Birgina holatda qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zarar yarim milliard so‘mni tashkil etmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Sirdaryo viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi natijasida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar ustidan doimiy nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Mazkur tadbirlar davomida qator qonunbuzarlik holatlari aniqlandi.
Jumladan, Guliston tumani “A.Temur” massivi qishloq xo‘jaligi xaritasining 11 q-konturidagi 61 ball bonitetli sug‘oriladigan ekin yer maydonlarida 3 nafar fuqarolar tomonidan jami 0,046 gektar yer uchastkasida o‘zboshimchalik bilan qurilgan qurilishlar aniqlandi. Fuqarolar tomonidan sug‘oriladigan yerni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilganligi natijasida hisoblangan zarar 24 100 033 (yigirma to‘rt million bir yuz ming o‘ttiz uch) so‘mni tashkil qilmoqda.
Xuddi shunday holat Boyovut tumani N.Maxmudov massivi hududida faoliyat yuritayotgan “Sherbo‘ta bobo” fermer xo‘jaligiga qarashli 74 qism (4049)-konturdagi bonitet balli 49 bo‘lgan 0,02 gektar (200 m2) sug‘oriladigan yer maydonida bir nafar fuqaroning o‘zboshimchalik bilan chorva mollari uchun molxona binosi qurib olishi ushbu yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan.
U.Yusupov massivi hududidan fuqaro T. B tomonidan 135 qism-konturdagi bonitet balli 50 bo‘lgan 0,013 gektar sug‘oriladigan yer maydonida o‘zboshimchalik bilan chorva mollari uchun molxona binosi qurib ushbu yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan.
Hukumatning 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiligiga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rnini qoplash to‘g‘risida”gi Nizomning 50-bandiga muvofiq "Yer to‘g‘risidagi" qonunchilikka zid ravishda tegishli ruxsat olmasdan o‘zboshimchalik bilan yerlarni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishga sabab bo‘lgan yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan yetkazilgan zarar qoplanishi ko‘rsatib o‘tilgan.
Guliston tumani Boyovut hududida faoliyat ko‘rsatayotgan “Sirdaryo siri” fermer xo‘jaligi yer maydoni o‘rganilganda fermer xo‘jaligi ijarasida bo‘lgan 260q (yangi xaritada 5095q)-konturdagi ball boniteti 42 ball bo‘lgan 1,2 gektar yer maydonida 35-45 sm yerning ustki unumdor qatlami olib chiqib ketilganligi maʼlum bo‘ldi. Buning natijasida ekin yer maydoni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan va yetkazilgan zarar summasi 523 891 166  (besh yuz yigirma uch million sakkiz yuz to‘qson bir ming bir yuz oltmish olti so‘m) so‘mni tashkil qildi.
Yuqorida aniqlangan yer qonunbuzarlikning oldini olish hamda yetkazilgan zarar miqdorini undirish yuzasidan belgilangan tartibda sudlarga daʼvo arizalari kiritilmoqda.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi yer turlarini, ayniqsa sug‘oriladigan ekin yer maydonlarini avaylab saqlash, noqonuniy egallab olmaslik va o‘zboshimchalik bilan qurilish qilmaslik yuzasidan mahallalarda keng targ‘ibot ishlari olib borilmoqda.

In one case, the damage to agricultural land is half a billion soums
The Department of Control of Use of Agricultural Lands of the Syrdarya Regional Department of "Uzagroinspeksiya" is conducting constant control measures over the cases that caused agricultural land to be put out of use as a result of arbitrarily taking it over.
During these events, a number of cases of violations of the law were revealed.
In particular, constructions arbitrarily built by 3 citizens on a total of 0.046 hectares of irrigated arable land areas with 61 credit rating in the 11 q-contour of the agricultural map of the "A. Temur" massif of Gulistan district were found. The damage calculated as a result of the removal of the land irrigated by citizens from agricultural circulation is 24,100,033 (twenty-four million one hundred thousand thirty-three) soums.
In the same situation, a cattle shed of one citizen on the irrigated land area of ​​0.02 hectares (200 m2) with a credit score of 49 in section 74 (4049)-contour belonging to the "Sherbota Bobo" farm operating in the area of ​​N. Makhmudov massif, Boyovut district. construction of the building caused this land area to be taken out of agricultural use.
Citizen T. from U. Yusupov massif area. B arbitrarily built a barn building for livestock on 0.013 hectares of irrigated land with a credit score of 50 in 135 part-contour and caused this land to be taken out of agricultural use.
Clause 50 of the Regulation "On Compensation for Damages to Owners, Users, Tenants and Owners of Land Plots, Damages Caused by Failure of Agricultural and Forestry Production, as well as Loss of Land from Agricultural Use", approved by Government Decision No. 146 In accordance with the "Land" legislation, compensation for damage caused by legal entities and individuals who arbitrarily took land out of agricultural use without obtaining the appropriate permission is indicated.
It is known that 35-45 cm of the upper fertile layer of the soil has been removed from the 1.2 hectares of land area of ​​260 square kilometers (5095 square meters on the new map)-contour, which is under the lease of the farm, operating in Boyovut region of Gulistan district. it happened. As a result, the arable land area was withdrawn from agricultural use and the amount of damage was 523,891,166 (five hundred twenty-three million eight hundred ninety-one thousand one hundred sixty-six soums).
Lawsuits are submitted to the courts in accordance with the established procedure for the prevention of land violations and recovery of the amount of damage caused.
In addition, extensive campaigning is being carried out in the neighborhoods to protect agricultural land types, especially irrigated arable land areas, not to take them illegally and not to build arbitrarily.