Iyun oyi g‘o‘za parvarishida muhim palla
Iyun oyi g‘o‘za parvarishida muhim va dolzarb palla hisoblanadi. Ayni sabab, paxta to‘qimachilik klaster korxonalari va fermer xo‘jaliklari tomonidan g‘o‘za parvarishida muhim bo‘lgan agrotexnik tadbirlar qizg‘in tus olgan.
Mazkur jarayonda g‘o‘za agrotexnik tadbirlarining kechiktirmasdan o‘tkazilishi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari inspektorlari tomonidan monitoring qilib borilmoqda.
Bugungi kunda g‘o‘za agrotexnikasida barcha tadbirlar, jumladan qator oralariga ishlov berish, chuqur yumshatish, begona o‘tlardan tozalash, azotli o‘g‘itlar bilan oziqlantirish, suspenziya sepish, g‘o‘za zararkunandalari va hasharotlarga qarshi kurash ishlari tizim asosida tashkil etilmoqda.
Albatta, ushbu agrotexnik tadbirlarni sifatli va o‘z vaqtida o‘tkazilganligi natijasida o‘tgan bir hafta davomida “shonalagan” maydonlar 390-395 ming gektarga, “gullagan” maydonlar esa 60-62 ming gektarga ko‘paydi.
Inspeksiya tomonidan g‘o‘za maydonlarida agrotexnik tadbirlarning o‘tkazilishi yuzasidan muntazam monitoring tadbirlari o‘tkazib borilmoqda.
O‘tkazilgan monitoring tadbirlariga ko‘ra, respublikada parvarish qilinayotgan 1 mln 12 ming 445 gektar g‘o‘za maydonlarning bugungi kunda 252 ming gektari yoki 25 foizi 5-6 barg, 697 ming gektari yoki 69 foizi shonalash hamda 62 ming gektari yoki 6 foizi gullash fazasida rivojlanmoqda.
Shuningdek, g‘o‘za qator oralarini kultivatsiya qilish ishlari mavsum boshidan buyon jami 3,6 marta, chopiq qilish ishlari 3,1 marta, chuqur yumshatish ishlari 2,2 marta, g‘o‘zani bargidan oziqlantirish ishlari 2,7 marta, g‘o‘zani mineral o‘g‘it bilan 2-oziqlantirish ishlari 230 ming gektar yoki 23 foiz maydonda amalga oshirilganligi aniqlandi.
Shu bilan birga Inspeksiya tomonidan hududlarda parvarish qilinayotgan g‘o‘za maydonlarida amalga oshirilayotgan agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi yuzasidan mavsum davomida 11 ming 885 ta monitoring tadbirlari o‘tkazib, 15 ming 287 ta fermer xo‘jaliklarining 106 ming gektar g‘o‘za maydonlarida agrotexnik tadbirlarni bajarilishida kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Ushbu aniqlangan kamchiliklarni bartaraf qilish maqsadida, soha masʼullariga 179 ta taqdimnoma ham fermer xo‘jaliklari va klasterlarga 11 ming 706 ta ogohlantirishlar berildi.
O‘zagroinspeksiyaning hududiy boshqarma va tumanlar bo‘limlari bilan birgalikda, g‘o‘za parvarishida o‘tkazilayotgan barcha agrotexnik tadbirlarni o‘z muddatda va sifatli bajarilishi ustidan kunlik nazorat yuritib borilib, yo‘l qo‘yilayotgan xato-kamchiliklarni bartaraf etish choralari ko‘rib boriladi.
Inspeksiyaning Qishloq    xo‘jaligida     agrotexnik tadbirlar  o‘tkazilishini  nazorat qilish bo‘limi

June is an important period in cotton care
June is an important and relevant period in cotton care. For the same reason, agrotechnical measures important for cotton care by cotton textile cluster enterprises and farms have become intense.
In this process, the implementation of cotton agrotechnical activities without delay is being monitored by the regional department of the Agro-Industry Complex under the Ministry of Agriculture and inspectors of district departments.
Today, all operations in cotton agrotechnics, including inter-row cultivation, deep softening, weeding, feeding with nitrogen fertilizers, suspension spraying, control of cotton pests and insects are organized on a systematic basis.
Of course, as a result of high-quality and timely implementation of these agrotechnical activities, during the past week, the "snowed" areas increased by 390-395 thousand hectares, and the "blooming" areas increased by 60-62 thousand hectares.
Regular monitoring measures are being conducted by the inspectorate regarding the implementation of agrotechnical activities in the cotton fields.
According to the conducted monitoring activities, 252 thousand hectares or 25% of the 1 million 12 thousand 445 hectares of cultivated cotton fields in the republic are currently developing in the phase of 5-6 leaves, 697 thousand hectares or 69% are in the tillering phase and 62 thousand hectares or 6% are in the flowering phase.
Also, since the beginning of the season, cultivation of cotton between the rows has been carried out 3.6 times, weeding 3.1 times, deep loosening 2.2 times, cotton leaf feeding 2.7 times, cotton feeding with mineral fertilizer 2 times. It was found that it was carried out on 230 thousand hectares or 23 percent of the area.
At the same time, the Inspectorate conducted 11,885 monitoring activities during the season to ensure timely and quality agrotechnical activities on 106,000 hectares of cotton fields of 15,287 farms.
In order to eliminate these identified deficiencies, 179 submissions were made to the sector officials and 11,706 warnings were issued to farms and clusters.
Together with the regional administration and district departments of "Uzagroinspektsiya", daily control over timely and quality implementation of all agrotechnical activities in cotton care is carried out, and measures are taken to eliminate errors and shortcomings.