2023 -yilda Agroinspeksiya tomonidan 10 mingdan ortiq yangi texniklar davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan
5 Yanvar 2024 3001
Tajribali dehqonlar bejizga, “Texnika - dehqonning qanoti” deyishmagan. Qishloq xo‘jaligi mahsulotlaridan mo‘l hosil yetishtirish, aynan qishloq xo‘jaligi texnikalariga bog‘liq. Shu bois, yurtimizda agroklaster korxonalari rahbarlari, fermerlar tomonidan sohaga ilmiy yondashilgan holda, zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalari xarid qilishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Hukumatning 2023-yidagi 170-sonli qarori bilan tasdiqlangan Reglament talablaridan kelib chiqib, "O‘zagroinspeksiya" tomonidan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazib kelinmoqda.
Sohada raqamlashtirishni qo‘llash va talab etiladigan hujjatlar hamda vaqtni qisqartirilishi hisobiga bugungi kunda jismoniy va yuridik shaxslarga 1 ish kunida texnikalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish imkoniyati yaratildi.
Buning natijasida, 2023 yilda 10 mingdan ortiq yangi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari davlat ro‘yxatiga olindi.
Jumladan, mazkur texnikalarning 8 mingga yaqini qishloq xo‘jaligi texnikalari va 2 mingdan ortig‘ini melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalarini tashkil etadi.
Shulardan ,
Chopiq va transport traktorlari 3980 ta;
Haydov traktorlari 421 ta;
Mini traktorlar 652 ta;
G‘alla o‘rish kombaynlari 152 ta;
Paxta terish mashinalari 58 ta;
Qishloq xo‘jaligi agregatlar  2586 ta;
Ekskavatorlar 526 ta;
Buldozerlar 51 ta;
Yuklagichlar 1124 ta;
Katoklar 226 ta;
melioratsiya va yo‘l qurilishi agregatlari 445 tani tashkil etmoqda.
Eʼtiborli jihati, yangi ro‘yxatga olingan 10 mingdan ortiq texnikalarning 60-70 foizi yuqori unumli zamonaviy resurs tejamkor texnikalar hisoblanadi .
Joriy yilda ham "O‘zagroinspeksiya" tomonidan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda jismoniy va yuridik shaxslarga yana-da qulayliklar yaratish maqsadida, ularning murojaatlari asosida texnikani turgan joyiga borib davlat ro‘yxatidan o‘tkazish hamda davlat raqam belgisi va texnik pasportlarni o‘sha joyning o‘zida berish xizmatlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi.
Maʼlumot uchun:
Texnikalarni ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha davlat xizmatlari Inspeksiya, davlat xizmatlari markazlari va YAIDXP (my.gov.uz) orqali texnika egasi yoki uning vakili so‘rovnomasiga asosan amalga oshiriladi.
Texnikalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish yoki qayta ro‘yxatdan o‘tkazishda:
• texnik pasport beriladigan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari hamda o‘ziyurar mashinalarni davlat ro‘yxatidan yoki qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun – BHMning 20 foizi (66 000 so‘m) miqdorida;
• texnik guvohnoma beriladigan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish mashinalari, agregatlari va asbob-uskunalarini davlat ro‘yxatidan yoki qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun – BHMning 18 foizi (59 400 so‘m) miqdorida yig‘im undiriladi.

In 2023, the Agroinspectorate held state registration of more than 10,000 new technical specialists.
5 January 2024 3002
It’s not for nothing that experienced farmers say: “Technology is the farmer’s wing.” Abundant agricultural production depends on agricultural practices. Therefore, in our country, managers of agricultural cluster enterprises and farmers pay special attention to the acquisition of modern agricultural equipment with a scientific approach to the field.
Based on the requirements of the Regulations approved by Government Decree No. 170 in 2023, Uzagroinspektsiya carries out state registration of agricultural, reclamation and road construction equipment.Based on the requirements of the Regulations approved by Government Decree No. 170 in 2023, Uzagroinspektsiya carries out state registration of agricultural, reclamation and road construction equipment.
By using digitalization locally and reducing the necessary documents and time, it has been possible for individuals and legal entities to carry out state registration of equipment in 1 business day.
As a result, in 2023, more than 10 thousand new agricultural, reclamation and road construction equipment were registered.
In particular, about 8 thousand of these machines are agricultural and more than 2 thousand are land reclamation and road-building machines.
Of these,
3980 hay transport tractors;
Driving tractors 421;
Mini tractors 652;
152 grain harvesters;
58 cotton pickers;
2586 agricultural units;
526 excavators;
51 bulldozers;
Loaders 1124;
Catox 226;
There are 445 land reclamation and road construction units.
It is noteworthy that of the newly registered more than 10 thousand machines, 60-70 percent are high-performance modern resource-saving machines.
This year, Uzagroinspectorate will move on to state registration of agricultural, reclamation and road construction equipment in order to create greater convenience for individuals and legal entities based on their requests. Work will continue to create services for registration and issuance of state license plates and technical passports there.
For reference:
State services for registering equipment are provided through the Inspectorate, government service centers and YAIDXP (my.gov.uz) based on a questionnaire from the owner of the equipment or his representative.
Upon state registration or re-registration of equipment:
for state registration or re-registration of agricultural, reclamation and road-building equipment and self-propelled vehicles for which a technical passport has been issued - in the amount of 20 percent of the BHM (66,000 soums);
for state registration or re-registration of agricultural, reclamation and road-building machines, units and equipment subject to a technical certificate, a fee of 18 percent of the BHM (59,400 soums) is charged.