishda foydalaniladigan 160 mingdan ortiq qishloq xo‘jaligi texnikalarini texnik holati ustidan nazorat o‘rnatildi va buning natijasida ushbu texnikalar yordamida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida sifatli bajarilishi taʼminlandi.
Shuningdek o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida 4 775 ta nosoz texnikadan foydalanish va uni yo‘lga chiqarish, 917 ta texnikani davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan foydalanish, 467 ta texnikani boshqaruv huquqisiz boshqarish holatlari aniqlanib, ularga nisbatan 20 422 ta yozma ko‘rsatma, 274 ta taqdimnoma va 6 158 ta maʼmuriy jazo choralari qo‘llanildi.
Davlat xizmatini ko‘rsatish yo‘nalishida 36 849 dona qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini davlat ro‘yxatidan va qayta ro‘yxatdan o‘tkazilishi taʼminlandi va ro‘yxatga olinganligi to‘g‘risida 76 791 dona texnik pasport, 39 267 dona davlat raqam belgisi hamda 15 561 dona texnik guvohnoma rasmiylashtirib berildi.
Shu bilan birga 183 054 dona qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari majburiy yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi taʼminlandi.
Traktorchi-mashinist guvohnomasini olish uchun  9 246 ta talabgorlardan imtihonlar olindi va  imtihondan o‘tgan 9 012 ta talabgorga traktorchi-mashinist guvohnomasi rasmiylashtirib berildi.
Ko‘rsatiladigan 6 turdagi davlat xizmatlaridan «my.gov.uz» portal orqali foydalanish imkoniyati yaratildi va ushbu portal orqali Inspeksiya kelib tushgan 200 ga yaqin jismoniy va yuridik murojaatlari ijrosi taʼminlandi.
O‘zaro maʼlumotlarni almashishni qog‘oz shaklidan voz kechilib elektron shaklga o‘tkazish bo‘yicha vazirlik va idoralar bilan qilingan integratsiyalar soni 16 taga yetib, buning natijasida 30 mlndan ortiq elektron axborot almashinuvi amalga oshirildi.

Какие работы проводились в области контроля оборудования в 2024 году?
В сфере контроля технического состояния «Узагроинспекции» проведен ряд положительных работ по мониторингу технического состояния сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, оказанию государственных услуг физическим и юридическим лицам, цифровизации.
Налажен контроль за техническим состоянием более 160 тысяч единиц сельскохозяйственной техники, используемой в сельскохозяйственном производстве, в результате чего обеспечено своевременное и качественное выполнение сельскохозяйственных работ с использованием данной техники.
Также в ходе проведенных контрольных мероприятий выявлено 4775 фактов использования и эксплуатации неисправной техники, 917 фактов использования техники без государственной регистрации и 467 фактов эксплуатации техники без права управления, в отношении них применено 20422 письменных предписания, 274 представления, наложено 6158 административных взысканий.
По направлению оказания государственных услуг обеспечена государственная регистрация и перерегистрация 36 849 единиц сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, выдано 76 791 технических паспортов, 39 267 государственных регистрационных знаков, 15 561 технических свидетельств, подтверждающих их регистрацию.
При этом обязательные ежегодные технические осмотры прошли 183 054 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники.
9246 претендентов сдали экзамены на получение удостоверения тракториста, и 9012 претендентам, успешно сдавшим экзамен, были выданы удостоверения тракториста.
Создана возможность воспользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых через портал «my.gov.uz», и Инспекция смогла выполнить около 200 заявлений физических и юридических лиц через данный портал.
Количество интеграций с министерствами и ведомствами по переводу взаимного информационного обмена с бумажных носителей на электронный формат достигло 16, в результате чего объем обмена электронной информацией превысил 30 млн единиц.